A Transtelex cikke.

A párt közleménye szerint Orban 1203 támogató szavazatot kapott.

Az alakulat alelnökei Violeta Alexandru, Marius Arcăleanu, Bogdan Bola, Claudiu Chira, Ştefan Csordas, Ionel Dancă, Traian Dobrinescu, Cătălin Dumitraşcu, Mihai Farcaş, Bogdan Glăvan, Horia Grigorescu, Ion Groza, Herea Gabriel, George Ionescu, Antoaneta Ioniţă, Alexandru Kocsis, Adrian Miuţescu, Vasile Nagy, Adrian Oros, Gabriel Plăiaşu, Petrişor Potec, Ionel Puşcaş, Daniel Rusu, Constantin Şovăială, Ion Ştefan és Antonel Tănase lettek.

Beszédében Ludovic Orban rámutatott, Romániát nagy veszély fenyegeti, mert két olyan párt van hatalmon, amelyek megszokták, hogy rátelepedjenek az állami intézményekre, a közigazgatásra, az állami vállalatokra, és hogy a klientúrájuk felé irányítsák a jövedelmező szerződéseket.

Hozzátette: „a két állampárt kezet fogott egymással, és kitalált egy ellenzéket, pontosan azért, hogy igazolják mélységesen erkölcstelen cselekedetüket, a liberalizmus és a szocializmus összekeverését”, megjegyezve, hogy a jelenlegi romániai kormányzási mód egyetlen életképes alternatívája a Jobboldali Erő és az Egyesült Jobboldali Szövetség.

Orban azzal érvelt, hogy a jobboldal eszméi eddig azért nem jelentek meg a televízióban és az országos médiában, mert „a Ceausescu-korszakhoz hasonló cenzúra van érvényben”.

Beszélt arról is, hogy a legfontosabb és legsürgősebb reformnak a titkosszolgálatok megreformálását tartja. „Ez azt jelenti, hogy civil ellenőrzés alá kell vonni azt a több tízezer szekust, akik befolyásolni akarják a pártok döntéseit, a bírók és az ügyészek döntéseit, az állami intézmények döntéseit, akik ellehetetlenítik az üzleteik számára konkurenciát jelentő üzletembereket, akik ellenőrzésük alatt akarják tartani a román társadalmat, ahogyan az Ceauşescu idejében is történt” – fogalmazott.

A közlemény szerint a kongresszuson több mint 1200 küldött vett részt. Jelen volt az eseményen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) alelnöke, Dan Barna és a Népi Mozgalom Párt (PMP) elnöke, Eugen Tomac is.

Orban 2019 novemberétől 2020 decemberéig Románia miniszterelnöke volt. Számos kihívással kellett szembenéznie kormányzása alatt, köztük a COVID-19 világjárvánnyal is. 2020 decemberében lemondott a miniszterelnöki posztról.

Klaus Iohannis államelnök, aki a háttérből óriási befolyást gyakorol a liberális pártra, ezt követően Florin Cîțu miniszterelnököt tüntette ki figyelmével. Miután Orban 2021-ben egy belső pártválasztási küzdelemben elvesztette a pártelnöki pozíciót is, Cîțu a PNL elnöke is lett. Azonban nagyon gyorsan kegyvesztett lett. 2021. október 5-én kormányát rekordot jelentő 281 szavazattal benyújtott bizalmatlansági indítványt követően elbocsátották. A párton belüli politikai nyomás hatására 2022. április 2-án lemondott a PNL elnöki tisztségéről is, helyére Nicolae Ciucă került. Nicolae Ciucă jelenlegi PNL elnök számára ezért óriási téttel járnak a 2024-es választások: ha nem sikerül a párt által remélt eredményt elérni, valószínűsíthetően ő is az előző elnökök sorsára jut.