Az RMDSZ közleménye.

„Az RMDSZ számára a tavaszi ülésszak első számú prioritása az új tanügyi törvények elfogadása. Ma döntőházként a szenátus két olyan törvénytervezetet szavazott meg, amelyek szerint a jelenlegi anyanyelvi oktatás szabályozásai nem szűkülnek, egy minőségi és versenyképes oktatási rendszert támogatnak, ugyanakkor biztosítják a szükséges finanszírozást mind az állami, mind a felekezeti, mind pedig a magánoktatásban. Legfontosabb célkitűzésünk az új oktatási törvények elfogadásával a szülőföldön maradás és a munkaerőpiacon való versenyképesség támogatása” – mutatott rá Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.

Turos Lóránd Szatmár megyei szenátor, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője

„Fontos lépés az új tanügyi törvények elfogadása, hiszen egy olyan keretet biztosítanak, amely megalapozza a jövő generációinak oktatását. A kisebbségi oktatásra vonatkozó jogokat sikerült megőrizni az új jogszabályban és sikerült beépíteni az RMDSZ-nek azt a javaslatát is, miszerint a gyerekek korához kell igazítani a tantervet a túlterhelés elkerülése érdekében. Sajnos az új tanügyi törvény nem szabályozza a tanügyi rendszerben dolgozó személyek bérezését. Annak érdekében, hogy hatékony és versenyképes tanügyi rendszer működjön, szükség van a pedagógusok és a személyzet megfelelő bérezésének rendezésére is, hiszen kulcsfontosságú szerepet töltenek be a társadalomban és ezt a munkát megfelőképpen kell jutalmazni” – hangsúlyozta Kovács Irén Erzsébet Szilágy megyei szenátor, a szenátus tanügyi bizottságának alelnöke.

Kovács Irén Erzsébet Szilágy megyei szenátor, a szenátus tanügyi bizottságának alelnöke

Bölcsődei oktatás:

  • Sikerült megőrizni azokat a bölcsődei csoportlétszámokat, amelyek eddig is érvényben voltak. Ezáltal nem csökkent a bölcsődei csoportok létszáma, vagyis legkevesebb 12 és legtöbb 15 gyermeket lehet beíratni a középcsoportba. Nagycsoport esetében legkevesebb 12 és legtöbb 20 fős gyermeklétszámmal működhet a csoport.

Kisebbségi oktatást érintő rendelkezések:

  • A minisztériumnak külön országos programot kell indítania a román nyelv oktatására vonatkozóan a kisebbségek számára. Ez egy olyan program lesz, amely magába foglalja a korszerű kisegítő és digitális anyagok elkészítését, illetve román nyelvű táborok, valamint cserediákprogramok megszervezését is.
  • Az anyanyelvi oktatási rendszer több költséggel jár, ezért a hatékony működéséhez többletforrásra van szükség. A tervezet előírja, hogy ott, ahol a diáklétszám 300 fő alatt van, kötelező lesz biztosítani a működéshez szükséges teljes forrást. Ez azt jelenti, hogy a szórvány-, illetve a vidéki kisiskolákat biztonságba helyeztük.
  • A törvény rendelkezései szerint a kisebbségi oktatás megszervezése nem lehetőség, hanem kötelezettség ott, ahol erre kérés van. Líceumi felvételi esetén a képességvizsgán kívül lehet iskolán belül is szervezni felvételi vizsgát. Ebben az esetben a vizsgák aránya 50-50 százalékos lesz az eddigi 60-40 százalékos felosztás helyett.
  • Az érettségi vizsgán a humán szakokon bekerül a választható tantárgyak közé a vallás is.
  • A bentlakás finanszírozása kiterjed nemcsak az iskola saját bentlakására, hanem azokra is, amelyek kiszolgálják az intézményt.
  • A többletfeladatot elvégző óvónők esetében a román nyelv oktatását ezentúl a tanítókhoz hasonlóan külön óraként fogja fizetni a minisztérium a kisebbségi tanintézmények esetében, valamint többletjuttatás fog járni azoknak a pedagógusoknak is, akik társaikhoz képest több feladatot vállalnak az intézményben. Ez az alap az intézményi bérköltség 2 százalékát teszi ki.

Az egyházi iskolák esetében két fontos kérdést sikerült intézni:

  • Az új rendelkezések szerint minden középiskolának el kell döntenie, milyen profilú középiskolává alakul a három kategória közül: elméleti, technológiai (szakközépiskola, szakiskola) vagy hivatásfejlesztő (sport, művészet és felekezeti). Miután ez megtörtént, az iskola 9. osztályának kétharmada abból a profilból kell álljon, ezt jelenti a profilválasztás. Ez alól a rendelkezés alól mentesülnek a jelenleg működő egyházi iskolák, illetve az illető közigazgatási egységben egyedülálló líceumok is, mint például a szórványiskolák, mivel vannak olyan megyék, ahol egyetlen középiskola működik. Az egyházi ajánlás a tanároknak megmarad az egyházi iskolák esetében.

Felsőoktatásban tett előrelépések:

  • A felsőoktatásban újból elérhetővé válnak a dupla szakosítások, amelyekkel a tanárhiányt lehet majd ellensúlyozni, hiszen sok tantárgy esetében jelenleg nincs elegendő humánerőforrás. A törvény szövegébe bekerült az a kitétel, miszerint a diákok azon a nyelven felvételizhetnek az egyetemre, amilyen nyelven tanultak a középiskolában, és ez alól csak a nemzetbiztonsági szakok kivételek.
  • A hallgatók létszáma: azokon az egyetemi szakokon, ahol nincs az állami rendszerben kisebbségi nyelven oktatás, ott elkülönített helyeket kell biztosítani a kisebbségeknek. Például az állatorvosi szakon nem lehet magyarul tanulni, így a román szakon különítenek el helyeket kisebbségi diákoknak. Az eredetileg érvényben levő 10 hely 25 helyre növekedett, és kibővült az érintettek listája a kisebbségi diákokkal. Abban az esetben, ha ezek a helyek nem töltődnek fel, újraoszthatóak lesznek, így 10 helyett akár 20 helyet is elfoglalhat magyar diák az adott felsőoktatási szakirányon.
  • Anyanyelven is elérhetővé válik a habilitáció az egyetemeinken belül.
  • Az évi tandíj maximum az infláció értékével növelhető. A hallgatók a tömegközlekedésre ezentúl az 50 százalékos kedvezmény helyett 90 százalékos kedvezményben részesülnek, míg a külföldön tanuló egyetemisták is féláron vehetik igénybe a vasúti szállítást.

A tervezetek a következő tanévtől lépnek érvénybe, amennyiben az államelnök kihirdeti azokat.

Forrás: RMDSZ