Maia Sandu bejelentette győzelmét: „Moldova, légy büszke magadra! Meghallottam minden hangot, a kritikus hangokat is” / Az oroszbarátok bedobták a törülközőt / Stoianoglo 30 ezer szavazattal nyert az országban, de Sandu 200 ezerrel több szavazatot kapott a diaszpórában.
Az első jel, hogy Moszkva megértette, mi történt a moldovai választásokon, vasárnap éjfél körül érkezett. Stoianoglo 30 ezer szavazattal nyert Moldovában Sanduval szemben, de a diaszpórában Maia Sandu a szavazatok 82 százalékát szerzete meg, 200 ezerrel több szavazatot gyűjtve, mint a szocialista jelölt. Így Maia Sandu majdnem 55 százalékkal nyert, ami 170 ezer szavazattal több szavazatot jelent, és még több tízezer szavazatot kell megszámolni.
Győztesen, rekedten, de visszafogottan nyilatkozott Maia Sandu vasárnap éjfél után a sajtónak Kisinyovban. Ígérte, tanult az ellene leadott szavazatokból, meghallotta az emberek hangját, hogy sok tennivaló van az országban, és köszönetet mondott mindenkinek, aki szavazott, függetlenül attól, hogy kire.
Maia Sandu oroszul is beszélt: „Mindenki elnöke leszek”
A győztes a polgárokhoz fordulva azt mondta: „Megmentettétek Moldovát!”. Megismételte, hogy a polgárok leckét adtak a demokráciából. „Moldova, legyetek büszkék magatokra! Kedves moldovaiak, emelt fővel járjatok, bárhol is vagytok holnap reggel. Ti vagytok a szabadság és az emberség definíciója” – mondta Sandu. Hozzátette, hogy nagyra értékeli ellenfele, A lekszandr Sztoianoglo hozzáállását, aki szolidaritásra szólított fel, és azt mondta, „ezt az energiát a közjó érdekében kell felhasználni”.
„A diaszpóra megmutatta nekünk, hogy Moldova a szívükben dobog”
A diaszpórát Maia Sandu „csodálatosnak” nevezte. A diaszpóra döntötte meg az eredményt, mivel Stoianoglo 51,19 százalékkal nyerte a moldovai, „otthoni” második fordulót Maia Sandu 48,81 százalékával szemben. A különbség alig több mint 30 ezer szavazat a szocialista jelölt javára.
A diaszpórában azonban több mint 330 ezren szavaztak, majdnem százezerrel többen, mint az első fordulóban. Maia Sandu pedig a szavazatok 82 százalékát kapta, a központi választási iroda hajnali egy órás adatai szerint. (Az első fordulóban 70 százalékot szerzett a diaszpórában.) „A diaszpóra megmutatta nekünk, hogy Moldova ugyanolyan hangosan dobog a mellkasukban, mint a miénkben itthon” – mondta Maia Sandu.
Megígérte, tisztában van a „nem” szavazatokkal
A kampány során elmondott harciasabb beszédeknél sokkal árnyaltabb győzelmi beszédében a rekedt Maia Sandu megígérte, hogy tisztában van vele: az emberek szavazata változást követel. „Szeretném, ha tudnák, hogy minden hangot meghallottam, beleértve a kritikát is” – mondta.
A sajtó kérdésére válaszolva az elnök azt mondta, megérti, hogy az emberek életén gyorsabb ütemben szükséges javítani, és hogy „meg kell erősítenünk a demokráciánkat”.
Az oroszbarátok elismerték a vereséget, és a diaszpórának tulajdonították azt, hogy
„Maia Sandu elvesztette a választásokat a Moldovai Köztársaságban, de a diaszpórának köszönhetően lett a Moldovai Köztársaság elnöke” – írta a Komszomolszkaja pravda moldovai honlapjának nyitóoldalán. Az újság közleménye mintegy két órával a szavazás befejezése után jelent meg, miközben Maia Sandu közel 2 százalékkal vezetett, és még mintegy 200 ezer szavazatot kellett összeszámolni a moldovai európai uniós, amerikai, kanadai és dél-amerikai diaszpórából érkezett szavazatokból.
A gagauz csoportok is elismerték Maia Sandu győzelmét
A szocialista jelölt vereségének elismerése a gagauz közösségi médiacsoportokban is kifejezésre jutott, ott olyan üzenetek jelentek meg, amelyek elismerték Maia Sandu győzelmét, de hangsúlyozták, hogy „ez a diktatúra győzelme” volt, „a diaszpóra és az autokrata rezsim segítségével”. Găgăzuia-ban Stoianoglo 97 százalékkal győzött.
Éjfélkor a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu előnye tovább nőtt: 52 százalék Stoianoglo 48 százalékával szemben. Fél kettőkor Maia Sandu már 55 százaléknál tartott. A szavazatokat túlnyomórészt azoktól a moldovaiaktól kapta, akik abban a térségben élnek, dolgoznak vagy tanulnak, amelyet Vlagyimir Putyin, miután megtámadta Ukrajnát, „kollektív Nyugatnak” nevezett. (Sejthetően kevesebben szavaztak rá az oroszországi moldáv diaszpóra tagjai, érdekesek lehetnek az ottani adatok is.)
Igen, megnyugodhatunk, a „kollektív Nyugat győzött, Moldova előtt széles út áll nyitva a „kollektív Nyugat” felé, amelyen Maia Sandu, ez a szerény kis vidéki moldovai lány elindította von der Leyenék segítségével. És túléli Putyint, politikailag is.
A szerkesztő megjegyzése
Minden idők legjobb román szatirikus hetilapja, a Catavencii a moldovai választások apropóján előtt – a választások első fordulója után alaposan betojva – kísérteties karikatúrát közölt „a helyzetről”: az O-Zone kisinyovi együttes világhírű dalát idézve (Dragostea din Tei – Szerelem a hársak között lehetne szabadon a fordítása, a ‘tei’ jelentése ‘hársfa’, híresek voltak a jászvárosi hársfák, az Eminescu verseiben megénekelt hársak, több városban – Piatra Neamt, Iasi, Bukarest stb. – van Tei negyed) a következőket „adja a szájába” Ursula von der Leyennek, Maia Sandunak, illetve Vlagyimir Putyinnak: Maia hi! – Maia ha! – Maia ha-ha!
A kép aláírása szerint a három politikus szereplő telefonbeszélgetéséről van szó, amelyben Putyin a dal szövegét parafrazeálva „kis orosz katonákról” beszél.