Az Egyesült Államok vezette soknemzetiségű – kétévente szokásos – seregszemlét a Peking és Washington közöti növekvő feszültség miatt most nagyobb figyelem kíséri.

Megkezdődött a világ legnagyobb haditengerészeti gyakorlata a Csendes-óceánon
Csendes-óceáni felvonulás a négy évvel ezelőtti haditengerészeti gyakorlaton| Fotó:DYLAN M. KINEE| Forrás:AFP

Nemzetközi haditengerészeti gyakorlat kezdődött el vasárnap a Csendes-óceánon, ami rendszeres, minden második évben megrendezik. Az Egyesült Államok irányításával és 25 további ország részvételével a Csendes-óceán Pereme (RIMPAC) néven zajló katonai gyakorlat a legnagyobb a világon.

A RIMPAC résztvevői között van Japán, Dél-Korea, Ausztrália, Új-Zéland, a Fülöp-szigetek, olyan NATO-szövetségesek, mint Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Hollandia. Washington szövetségese Tajvan is, amelyet Peking – noha nincs a fennhatósága alatt – Kína egyik tartományának tekint, és egyre jobban fenyegeti azzal, hogy katonai erővel bekebelezi.

Hírügynökségek szerint Kína egyre agresszívabban próbál érvényt szerezni területi követeléseinek a Kelet- és a Dél-kínai-tengeren, amelyen más térségbeli országoknak, mint például a Fülöp-szigeteknek, is vannak területi követelései.

A washingtoni kongresszus már decemberben az idén szeptemberig tartó katonai költségvetésről szóló törvényben felszólította Joe Biden amerikai elnököt, hogy hívja meg Tajvant is a gyakorlatra, de ő ezt egyelőre nem teszi meg, nyilvánvalóan azért, hogy elkerülje a kínai-amerikai feszültség további növekedését. Kína egyébként maga is részt vett a RIMPAC-en 2014-ben és 2016-ban, de azóta nem, mert Donald Trump elnöksége alatt megromlott a kapcsolata az Egyesült Államokkal.

Az amerikai haditengerészet közlése szerint augusztus 4-éig tartó RIMPAC-en 38 hajó, négy tengeralattjáró, több mint harminc automata fegyverrendszer, 170 repülőgép és több mint 25 ezer katona vesz részt, köztük kilenc nemzeti szárazföldi hadsereg egységeivel. A helyszíne a Hawaii-szigetek és Dél-Kalifornia környéke.

Észak-Korea mint mindig, most is elítélte a gyakorlatot, az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea alkotta trió fenyegetését látja benne, és ebből állítása szerint azt a következtetést kell levonnia, hogy tovább erősíti haderejét, és folytatja nukleáris programját. Észak-Korea szomszédai szerint már egy ideje egyébként is arra készül, hogy ismét nukleáris kísérletet hajt végre, öt év után először.

Korábban:

Kína háborút indít, ha Tajvan kikiáltja függetlenségét – Washington provokatívnak és destabilizálónak nevezte Peking katonai tevékenységét. 

Dél-Korea és az Egyesült Államok is rakétakilövéssel válaszolt Észak-Koreának – Észak-Korea vasárnap végrehajtott rakétatesztje minden korábbinál nagyobb volt.

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2022. július 3-án.