A Transtelex cikke.

Az Arad megyei Nagypél (Pilu) és Ottlaka (Grăniceri) határába tervezett, több mint ezer hektáros napelempark decemberben megkapta a szükséges engedélyeket a két település önkormányzatától, közölte Petru Claudiu Bătrînuț, Ottlaka polgármestere csütörtökön az Agerpresszel. Az elöljáró úgy tudja, az építkezés tavasszal vagy nyáron kezdődhet el.

„A mi szempontunkból minden lépést megtettünk, minden eljárást véglegesítettünk. A beruházók szerint az építkezés tavasszal-nyáron kezdődik. A közelmúltban a beruházók a technológiai fejlesztések figyelembevételével változtatásokat eszközöltek a projektben. Kevesebb, de nagyobb teljesítményű fotovoltaikus panelt telepítenek, anélkül, hogy ez befolyásolná az eredetileg bejelentett villamosenergia-termelési kapacitást” – nyilatkozta a polgármester.

Korábban írtunk arról, hogy az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) Szatmári szervezete bíróságon támadta meg a naperőmű engedélyét, mert a létesítmény tönkretenné azokat a természeti értékeket, melyek miatt a szikes gyepet védelem alá helyezték. Márk-Nagy János, a szatmári EKE elnöke akkor elmondta, a beruházó tárgyalást kezdeményezett velük, abban a reményben, hogy sikerül kompromisszumra jutniuk, és elállnak a pertől. Az EKE és a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakértői szerint lehet úgy módosítani a naperőmű tervét, hogy az okozott ökológiai kárt a minimálisra lehessen csökkenteni.

Az Európa legnagyobb naperőműveként beharangozott létesítmény tervét a Monsson 2022 őszén mutatta be. A beruházó akkori nyilatkozata szerint 1044 MW-os kapacitása lesz az 1046 hektáron elterülő, 800 millió eurós befektetéssel felépített napelemparknak, az építkezésen pedig legalább ezren dolgoznak majd, a naperőmű működtetésére pedig közel 200 ember alkalmaznak.

A Monsson további két napelemparkot tervez Arad megyébe, Kisjenőben és Mácsán, összesen 800 MW termelési kapacitással. A megyében így összesen 1,4 milliárd eurót fektetne be napelemparkok építésébe, további 200 millió eurót pedig egy kb. 500 MW-os energiatároló állomásba, Ottlakán.

Ottlaka polgármestere szerint a projekt további beruházókat is a térségbe csábíthat, többek között egy nagy szerverparkot is, amely elhasználná az itt termelt energia egy részét.

A szerkesztő megjegyzése

Mindezen felül Románia fő áramforrása hosszú távon a fekete-tengeri szélerőművek lehetnek. Az első fekete-tengeri szélerőműparkok 2030-ra állhatnak fel és működhetnek, a 3000 MW beépített kapacitáshoz szükséges beruházásokat több mint 8 milliárd euróra becsülik, de az energia ára jóval a jelenlegi piaci ár alatt lesz. Ez lehet Európa legnagyobb tengeri szélerőmű-parkja.