Ez a döntés Donald Trump elnök béke és a stabilitás előmozdítására irányuló folyamatos erőfeszítéseinek elismerése a globális feszültségek által jellemzett régiókban. A kinevezés mögött álló diplomáciai kezdeményezések között említhetőek a gázai helyzet eszkalációinak megfékezésére tett intézkedései, az Ukrajnában az igazságos béke megkötése érdekében tett úttörő lépései, valamint az a folyamatos igyekezete, hogy a világban fenntartsa az egyensúlyt a fő geopolitikai szereplők között” – áll az SNSPA közleményében.

Remus Pricopie intézetvezető

Természetesen a „jelölés” élénk vitákat váltott ki; ezek – meg a gúnyos hozzászólások – fenntartják az érdeklődést, mi több, a világlapok oldalára kerülhetnek. Ismerve (?) az amerikai elnök pszichológiai profilját, tetszeni fog neki.

Cristian Tudor Popescu újságíró

Markáns ellenvélemények is születtek, ezek egyike az ismert szarkasztikus publicista Cristian Tudor Popescué. CTP-nek a kezdeményezés a Ceauşescu-korszak kommunista bikkfanyelvezetét idézte, olyan személyiségeket juttatnak eszünkbe, mint Manea Mănescu, Emil Bobu és Corneliu Vadim Tudor. Véleménye szerint nagy az ellentmondás Trump tettei – az Európával való kereskedelmi konfliktusok, az Ukrajnával vívott háborúban az agresszor államnak, Oroszországnak nyújtott közvetett támogatás stb. – és a SNSPA békedíj-javaslata között. Miután az SNSPA Donald Trumpot jelölte a Nobel-békedíjra, „azt hittem, megüt a guta” – fejezte ki tömören érzelmeit a hír hallatán.

Érdekesen reagált a hírre Sepsiszentgyörgyön a kormánykoalíció elnökjelöltje, Crin Antonescu. Ironikusan azt mondta: „Üdvözlöm ezt a kezdeményezést. Nem akarok rossz viszonyba kerülni sem Pricopie úrral, sem Trump úrral. Csodálkozom, hogy Victor Ponta nem előzte meg a SNSPA-t.” Komolyabbra fordítva a szót, Antonescu azt mondta, Trump csak akkor lehet jelölt a Nobel-díjra, ha „tisztességes módon” véget vet az ukrajnai konfliktusnak.

Crin Antonescu és (hátsó félprofilból) Victor Ponta államelnökjelöltek

Az arcképeket válogatta: u7szerk.