Többszerzős cikk a 444.hu sportrovatában: Harminc résztvevő is megfertőződhetett koronavírussal a budapesti nemzetközi vívóversenyen. Fele se tréfa, lehetnek következmények…
A világ talán legtekintélyesebb sportlapja, a francia L’Equipe információi szerint a múlt hétvégi budapesti kardvívó-világkupa összesen mintegy harminc résztvevője kapta el a koronavírust, jelentős részük versenyző, illetve edző, de legalább egy bíróról is tudnak.
Egy év után ez volt a járvány miatt leállt nemzetközi vívóélet első nagy nemzetközi rendezvénye – egy olimpiára is kvalifikáló verseny. A magyar szövetség vállalta a házigazda szerepét, miközben a koronavírus-járvány harmadik hulláma éppen a csúcsára emelkedik. Elsőként görög, majd japán sajtóhírekből derült ki, hogy a vírust nem sikerült távol tartani az eseménytől. A szövetség lapunk megkeresésére elismerte, hogy nyolc pozitív esetet találtak Budapesten. Csakhogy a versenyről hazatérő egyre több résztvevőnél mutatják ki a vírust.
A német Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ) jelentős részben a magyarországi versenyen történt fertőzésekre hivatkozva csütörtökön megkérdőjelezte az olimpiai kvalifikációs versenyek megrendezésének időzítését, illetve a Budapesten alkalmazott egészségügyi szabályok tényleges hatékonyságát. A FAZ-nak adott interjújában a német kardválogatottat és a Német Olimpiai Sportok Szövetségének (DOSB) sportolói bizottságát vezető, négyszeres euróbajnok kardvívó Max Hartung többek között azt mondta, „ha több olyan versenyt rendeznek még, mint a budapesti, akkor mindenki beteg lesz”.
Mindeközben a Magyar Vívó Szövetség honlapjának március 17-i, szerdai beszámolójából megtudhatjuk, hogy az Elnökség megítélése szerint a szövetség „jelen helyzetben mindent megtett a biztonságos és magas színvonalú rendezésért”, illetve hogy „a nemzetközi szövetség a visszajelzések alapján mintaversenykén tekint a BOK Csarnokban lezajlott eseményre”. Lehet, hogy a testület tagjaihoz nem jutott el a japán szövetség keddi bejelentése , amely szerint vizsgálatot indítottak annak tisztázására, miként fertőződhetett meg a Magyarországon szereplő csapatuk több tagja is koronavírussal. Közülük hárman Budapesten ragadtak karanténban, ketten pedig Japánban landolva, a Haneda reptéren elvégzett tesztelésen adtak pozitív mintát. A közlemény szerint a vizsgálat feladata lesz tisztázni, mennyiben teljesültek a valóságban azok a különleges egészségügyi rendszabályok, amelyekben megbízva a szövetség elengedte a versenyzőit a világkupára.
A Német Vívószövetség (DFB) csütörtökön jelentette be hivatalos közleményben, hogy a német kardválogatott négy tagja tért haza koronavírusosan Budapestről, köztük két vívó. A DFB sportigazgatója, Sven Ressel elmondta, hogy mind a négy esetben a Magyarországról érkező csapattagok Németországba való visszaérkezésekor elvégzett tesztek bizonyultak pozitívnak. Azt követően, hogy a Magyarországról való kilépéskor végzett tesztjük negatív volt. Ressel tájékoztatása szerint a német szövetség az ügy miatt folyamatos kapcsolatban van a Nemzetközi Vívószövetséggel (FEI). A sportvezető kijelentette: „nagy bizonyossággal feltételezhető, hogy a csapattagok a fertőzést a világkupa alatt kapták el”. (…)
A versenyre negatív teszttel érkező, annak minden napján, illetve a Magyarországról történő kilépés előtt is negatívra tesztelt, ám a hazaérkezéskor a hazájában elvégzett teszten pozitív eredményt produkáló résztvevőkről nem jelent meg tájékoztatás. Noha ezeknek az eseteknek a száma a jelenleg ismert információk alapján megközelíti vagy meg is haladhatja a húszat. (…)
Max Hartung egy interjúban azt mondta, hogy neki egyelőre negatív a tesztje, de karanténban van. Négy csapattársának lett pozitív a tesztje, kettőnek tünetei is vannak, de enyhébbek. Jól vannak, de szomorúak, hogy ez megtörténhetett. Hartung hangsúlyozta, hogy ők kifejezetten figyeltek a védekezésre: maszkot hordtak, a szobájukban maradtak, sok résztvevővel ellentétben nem a hotel éttermében ettek, megpróbáltak távolságot tartani másoktól. Még Budapestre is személyautóval érkeztek, hogy csökkentsék a fertőzés lehetőségét. A budapesti szervezésről azt mondta, hogy egy nagy csarnok tele volt a versenyezőkkel és a segítőkkel. A német vívó úgy hallotta, a franciáknál, az amerikaiaknál, a japánoknál és a görögöknél is vannak fertőzöttek, ezért azt gondolja, hogy vívás közben fertőződhettek meg a csapattársai. A szervezők szerinte azt hitték, hogy a negatív tesztelés elég lesz, de kiderült, hogy ez nincs így, és ez gondot jelenthet a jövőbeli rendezvényeknél is. Hartung azt mondta, ilyen feltételekkel legközelebb nem szabad versenyt rendezni. Bízik benne, hogy Kazanyban vagy Dohában következetesebben tartatják be a szabályokat, és jobban figyelnek arra, hogy az embereket elkülönítsék egymástól. Hartung szerint a covid-fertőzés idején megtartott első nagy nemzetközi verseny elbukott a teszten, és valahogy vissza kell állítani a bizalmat.
A versenyt elvileg buborékban tartották, hogy ne jelenhessen meg a vírus. De ez nem volt valódi buborék. A budapesti világkupa valamennyi résztvevője, azaz a csapattagok (versenyzők, edzők, csapatvezetők, orvosok stb.), versenybírók, tisztviselők, sportvezetők és VIP-vendégek a vonatkozó kormányrendeletnek megfelelően csak negatív PCR-teszttel léphettek be Magyarország területére, a szállás elfoglalásakor pedig egy újabb PCR-teszten is át kellett esniük. Csak az akkreditálhatott a rendezvényre, akinek ez a tesztje is negatív lett. Az akkreditált személyek „beléphettek a buborékba”, és onnantól fogva szabadon mozoghattak a szálláshely, illetve az edzés- és versenyhelyszínek között. Csakhogy ezt nem előzte meg karantén, elég volt a negatív, a pillanatnyi állapotot mutató PCR-teszt. A budapesti világkupa Covid-protokollja szerint a verseny megrendezésében, a résztvevők elszállásolásában, étkeztetésében, illetve utaztatásában közreműködő, nyilvánvalóan igen jelentős méretű személyzet tagjait a munkába állás előtt minden nap antigén gyorsteszttel szűrik. Ez sajnos a PCR-tesztnél pontatlanabb. Abban megbízható, hogy ha pozitív eredményt jelez, akkor az illető valóban fertőzött. Ha viszont negatív az eredmény, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy valóban nem fertőző a tesztelt személy. (…)