Vasárnap megérkezett Konstancára a Transocean Barents nevű félig merülő fúrótorony, amit a fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésére szállítottak Romániába – írja az Economedia az OMW Petrom bejelentése alapján.

Az egység 18 nap utazás után érkezett meg Spanyolországból, és most elkezdik az előkészítését a gázmező kitermelésére. A fúrásokat várhatóan csak 2025-ben kezdi meg a vállalat. A torony ugyanis jelentős szerkezeti átalakításokon esett át az indulás előtt, hogy elférjen a Boszporusz-szoros hídjai alatt, és most újra össze kell szerelni. A közleményben annyit jegyzettek meg, hogy mintegy 8 hónapba telt, amíg előkészítették, de arra nem térnek ki, hogy ugyanennyi lenne az összeszerelése is.

„A Neptun Deep stratégiai fontosságú projekt Románia és az EU számára. Hozzájárul az ország energiafüggetlenségéhez és gazdasági növekedéséhez” – idézi a tájékoztatás a projekt mellett érvelő Christina Vercheret, az OMV Petrom vezérigazgatóját.

A Neptun Deep gázmező kitermelését az OMV Petrom és a Romgaz közösen kapta meg, mindkét vállalat 50 százalékos részesedéssel rendelkezik a projektben. A teljes kitermelést mintegy 100 milliárd köbméter földgázra becsülik. Az első gázszállítások 2027-ben várhatóak.

A Neptun Deep gázmező kitermelése ugyanakkor Románia egyik legvitatottabb projektje is, ami ellen régóta tiltakoznak a környezetvédő szervezetek. A fekete-tengeri Neptun Deep gázmező kitermelésének beindítását a Greenpeace Románia korábban öngyilkosságnak minősítette egy háborús övezet közelében a sodródó tengeri aknákkal kapcsolatos kockázatelemzés és a kockázatcsökkentő intézkedések előkészítése nélkül.

A környezetvédelmi szervezet februárban azt közölte, hogy pert indít, amiért megfelelő környezeti hatástanulmány nélkül hagyták jóvá a fekete-tengeri gázkitermelést lehetővé tevő területrendezési tervet, májusban pedig Bécsben tüntettek greenpeaces aktivisták a Neptun Deep leállításáért. A kitermelés környezetvédelmi engedélyének a visszavonására is felszólított a szervezet, illetve petíciót is indított ellene. Legutóbb a Kulturális Minisztériumot perelték be, amiért az jóváhagyta a Neptun Deep projektet. A környezetvédő szervezet azt szeretné elérni, hogy a bíróság függessze fel és semmisítse meg a minisztériumi rendeletet, amely megszünteti a Fekete-tenger kontinentális talapzatán található víz alatti régészeti lelőhely (CT-IsA-02561) védettségét.