Október utolsó napjaiban avatták fel a hazánkat Magyarországgal összekötő Arad–Szeged új négyszázezer voltos – bár egyelőre csak 220 ezer volton működő – villamos távvezetéket. Ez az első villamos összeköttetés a két ország között, amely lehetőséget teremt a mindkét fél számára hasznos együttműködésre. Rohamosan fejlődő víz- és hőerőműhálózatunk a távvezeték segítségével most már nagyobb részt vállalhat a nemzetközi villamosenergia-kooperációban, növelheti csúcsenergia kivitelét a fejlett, energiaéhes országok felé.

A távvezeték az 1971-ben megkötött szerződés értelmében jött létre, amely szerint a román villamosenergia-rendszer az elkövetkezendő öt évben 1240 millió kilowattóra villamos energiát fog exportálni Ausztriába a magyar és szovjet energiarendszer közreműködésével. A rekordidő alatt megépített ötvenhét kilométeres távvezeték révén villamosenergia-rendszerünk valamennyi szomszédével közvetlen összeköttetésbe került.

Az 1971-es megállapodás szerint az energiarendszerünk már az első években Magyarországnak ötven, Ausztriának száz megawattnyi villamosteljesítményt bocsát rendelkezésre. Szegeden, illetve Temesváron kétszázhúsz kilovolt feszültségű alállomás képezi az új távvezeték végpontjait. Előreláthatólag a 70-es évek vége felé – a két ország villamosenergia-rendszerének további fejlesztése révén – kapcsolják át a távvezetéket kétszázhúszról a tervezett négyszáz kilovolt feszültségre.

A szocialista országok közötti villamosenergia-összeköttetés létrejötte hosszabb fejlődési folyamat eredménye. Először is nagyfeszültségű távvezeték-összeköttetéseket kellett létrehozni az egyes országok villamosenergia-rendszerei között. Ezen a téren a fejlődés üteme az utóbbi években kétségbevonhatatlanul nagy. Ennek a fejlődésnek az eredményeképpen napjainkban az energiakooperáció a KGST-országok közt tizenkét kétszázhúsz kilovoltos és három négyszázkilovoltos távvezetéken bonyolódik le. A szocialista országok közt elsőnek Románia villamosenergia-rendszerét kapcsolták össze a Szovjetunió és Csehszlovákia villamosenergia-rendszerével egy 1963-ban létesült távvezeték segítségével. (Az első nemzetközi összeköttetés Magyarország és Csehszlovákia közt jött létre 1952-ben, de csak 110 kilovolton.) Ugyancsak négyszáz kilovoltos távvezetéken kapcsolódik össze a Vaskapunál a román és a jugoszláv villamosenergia-rendszer. Ez év augusztusában helyezték üzembe azt a négyszáz kilovoltos távvezetéket, amely összekapcsolja a szovjet és a bolgár villamosenergia-rendszert.

Országunk területén kétszázhúsz kilovolton még két távvezeték köti össze a román és bolgár villamosenergia-rendszereket. Egyezmények egész sora révén az elmúlt tíz esztendő alatt a román villamosenergia-rendszer a KGST-országok villamosenergia-gazdálkodásának jelentős elemévé vált.

Országunk villamosenergia-rendszere és a KGST-országok közötti villamosenergia-összeköttetés a következő években továbbra is intenzíven fejlődni fog. A fejlődés új szakaszát nyitja majd meg az a hétszázötven kilovoltos távvezeték, amely először a Szovjetunió déli villamosenergia-rendszerét kapcsolja össze a csehszlovák villamosenergia-rendszerrel. A KGST-országok közt hétszázötven kilovolton létesített kapcsolatok ugrásszerűen növelik majd a nemzetközi energiakooperációt, főleg annak volumenét, és hozzájárulnak az összeurópai villamosenergia-rendszer kialakításához. Ami természetesen a békét és a népek közti együttműködést szolgálja, mint ahogy azt példázza a román és magyar villamosenergia-rendszerek összekapcsolása is. Octavian Groza villamosenergiaügyi miniszterünknek a szegedi avatóünnepségen mondott szavaival a két ország távvezetékrendszerének ünnepélyes összkapcsolása baráti, testvéri kézszorítás.

Megjelent A Hét III. évfolyama 47. számában, 1972. november 24-én.