Arisztotelész fogalmazta meg először, hogy a tragikus hős végzetének oka nemcsak a bűn és a gonoszság, hanem az, hogy a helyzetét és problémáit tévesen ítélte meg. A görög bölcs óta újra és újra sokan figyelmeztettek arra, hogy egy ország, amely nem von le kellő tanulságokat a történelméből, újra végig kell járja a tragédiák útvesztőit. Ez történik most, Ukrajna megtámadását követően Oroszországgal is.

Ma a GDP-jét tekintve Oroszország egyre hátrébb szorul, immár a nála területileg jóval kisebb, a világranglista tizedik helyén álló Spanyolország szintjén van. Eközben szétfoszlik Vlagyimir Putyin birodalomépítő álma is: az orosz elnök terve az volt, hogy hadserege rövid idő alatt lerohanja Ukrajnát, jelentős részét megszállja, a lemondó kormány helyébe saját engedelmes bábjait ülteti. De éppen az orosz identitás alapját adó nagy honvédő háború tanulsága, hogy Hitler is elszámította magát a Blizkrieggel, és minél tovább húzódott a háború, annál jobban csökkent a németek előnye.

Putyin erőfölényére és a hadipotenciál hatalmas különbségére, valamint korábbi agresszív politikájának sikereire – ami a Krím és a délkeleti országrészek elfoglalásában testesült meg – épített. Ám azt elfelejtette az orosz elnök, hogy a II. világháborúban a Szovjetunió csak úgy tudott győzni, hogy amerikai ipari termékek garmadáját kapta (lásd a Lend-Lease szerződéseket). Láthatóan nem is számolt azzal, hogy most a megtámadott Ukrajna kapja meg a nyugattól az a magas szintű katonai technikát, amellyel az orosz téves hadi doktrína és a hagyományos katonai eszközállomány legyőzhető.

A világ a tekintetben biztos nem változott, hogy a fejlett haditechnika továbbra is nyugaton van, és bár Putyin nukleáris arzenálja hatalmas, hadserege fejlettségben alatta maradt az amerikai hadi arzenálnak.

Oroszországot a háború befejezése után – amely csak Putyin bukása után képzelhető el, ahhoz hasonlóan kell megrendszabályozni, mint a második világháború után Németországot és Japánt. Ehhez persze stratégiai vereséget kell mérni Putyinra, ami a közeljövő feladata. Utána esélyt kell adni az orosz társadalomnak, hogy végre betagozódhasson a békés világrendbe.

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2023. június 2-án.