Volt egy álmunk: az internet (most ünnepeltük születésének 25 éves évfordulóját) elhozza a szellem napvilágát. Ám ahelyett, hogy kiszelektálódna a hazugság, az interneten a hamis információ rendre kiszorítja a tényeket. A tapasztalatok szerint az emberek hajlamosak még akkor is elfogadni a többségi véleményt, ha tudják, hogy az hamis. Ezt a helyzetet több új jelenség erősíti.
A világ összetettebb és egyre kevésbé átlátható lett. Ebben a helyzetben érvényesül a Peltzman-hatás: a polgár részben elfelejtette, részben meg sem tanulta gyakorolni az óvatosság és a megfontoltság erényét. Hasonló hatást vált ki az ún. Dunning–Kruger hatás: minél kevésbé kompetens valaki, hajlamos önmagát annál szakértőbbnek hinni és a hozzáértő bizonyosságával dönteni. Magabiztos idiótává vált a polgár.
És váratlanul előbukkant egy új manipulációs stratégia. Ez a tudományt saját fegyverével – a mindenre kiterjedő kételkedéssel – támadja. A véleményszabadságot hirdetve alapvetően elbizonytalanítani törekszik. A tudományt diszkreditálja, és az egyszerű embereket lenéző, de valójában tudatlan szakértők által összehordott ostobaságok halmazaként mutatja fel. Mi a szerepe ebben a helyzetben a szkeptikusságnak?

Marosán György a Szkeptikus Társaság tagja, a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi karának főiskola tanára, okleveles fizikus, a filozófiai tudományok kandidátusa.

A klubest időpontja: 2017. szeptember 26. kedd, 18.00 óra
Helye: Kossuth Klub (1088 Budapest, Múzeum u. 7.), földszinti klubhelyiség

A belépés díjtalan, minden érdeklődőt szeretettel várunk! Részvételedet az esemény Facebook-oldalán is jelezheted.

A klubest felvétele

Hangfelvétel hangtárunkban

https://youtube.com/watch?v=a7583j6tLT4%3Fecver%3D1

Forrás: Szkeptikus blog

Molnár Ferenc – Egy, kettő, három.mkv