Romániában nem volt precedens arra, hogy a választások előtt két nappal érvényteleníti az Alkotmánybíróság az államelnök-választás első fordulóját. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egykori elnökét, Markó Bélát kérdeztük, első sorban arról, hogy szerinte hogyan jutottunk ide.

Fotó: Bereczky Sándor

A szövetségi elnök kijelentette, a 90-es évek elején, amikor még nagyon is csírájában volt a demokrácia, előfordultak mindenféle zavarok: például jelölteket töröltek a listáról, de utána amikor konszolidálódott a demokratikus rendszer – „vagy legalábbis ezek szerint konszolidálódni látszott” –, ilyesmi valóban nem fordult elő. Markó Béla úgy véli, hogy ennek most sem kellett volna megtörténnie, és szerinte nem is történt volna meg, ha idejében fellépnek azok, akiknek ez a feladata. 

„Fel kellett volna lépni a gyűlöletbeszéd ellen, a legionárius eszmék hirdetése ellen, a xenofóbia, az antiszemita állásfoglalások ellen, és nem kellett volna megengedni, hogy olyan jelölt vagy jelöltek kerüljenek a listára, akik ilyen eszméknek az elkötelezettjei. Ez nem jelentette volna a véleményszabadság korlátozását, hiszen sem a környező országokban, sem Romániában nem engedik a gyűlöletbeszédet. Nagyon sok esetben ez bűncselekménynek számít. A demokráciában mindenfajta véleménynek helye van, kivéve a szélsőséges eszméket. Tehát ha az okokat keressük, az egyik fő ok az, hogy szemet hunytak azok, akiknek nem lett volna szabad” – mondta a Maszolnak Markó Béla.

Mulasztások sora 

Az RMDSZ egykori elnöke szerint maga a kormány is gyenge volt: a belügyminisztérium, igazságügyi minisztérium, és a titkosszolgálatok sem tették a dolgukat. „Nem azt tették, ami elsősorban a hatáskörük, vagyis nemzetbiztonsági szempontok szerint figyelni arra, hogy mi történik, és ha bármit észlelnek, akkor tájékoztatni a kormányt és tájékoztatni az államelnököt, vagy ha szükséges, a parlamentet. Most a napokban kiderült, hogy sem a kormány, sem az államelnök nem volt tájékozott, legalábbis ők ezt állítják” – tette hozzá Markó Béla. 

Az RMDSZ volt elnöke szerint a másik ok, ami legalább ekkora szerepet játszott ebben az egész történetben, az, amit külső beavatkozásként fogalmaznak meg. Közölte, erről egyelőre nem hoztak nyilvánosságra túl sok részletet, de ha valóban külső beavatkozás történt a jelöltállítás folyamatában vagy az egyik jelölt kampányában, elegendő ok lett volna arra, hogy ne engedjék a jelöltet a választásokon indulni. Ebben az esetben újabb mulasztás történt. „Ezt tényleg könnyű lett volna tetten érni, amikor kiderült, hogy Călin Georgescu – aki miatt mindez történt –, nulla lej kampányköltséget jelentett le, utólag viszont kiderült, hogy millió eurós nagyságrendben támogatták a kampányát. Még mindig nem tudjuk pontosan, hogy kik, mert ugyan néhány üzletembert megneveztek, de valószínűleg ez csak a felszín. Számos lehetőség lett volna arra, hogy idejében fellépni, és nem jutni oda, hogy két nappal a második forduló előtt kell elhalasztani a választásokat” – nyomatékosította

Becsapták a választókat

Markó Béla szerint becsapták azokat is, akik Călin Georgescura szavaztak az első fordulóban, és akik esetleg most úgy érzik, megfosztották őket attól, hogy leadják a szavazatukat a második fordulóban. „Becsapták mindenféle miszticista eszmékkel, megfoghatatlan üzenetekkel, amelyek arról szóltak, hogy itt a politikai rendszert meg kell változtatni, és ezáltal próbáltak eljutni a társadalom – ezek szerint nagyon is jelen lévő – kiábrándult rétegeihez. Közben a jelek szerint tulajdonképpen egy olyan külső befolyásról volt szó, amelynek minden valószínűség szerint elsődleges célja az, hogy más irányba fordítsa Romániát, eltávolítsa vagy elszakítsa a NATO-tól és az Európai Uniótól”. Ezek az emberek valószínűleg nem erre szavaztak, hanem sajnos az ortodox egyház által is megtévesztve a kiábrándultságuknak adtak hangot – mondta az RMDSZ volt elnöke.

Arra a felvetésünkre, miszerint a titkosszolgálatok hátradőltek volna és nem vették észre azt, hogy mi szerveződik, Markó Béla kijelentette, nem hisz abban, hogy észre sem vették. Közölte, „ez egyszerűen lehetetlen. Romániában a titkosszolgálat nagyon erős, nagyon komoly apparátusa van, nagyon komoly költségvetéssel rendelkezik. Nem tudom, hogy mivel voltak elfoglalva ezek a titkosszolgálatok, hogyan akadályozták esetleg az intézményen belül egymás munkáját. Én ebbe nem látok bele, és ezek szerint mások sem láttak bele, de egyet nem hiszek, hogy nem tudtak arról, hogy van egy ilyen jelölt, aki egyrészt olyan eszméket vall, amilyeneket vall, másrészt, hogy van neki egy meglehetősen homályos háttere és meglehetősen veszedelmes támogatottsága.”

Ami történt az tanulság kellene hogy legyen

A politikus szerint mindaz, ami itt most történt, olyan szempontból hasznos lehetne, hogy akik ezután kerülnek kormányra, és maga az államelnök is – aki még egy darabig hivatalban van – most már nem bújhatnak ki a felelősség alól, és végig kell gondolniuk például a titkosszolgálatok működését is. „A titkosszolgálatnak kutya telessége nap mint nap tájékoztatni azokat, akik kormányon, vagy hatalmon vannak. A legfőbb feladatuk tulajdonképpen az, hogy felügyeljék az ország, a nemzet biztonságát, és ennek érdekében minden pillanatban segítsék a kormány munkáját. Nekik nincs joguk semmit eltitkolni az államelnök, a miniszterelnök, vagy általában a kormány elől.”

Arra a kérdésünkre miszerint, ha Georgescu ismét indulna a választáson a szavazókban kialakulna-e egyfajta dacszavazás, arra hivatkozva, hogy a jelöltet úgymond „ki akarták csinálni”, Markó Béla közölte, nem hiszi, hogy a mostanáig kiderült információk fényében Georgescu megkapná a többségi szavazatokat, vagy a hatóságok egyáltalán engednék, hogy jelöltesse magát. „Ezt most már nem lehet félbehagyni. Tehát, hogyha itt olyan súlyos dolog történt, ami Romániában majdnem harmincöt esztendeje nem – ’90-ben volt utoljára olyan eset, ami az egész országra, sőt Európának erre a részére kiható esemény volt, amit  “bányászjárásként” szoktunk emlegetni –, akkor ezt nem lehet félbehagyni, végig kell vinni, ki kell vizsgálni minden részletében. Nagyon sajnálom, hogy ilyesmit kell mondanom, mert egyesek szerint lehet, hogy ez nem demokratikus, de pontosan a demokrácia érdekében ezt a jelöltet nem szabad újból odaengedni, és nem is hiszem, hogy oda fogják engedni.”

Hiányos oktatás

Van itt egy nagy ellentmondás – véli Markó Béla. Nem a választókat kell hibáztatni, hanem tájékoztatni kell őket. „Amikor az első forduló után maga az RMDSZ is egy nagyon erős és nagyon hatásos kampánnyal a legionárius veszélyről beszélt, és el is mondta, hogy ez mit jelent – mert az is kiderült, hogy baj van az oktatásunkkal, és nagyon sokan nem is tudják, hogy ez mit jelent –, meg is ijesztette a választókat. Így kell most fogalmaznom, de az az igazság, hogy ebben az esetben indokolt volt. Felerősödhet a magyarellenes vélemény Romániában, és nagyon súlyos következményekkel járhat egy ilyen nacionalista eszmének, nacionalista áramlatnak a felerősödése. Amikor ezt a kampányt, nem csak az RMDSZ, hanem tulajdonképpen nagyon sok erdélyi magyar értelmiségi is támogatta és megszólalt, akkor kiderült, hogy majdnem 6,5 százalék szavazatot kapott az RMDSZ a parlamenti választásokon erre a véleményre, erre a kampányra, és ez mindenképpen a Călin Georgescu által képviselt eszmék ellen történt. Arra, hogy nekünk ott kell lenni a parlamentben, és meg kell védenünk a magyarokat. Tehát én azt gondolom, hogyha jó a tájékoztatás, nem szidjuk a választókat, hanem el tudjuk mondani nekik azt, amit mi tudunk, és amit fontosnak tartunk, akkor itt meg lehet akadályozni ezeket a baleseteket, és a parlamenti választás eredménye pontosan ezt bizonyítja. Úgyhogy én azt gondolom, hogy ez a megoldás.” 

Markó Béla hangsúlyozta, felszínre jött számos ellentmondás. „Teljes tisztelettel mondom, nekünk nem szabad máshonnan átvenni semmiféle eszmét anélkül, hogy meg ne szűrnénk. Van nekünk tudásunk, van tapasztalatunk, vannak vezetőink, de azoknak a vezetőknek meg is kell szólalni, és remélem, hogy ez, ami most történt, mindenkit arra késztet, hogy nézzen magába, és gondolja végig, hogy például elengedtük azt, hogy Erdélyben is népszerűvé váljon az a NATO-ellenesség, EU-ellenesség, Nyugat-ellenesség, aminek egyenes vonalúan ez a következménye, hogy eljutunk egy számunkra szörnyen veszedelmes nacionalizmushoz”.

„A történelem csak akkor nem ismétlődik, hogyha mi odafigyelünk”

A politikus közölte, mostanáig azt hitte, hogy Románia egyértelműen beilleszkedett egy nyugati rendszerbe, egyértelműen magáénak vall egy nyugati demokratikus értékrendet. „Ilyenkor mindig hozzá kell tenni azt, hogy ez nem azt jelenti, hogy az hibátlan, az tökéletes, hogy azt nem kellene sok vonatkozásban megváltoztatni, de amikor választani kellett, akkor mi választottunk, hogy arrafele megyünk, demokratikus rendszerre van itt szükség, többpártrendszerre, és mindenre, ami ezzel jár. És én magam is azt gondoltam, hogy Romániában ez ma már nem dilemma. Romániában az a dilemma, hogy akkor jól működtetjük-e ezt a rendszert, nap mint nap javítunk-e rajta, megoldunk-e megoldatlan problémákat, például a román-magyar viszonyban is még számos megoldásra lenne szükség és a jogok kiteljesítésére, de egyébként nem fenyegeti veszély ezt a koncepciót. És most kiderült mindannyiunk számára, hogy itt valahol a háttérben zajlik egy háború az országon belül is. Egy hidegháború. Tulajdonképpen az integrációs meggyőződésű, a társadalomnak az integrációs akaratú és meggyőződésű része és azok között, akik valami módon a történelemben is szeretnének visszafordulni, és vissza is utasítják azt a demokratikus rendszert, amelyet mi itt próbáltunk kialakítani, és ezek szerint óvatlanok voltunk. Én magam is sokszor elmondtam, hogy a történelem csak akkor nem ismétlődik, hogyha mi odafigyelünk. Ha elfordulunk, akkor a történelem könnyen megismétlődhet, és erre is tanulság, hogy igen, itt van egy ilyen hidegháború, ebből is le kellene vonni a tanulságokat”.

Leckét kaptunk, egy nagyon kemény leckét

Arra a kijelentésünkre, hogy a jelenlegi helyzet egy lecke volt, Markó Béla úgy nyilatkozott, hogy a lecke megvan, az a kérdés, hogy tudunk-e tanulni belőle. „Nekem nagyon erős kritikám van a mostani román politikai osztállyal szemben. Az az igazság, hogy ha most beleképzelem magam az egyes választóknak a nézőpontjába, olyanoknak is akár, akikkel homlokegyenest mást gondolok, akkor kénytelen vagyok érteni azt, hogy ők miért ábrándultak ki. Hiszen például az elmúlt években az eddigi kormányok számos pozitív dolgot is cselekedtek”.

Hangsúlyozta, nekilódult az autópálya-építés, elkezdődött a vasúthálózat felújítása, azaz a nagy beruházások. Van még tennivaló, persze – az egészségügyi rendszerrel is gond van, az oktatási rendszerrel is gond van –, de azért értek el fontos eredményeket, viszont azt nem tudták közvetíteni. „Amit ezek a politikusok fel tudtak mutatni, az az állandó viszály, az önös érdek. Nyilván kiábrándító volt, hogy az elmúlt hónapokban egyébről nem szólt a politika, mint arról, hogy ki lesz az államelnök-jelölt, hogy egyik párt hogyan löki félre a másikat, és tulajdonképpen csak ezt láthatta a közvélemény, semmi mást, csak ezt. Ez nem is pártérdekű, mert a pártérdek az része mégiscsak a demokráciának, hanem ez önös érdekű politizálás. Elmulasztották távlatokat mutatni, elmulasztottak komoly programokat fölmutatni, és elmulasztották észrevenni azt is, hogy mi történik a társadalomban, de mindez nem ok arra, hogy akkor most rendszerellenes, vasgárdista nosztalgiákra szavazzon valaki. 
Ehhez viszont nem egyszer, hanem nap mint nap meg kell győzni az embereket. Biztos lesz vita, viszálykodás, tehát a politikának mindig van hordaléka, tehát nem fog ez simán menni, de remélem, ismétlem, hogy ebből a leckéből valamit mégis tanultak
” – tette hozzá a politikus.

Évforduló előtt áll az RMDSZ

Markó Béla ugyanakkor biztatónak tartja az RMDSZ eredményét, és azt, hogy a romániai magyar politika egy ilyen nehéz helyzetben nem roppant meg, hanem éppenséggel erőt tud mutatni. „Minden magyarnak fontos kellene legyen, hogy fennállásának eddigi harmincöt éve alatt erőben meg tudtak tartani egy egységes szervezetet. De ez ahhoz, hogy Románia rendben legyen, a következőkben nem elég. Ehhez az egész politikai rendszernek kellene egy kicsit végiggondolni, hogy mi történt” – zárta gondolatait a politikus.

Forrás: Maszol