Keretekben működik a közgondolkodás, amiből érdemes néha kilépni. Példának okáért Weöres Sándor csengő-bongó gyermekverse, a Galagonya már végleg a csillogó szemű aprónépek birodalmába tartozik. Nem is érdemes másként gondolkodni felőle, pedig a szépen zengő sorok a magányos férfiszív nagy pillanatáról, a szeretett lány első megpillantásáról, a szerelem kezdetéről szólnak. „Hogyha a Hold rá fátylat ereszt: / lánnyá válik,/ sírni kezd”. 

Bizony, ez így van. Ismerjük a szereplőket, az alkalmat. A vers a szeretett hölgy kérésére készült, amit meg is kapott, ám a fiatal költő szerelme viszonzatlan maradt. Mindent tudunk a versről, amit nem is kellene tudnunk, mert az „Őszi éjjel/ izzik a galagonya/ izzik a galagonya/ ruhája.” már soha nem kerül ki gyermeki rigmusok színes keretéből.   

A keretalkotás a közbeszéd szokásos velejárója. Dobrev Klára ellenlábasai a „nem lehet vele nyerni”, illetve az „én tudom megverni Orbánt”, sőt az „én még jobban megverném” keretébe illesztik a mondandójukat. Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter szövetsége nyilván a választók most megismert támogatása okán jön létre, mert nincs más érdemi lehetőség a valós erősorrend megváltoztatására.   

A felrakott keret, ami a „kérem a támogatóidat, mondd az árát” tényleges alkupozíció felmutatását helyettesíti, rendesen működik. Egyrészt támaszkodik a kormányoldal masszív gyurcsányozására, ami valamennyire hatásos ellenzéki oldalon is, és áthelyezi a fókuszt arra a kérdésre, hogy akkor a két aspiráns közül ki legyen a visszalépő. A keret felrakása, illetve a visszalépés kérdésének hangsúlyozása elegendőnek tűnik ezekben a napokban, hogy az ellenzéki közbeszédet meghatározza.

Minden bizonnyal érkezik a válasz: „férfiszövetség a progresszív, sikeres női vezető ellen”. Ez sem rossz. Kiemel egy valós értéket: dinamikus, sikeres nő a miniszterelnöki pozícióban. Kifejezetten vonzó gondolat. Egyszerre töri fel a konkurens keretezési kísérletet, méghozzá pozitív, európai előzményekre támaszkodva.   

Nem gondolom, hogy a vázolt keretek önmagukban döntően számítanának az ellenzéki erősorrend alakulásában, de ilyesmiket olvas a választó, amikor találkozik a témával, és biztos, hogy ezekben a keretekben mozog nem egy beszélgetés, amit az előválasztásról az ismerőseinkkel lefolytatunk. Egészen biztos, hogy a felhasznált keretek tartalma felől döntő választókat nem a megfogalmazott tételes állítások befolyásolják, hanem a saját álláspontjukhoz keresnek kapaszkodót, megerősítést. A miniszterelnök-jelöltek választásának második fordulója sem fog másról szólni, mint az első forduló: ki tud több új támogatót megszólítani.   

Ebben a megszólítós témakörben Dobrev Klára munkamódszere az eredményesebb. Az első fordulóban bemutatta, hogy az ismertség növelésével eredményt lehet elérni. A személyes megjelenés, a hagyományos szórólapozás, a szociális média, a plakátolás – különösen a DK-t kevésbé támogató körzetekben – kifejezetten az új támogatók megszólítását szolgálják.   

Márki-Zay Péter támogatottsága az első fordulóban határozottan felerősödött az előzetes felmérésekhez képest. Az kérdés, hogy a növekedéshez vezető körülmények a második fordulóban hatásosak lesznek-e. Az is kérdés, hogy visszalépés esetén a frissen megszerzett támogatás mennyire átirányítható.   

Karácsony Gergely biztosan nem elégszik meg a Márki-Zay Péter támogatóinak átpártolásával. Számára is ott a lehetőség az országjárásra, az alacsony támogatottságot mutató körzetek megszólítására. A korábban, itt a Népszavában bemutatott (Híd az Astoriánál, augusztus 6.) alsó három decilis módszerhez hasonlót alkalmazva jelentősen javíthat a támogatottságán. Az első forduló előállította az igazán aktuális támogatottsági értékeket minden körzetben. Ha valamikor, akkor most adott a lehetőség a kereskedelmi marketingben bevált technika alkalmazására. Karácsony számára lehet, hogy szokatlan lesz, hogy a legkevésbé támogató közegben növelje kiemelten a ráfordítást, de ebben van a választói támogatás legnagyobb növekedésének lehetősége.   

Határozottan szerencsénk van. Három sikeres, hiteles személy indulhat az előválasztás második fordulójában. Az jó, hogy olyan nagyon nem nyúlhatunk mellé. Dobrev Klárának a sikerhez megfelelőnek tűnik az eddigi eredményes kampányeszközeinek működtetése. Karácsony Gergelynek adott a lehetőség a hatékony változtatásra és a hasznos szövetségkötésre.   

Az biztos, hogy az összeállított keretek óhatatlanul szerepet kapnak. Könnyen belátható, hogy a közönség ragaszkodik a megrajzolt képhez, akkor is, ha tudjuk, hogy mi a tényleges tartalom.   

Az „izzik a galagonya” már soha nem lesz szerelmes vers. Pedig a „reszket a galagonya magában” igazán kedves, szívszorító kép. Ezen már nem lehet és nem is érdemes változtatni. A siker érdekében a kampánystratégián ellenben lehetne módosítani. A lehetőség benne van. 

Megjelent a Népszava Vélemény rovatában 2021. október 6-án.