A Transtelex cikke.

Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön, az Európai Bizottság vezetőjével folytatott megbeszélést követően közölte, hogy Victor Negrescut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) európai parlamenti képviselőjét, az Európai Parlament alelnökét javasolta Románia európai biztosjelöltjének. Azt is elmondta, hogy a jelölés a miniszterelnök „kizárólagos” előjoga, és nincs szükség koalíciós egyeztetésekre.

Mint elemző cikkünkben megírtuk, a miniszterelnök augusztus 22-én Brüsszelben találkozott Ursula von der Leyen-nel, az Európai Bizottság elnökével, hogy megvitassák Románia jövőbeli szerepét az új Európai Bizottságban, valamint a PNRR (Nemzeti Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv) teljesítésének aktuális állását.

A találkozót követően jelentette be Ciolacu a román jelölt nevét az európai biztosi pozícióra. A legesélyesebb jelölt Victor Negrescu, a Szociáldemokrata Párt EP-képviselő volt. Az ügy azonban feszültséget keltett a román politikai koalícióban. Nicolae Ciucă, aki egyébként ritkán támadja a koalíciós partnert, ezt a feladatot inkább más liberális véleményvezérekre bízza, ezúttal megengedte magának, hogy azt mondja, a döntést nem egyéni pártérdekeknek kellene meghatározniuk, hanem nemzeti érdekeket kellene szolgálnia. Értjük ezalatt: nem tetszik a PNL-nek, hogy a szociáldemokrata partner elhappolta előlük az európai biztosi pozíciót.

A szerkesztő megjegyzése

Victor Negrescu (sz. 1985. augusztus 17., Gyulafehérvár) bizonyos értelemben a jelenlegi román politika csodagyereke. A harminckilencedik életévét egy héttel ezelőtt betöltött baloldali politikus 2007-ben kezdte politikai pályafutását, 2007-2012 között a PSD főtitkára volt, közben 2008 és 2009 között Titus Corlățean, az Európai Parlament jogi bizottsága alelnökének tanácsadója, majd európai ügyekért felelős miniszteri megbízott (2017. június – 2018. november) és európai parlamenti képviselő (2014. július – 2017. június, 2020. februártól – utóbbi miután Románia a Brexit után új mandátumot kapott az Európai Parlamentben); idén aztán előkelő helyen jutott be az európai választásokon. Tekintélyt az Európai Unióban különösen akkor szerzett, amikor – Viorica Dăncilă, az első és mindmáig egyedüli román női kormányfő miniszterelnöksége idején – 2019 első félévében Románia a tagállamok szakminisztereiből álló Európai Unió Tanácsának soros elnöke volt.

A képen, balról Marcel Ciolacu román, Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök, Victor Negrescu

Negrescu mostani jelölésével Ciolacu a PNL ellenkezését azzal váltotta ki, hogy nem kérte ki Klaus Iohannis államelnök véleményét (sem, nemhogy a jóváhagyását). A déjà vu indokolt: 2019-ben Dăncilă már javasolta Negrescut biztosnak, ám Iohannis a javaslatot nem fogadta el, különben is, akkor a hölgy kormánya egy bizalmatlansági indítvány nyomán megbukott.
Egyszóval, Iohannist már itthon sem kérdi meg esnki semmiről. Így megy ez.