Egészen véletlenül nyitottam rá a minap a Magyar Irodalmi Lexikon első kötetének 556. lapjára. Az egyik fénykép szövege bárkit meghökkentett volna. A szöveg így hangzik: „Juhász Gyula gyermekkori képe (az álló alak Nagy Mihály, a jobboldali Ernőd Tamás)“.
Rögtön felvetődik néhány megoldhatatlannak tetsző kérdés. Juhász Gyula már gyerekkorában ismerte volna Ernőd Tamást? Minő különös véletlen! S még fényképész is akadt, aki tudta, hogy ez majdan milyen érdekes kép lesz. Továbbá: a legszerényebb magyar költő ne adta volna át gyerekfejjel a helyét egy ácsorgó katona bácsinak? A kis illetlen! Ráadásul zsenge gyerekfővel kávéházban lopja a napot, méghozzá (horribile dictu!) csokornyakkendősen. Ejnye-ejnye!
Ejnye-ejnye, mondtam én, de inkább azért, mert ismerősnek tűnt a fénykép. S hogy nem ismertem fel rögvest, abban a lexikon képszerkesztője a hibás. Mert csak a közepét ollózta ki annak a régi fényképnek, amelynek egyik másolata a birtokomban van, s íme be is mutatom.
A kép 1909 novemberében készült, s akkor Juhász Gyula már huszonhat esztendős volt, tehát el lehetett nézni neki mind a csokornyakkendőt, mind a kávéházat, valamint azt is, hogy az asztalnál ül a nála négy évvel fiatalabb katonatiszt jelenlétében – aki mellesleg nem Nagy Mihály, hanem Franyó Zoltán. Dr. Nagy Mihály váradi ügyvédet, a Holnaposok konferansziéját, aki ott ült vala Juhász Gyula jobbja felől, levágta a képszerkesztő, talán sokallta a gyerekeket a képen.
De hagyjuk a tréfát, mert a kép – Tibor Ernő váradi festőművész fotója – nem csupán hibaigazítóként, hanem dokumentumként is megállja a helyét. Kiderül ez abból a néhány sorból is, amelyet a jobb szélen ülő férfi – dr. Róth Ottó őszirózsás kormánybiztos, dr. Petru Groza osztálytársa és barátja – írt a kép hátára. A váradi Holnaposok temesvári látogatását örökíti meg a kép, a Koronaherceg kávéházban, a Dél elnevezésű irodalmi társaság asztalánál.
Ernőd Tamás csakugyan Ernőd Tamás, s akkor, hogy én se vágjak le senkit, a bal szélen ülő férfi Orich Viktor, a Temeswarer Zeitung akkori főszerkesztője. Ismétlem: hibaigazításul és dokumentumként.

Megjelent A Hét IV. évfolyama 36. számában, 1973. szeptember 7-én.

A cikkhez mellékelt kép rossz minősége miatt sajnos nem reprodukálható…

A Holnaposok temesvári látogatásáról – igaz, hogy nem novemberi, hanem júniusi keltezéssel – találtuk az alábbi beszédes képet… Tibor Ernő, dr. Nagy Mihály, Juhász Gyula, Emőd Tamás egy temesvári kávéházban. Kétszer jártak volna a Holnaposok Temesváron közel azonos összetételben? Vagy téved valaki?