Gyermekkori jóbarátom, néhai jó Robinson Crusoe históriáját kellett nemrég gyérülő hajjal és az Előre Kiskönyvtára szerkesztőjeként újraolvasnom nem kicsiny gyönyörűséggel, s közben olyan gondolatok fordultak meg a fejem­ben, amelyeket az irodalomesztéták alighanem periférikusoknak ítélnek majd, de amelyeket nem átallok egy nyúlfarknyi jegyzet erejéig szó­vátenni.

Máris azon kapom rajta maga­mat, hogy az eddigiekből egyes olvasók joggal tarthatják Robinsont elfelejtett regényhősnek, s ugyan­csak joggal csóválhatják meg a fe­jüket – de nem, nem róla van szó, illetve egy kicsit róla is, mármint Robinsonról, a fazekasmesterről, akinek annyi fejtörést okozott a köcsögök máza, meg Robinsonról, a kénytelen hajóácsról, kénytelen szántóvetőről, és a többi, és a többi. Voltaképp a munkáról, a munka fo­lyamatáról, amelyet ma már száz­felé szakosított szakkönyvek taglal­nak, de amelynek, íme, a világ egyik legnépszerűbb könyvének az írója sem átallott tetemes helyet biztosítani a regényben.

Meg aztán ott van Jules Verne Rejtelmes szigete is, hát bizony elejétől a végéig a munkáról szól, kissé naivan és hihetetlenül, mert az mégiscsak túlzás, hogy – ha nem csal az emlékezetem – egyszál bicskából és egy optikai len­cséből kohóipart lehet teremteni, de végül is a könyv szinte csak erről szól, és nem bukott meg és mintegy száz éve már számos nyel­ven számtalan kiadásnak örvend.

Persze az már meghökkentő túl­zás lenne, ha én most a költészettel is előhozakodnám, pedig megtehetném, mert példa akad rá bőven, ám maradjunk csak a regénynél, amely­nek íme, egyik hősétől mintha el kellene búcsúznunk, mert hiába űznek a regény szereplői különb-különb mesterségeket, azokat legfönnebb, ha megemlíti a szerző, bár hovatovább ezt sem érzi már kötelezőnek, de hogy ki mit, miért és hogyan hoz létre az anyagi világ dolgai közül, arról vajmi keveset tudtunk meg. És elég jócskán akad már olyan könyv, amelynek hőséről egy ötszáz évvel utánunk megszü­letendő kritikus csak annyit álla­píthat meg, hogy az illető aligha­nem naplopó volt.

És hogy menten el is hárítsam a végletekbe esés gyanúját, ünnepé­lyesen kijelentem: amit hiányolok, nem minden irodalmi műből hiá­nyolom, másrészt el tudok képzel­ni olyan regényt, amelyben még zavarna is a hajánál fogva beléráncigált munkafolyamat. De ha sehol sem találok semmit, bennem fogan meg egy egészen más természetű és sajnos alapos gyanú. Az, hogy a szerző, ha lényegesnek tartaná is a dolgot, egyszerűen nem ért hozzá…

Megjelent A Hét II. évfolyama 43. számában, 1971. október 22-én.