Lehet valakinek töltött káposztaa kedvenc étele, azért még nem ír­ja be a főszakács panaszkönyvébe,hogy ma, pénteken, ebben és ebbena vendéglőben nem azt főztek. Mert a vendéglőbe nem szakácskönyvvel megyünk, hanem beérjük az étlap nyújtotta információval, azaz kíná­lattal.
Lehet, hogy a hasonlat kisséparlagi, de valahogy így állunk a könyvesbolttal is. Ahhoz tartjuk magunkat, ami éppen kapható, és nem a világirodalmi lexikonhoz. Megvesszük Fieldinget, mert éppen az van, és nem követeljük fölhábo­rodotton Campanellát, amikor az éppen nincs. Magyarán: nem té­vesztjük össze a könyvesboltot azegyetemi könyvtárral.
Ez így voltmindig: aki viszonylagos teljesség­re törekedett, annak húsz évig min­den héten be kellett néznie a bolt­ba, mert a kiadók sem adhatják ki havonta az egész világirodalmat, és a pénztárca sincs mindig degeszre tömve.
Ezzel aztán önmagámnak tettembe az ajtót, mert elég ügyesen ér­veltem éppen ama követelés ellen, amellyel elő szeretnék hozakodni. Persze, hogy véges a könyvespolc is, nem lehet ott mindig minden – Lukiánosztól Dreiserig és Petrarcá­tól Aragonig. Vannak mégis szerzők, akiknek nem illenék tartósan hiá­nyozniuk. Petőfinek például. József Attilának például. És nemcsak a nemzetiségi részlegben számíthatok sajnálkozó vállvonogatásra. Vajon normális dolog az, hogy Romániá­ban ne lehessen hozzájutni Eminescuhoz? Ha nem is bárhol, de bár­mikor. Vajon Londonban is hasz­talanul talpalnék Shakespeare után?
A dologról már többször beszél­tünk, és többször vonatkozásba hoz­tuk az iskolák igényeivel. De nézzük meg a tömegnevelés szempontjából is. Ha az olvasóknak valóban a leg­szélesebb, milliós rétegeiről beszé­lünk, vajon csakugyan az a dol­gunk, hogy rávegyük őket a meg­jelenés pillanatának a kilesésére? Vagy inkább kellő tartalékkal kellene „lesben állni“, hogy Petőfi, hogy Eminescu, hogy József Attila várja az olvasót? Lépten-nyomon…
De még a kivárással is baj van. A minap ünnepelték Daniét, a Jó­barátban például alulírott méltatta az Isteni Színjátékot — gyerekek­nek. A Komédia nyilván nem gyermekolvasmány, de nem is áll fenn a veszély, hogy a Jóbarát olvasói idő előtt kézhez veszik. Mert hogy meg­jelenésének erősen hozzávetőleges periodicitását kiszámítsuk, ahhoz legalább kétszer meg kellett volna jelennie. Alulírott egyszer se látta kb. annyi ideje, amennyi idő alatt könyvbarát apák a fiaikra hagyan­dó és életműnek számító könyvtá­rukat összegereblyélik. De a nyil­ván olvasmányosabb Gullivert — a teljes kiadást — sem sokkal sűrűb­ben.
Ezeket írnám be a főszakács, bo­csánat, a tervszerű könyvkiadás pa­naszkönyvébe. Ha a megoldást tud­nám, azt sem hallgatnám el.

Megjelent A Hét III. évfolyama 3. számában, 1972. január 21-én.