Az önkényuralmi rendszerek egyre inkább képessé váltak a tömegkommunikáció zavarására: hol az orgánumok szavahihetőségét kérdőjelezik meg, hol elterelő információkkal árasztják el a kommunikációs teret, hol pedig elhallgatnak, vagy egyenesen meghamisítanak híreket.
Ebben a játszmában, amelyben az egyik oldalon áll az államhatalom korlátlan anyagi háttérrel rendelkező manipulációs gépezete, a másik oldalon pedig a korlátok közé szorított, anyagilag kivéreztetett ellenzéki és civil kommunikációs eszközrendszer – fordulatot jelentett 2024. február 16-i budapesti megmozdulás.
Mikecz Dániel politológus szerint a péntek estére Odakint most szörnyek járnak címmel meghirdetett tömegrendezvény több szempontból is unikálisnak számít az ipari társadalmak tüntetéstörténetében.
„Még nem volt példa, legalábbis a mozgalomkutatási szakirodalom szerint, hogy a közösségi média tartalomgyártói offline /neten kívüli/ tüntetést szervezve demonstráljanak egy közpolitikai esemény miatt. A pénteki tömeget összehívó Pottyondy Edina, a Nemakarokbeleszolni vagy a Fókusz Stúdió közéleti tőkéjét nem a kihalófélben lévő hagyományos értelmiség konszenzuson alapuló szakmai tekintély adja, de nem is a nehezen megfogható tudományos vagy művészeti eredmények, hanem a követőik és feliratkozóik konkrét száma.”
Mikecz véleménye szerint a pénteki tüntetés „annyira különleges volt, hogy világszerte sem igen akad előképe!”
Tehát korábban, a kormányzati kommunikációs dömpinggel szemben védekezésbe szorult „nem-kormányzati” kommunikáció, méghozzá látványos tömegtámogatással, új erőként tűnt fel a színen. Ennek a független, civil demonstrációnak a sikere nemcsak az orbánista influenszerek, de az ellenzéki pártok befolyásolási képességének a gyengeségét is napvilágra hozta.
Kérdés, hogy a magyar „parlamentarizmus” mit tud kezdeni ezzel a pofonnal.
Forrás: Újnépszabadság