Minden külön értesítés helyett: Magyarország akadályozta meg az Európai Unió egységes fellépését az orosz erőszakkal szemben – tudjuk meg a Szabad Európa cikkéből. Eléggé nehezen követhető egy ilyen lépés logikája, tudálékosabban: okmezeje. (Igaz, hogy a magyar kormány például a „rokonság” nagy ápolójaként és pártolójaként is elnézi, mit művelnek a kínaiak az ujgurokkal…)

Röviden a bevezető szöveg: „Az Európai Unió elítélte volna, hogy az orosz rendvédelmi szervek erőszakkal próbálnak véget vetni az országszerte zajló tüntetéseknek. A nyilatkozatot csak 26 ország írta alá, így nincs meg a teljes egység. A kimaradó tagállam Magyarország.”

Magyarán: Magyarország egyetért az orosz hatóságokkal, amelyek erőszakosan léptek fel az Alexander Navalnij ellenzéki politikus letartóztatása ellen tüntetőkkel szemben. Az Európai Unió egységesen ítélte volna el a tüntetéshullámra adott hatósági választ. A 26 tagország szerint a tüntetések erőszakos feloszlatására tett kísérlet, a több mint 3800 ember – köztük újságírók – letartóztatás több nemzetközi egyezményt sért. Az aláírók felhívják a figyelmet, hogy mindenkinek joga van a békés gyülekezéshez, és hogy garantálni kell az újságírók szabad munkavégezését.

Ha meglett volna a teljes egység, az EU napirendre vehette volna kérdést az EBESZ állandó tanácsának mai ülésén, tudta meg a Szabad Európa. Mivel ez a kezdeményezés meghiúsulni látszik, a témát az Egyesült Államok fogja felhozni a bécsi megbeszélésen. Tehát EU (huszonhat oszág a huszonhétből) és Egyesült Államok… Ez igen, bátorság! Vagy számítás?

Annál is inkább indokolt a kérdés, mert a nyilatkozatban így is az lesz, hogy a tagországok felszólítják az orosz hatóságokat: azonnal engedjék szabadon a letartóztatott tüntetőket, valamint Alekszander Navalnijt.