Azt ugyan a Stockholmban és Helsinkiben tárgyaló magyar küldöttség sem tudta pontosan, hogy mi is a célja a látogatásokkal – miután a két skandináv ország felvételét a NATO-ba Magyarország természetesen jóvá fogja hagyni, a svéd és finn politikusoknak pedig megtiltani nem lehet, hogy elmondják a véleményüket a magyar jogállamiság helyzetéről -, a nemzetközi sajtó mégis élénken kommentálta a delegáció erőfeszítéseit. A MÚOSZ sajtószemléjéből tallózunk, amelyet Csernyánszky Judit állított össze.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
A FAZ szerint azért vonta meg Putyin a magyar diplomaták eddig biztosított vízummentes beutazását, mert megorrolhatott Orbánra: egyrészt miután hallotta, hogy Orbán nem tartja kizártnak, hogy elfogadja Zelenszkij elnök meghívását Kijevbe, másrészt eldőlt, hogy megszavazza a parlament a svédek és finnek NATO-s csatlakozását.
Orbán megengedő lépései ismét csalódást okoznak Putyinnak – ezzel a címmel írja meg a Newsweek a svédek és a finnek NATO-tagsága körül körvonalazódni látszó pozitív fejleményeket. Pedig korábban igyekezett Putyin kedvében járni az Oroszország elleni uniós szankciók mérséklésével, és állandóan bírálja a NATO-t az Ukrajnának küldött katonai segítség miatt. Ezen felül mindig akadályokat gördít Ukrajna és a NATO partnerségi kapcsolatainak építése, akárcsak az Ukrajnának szánt katonai szállítmányok eljuttatása elé. Hende Csaba viszont bejelentette, hogy záros határidőn belül megszavazza a parlament Svédország NATO-s csatlakozását. Pedig Putyin nem egyszer elmondta, hogy a különleges hadművelet oka a NATO kelet felé terjeszkedése. Ez az, amit kétségbe vont John Spencer, amerikai szakértő, szerinte ez amolyan hamis, félrevezető narratíva. Hisz, ha a NATO terjeszkedése miatt indította, akkor súlyos hibát vétett Putyin.
Az orosz nyelvű honlapon – magyarul Donbasz Patriótái – az Ukrán-NATO Polgári/Civil Liga elnökének Magyarországra vonatkozó, lesújtó véleményét olvashatjuk. Az lenne a legtisztességesebb, ha Magyarország kilépne az Európai Unióból és a NATO-ból is – véli a liga vezetője, Szergej George. Folytasson inkább ezektől a szervezetektől független külpolitikát, értsen egyet Moszkvával és legyen boldog – így a sarkas vélemény. Merthogy mindkét szervezetből csak hasznot húz, nem a közösség, hanem saját önös érdeke céljából. Az Ukrán-NATO polgári Liga 2003-ban jött létre és látogatást tett náluk George Robertson, akkori NATO-főtitkár.
A WaPo is részletesen beszámol a magyar delegáció stockholmi és helsinki útjáról. S ennek kapcsán megtudjuk, hogy Jens Stoltenberg egyelőre óvatos optimizmusát táplálja az is, hogy ma kerül sor Brüsszelben a török-svéd-finn háromoldalú találkozóra, aminek kimenetele egyelőre kétséges.
Forrás: MÚOSZ
A szerkesztő megjegyzése
Mégis? Helyesebben: mégsem?
A magyar képviselők még nem döntöttek, tolódik a svéd és a finn NATO-csatlakozás ratifikálása – ezzel a címmel jegyzi meg a lap, egy nappal a delegáció visszatérte után, hogy a látogatás után voltaképpen „tovább tolódik a két északi ország NATO-csatlakozásának elfogadása magyar részről”. „Ez egy ígéretes kezdet, azt azonban nem tudom megmondani, mikor és milyen döntés fog születni. Általában öt-hat hétig tart, amíg egy javaslat végigmegy a parlamenti döntéshozatali mechanizmuson. Ez nem szabály, ez egy megszokott eljárás” – mondta el a Reutersnek Hende Csaba, miután Helsinkiben finn törvényhozókkal találkozott. [Több kommentár figyelmeztet, hogy az orvosi kamara kikészítése nem öt-hat hétig, hanem egy napig tartott az Országgyűlésben. – a szerk.]