a választásokról, a Tisza sikeréről és Orbán Viktor legnagyobb bűnéről

FOTÓ: VÉGH LÁSZLÓ

Pont hogy előny, hogy Magyar Péter belülről jött, hiszen közelről tapasztalhatta meg a NER rothadását – többek közt erről beszélt Bojár Gábor ismert vállalkozó, fizikus, a Graphisoft alapítója a Magyar Hangnak.

Elmondta, bár a Momentumra adta a szavazatát, a Tisza Pártot anyagilag is támogatta, ami a Fideszt is hatásosabban erodálta, mint eddig bármelyik másik párt. Úgy vélte, nagyon optimista volt, amikor „csupán” azt jósolta, hogy Orbán Viktor kilépteti Magyarországot az unióból. – Ennél most sokkal rosszabbat csinál: belülről rombolja az EU-t, orosz és kínai ügynök lett. Árulók lettünk.

– Pezsgőzött a választási eredményeket látva?
– Nem szeretem annyira a pezsgőt, úgyhogy egy üveg jó vörösbort bontottunk a barátaimmal. Igen, ünnepeltünk.

– Az ön számára mi volt a mostani választás tétje?
– Az, hogy üzenetet küldjünk a többi európai országnak arról, hogy a magyar emberek többsége Európa-barát, és nem vevő Orbán háborús retorikájára, nem veszi be, hogy Brüsszel és a hazai ellenzék háborút akar.
Továbbá egy jelentős népszerűségcsökkenés a Fidesz eróziójához és végül esetleg bukásához is vezethet.

– Sikerült megmutatnia ezt az Európa-barátságot Magyarországnak?
– A Fidesznek elképesztő erőfölénye volt, hatalmas mozgósítást végeztek a Kubatov-lista alapján, és azt lehetett várni, hogy tarolás lesz. Ehhez képest nem lett. Szerintem ők sem számítottak rá, hogy veszítenek az erejükből, és a korábbi tizenhárom helyett csak tizenegy mandátumot szereznek. Üzenet Európának, hogy gyengült Magyarországon a populista jobboldal, míg a legtöbb más tagországban sajnos erősödött.

– Azért a Mi Hazánk is szerzett mandátumot.
– A Jobbik helyett. Ennyi náci szélsőjobboldali mindig volt Magyarországon.

– Magyar Péter győzelméhez mit szól?
– Nagyon örülök a sikerének. Végre van egy új és lendületes erő, és bár sok mindennel nem értek egyet abból, amit a terveiről mond, de azzal maximálisan, amit az Orbán-kormányról megfogalmaz. Ráadásul erőt mutat, és képes mozgósítani. És bár szavazóinak nagy része az ellenzékből jött, a Fideszt is hatásosabban erodálta, mint eddig bármelyik másik párt: el tudott venni tőlük két mandátumot, és ez nagyon nagy eredmény.

– Hiteles ellenzéki szereplőnek tartja a NER-es múlt ellenére is?
– Volt már olyan, hogy valaki belülről látva undorodik meg egy rendszertől, ezzel semmi gond. Sőt: pont hogy előny, hogy belülről jött, hiszen közelről tapasztalhatta meg a NER rothadását. A motivációja sem érdekel, hogy miért és kin akar revansot venni. Engem csak a végeredmény érdekel. A Fidesznek árt, hiszen ha nem így lenne, nem mozgósítottak volna ekkora erőket ellene. Én hiszek Magyar Péter őszinteségében, és hogy a Tisza egy becsületes és tisztességes jobbközép párt lesz, remélem, nem kell majd csalódnom.

– Azért volt pár, az ellenzéki közeget meglepő kinyilatkoztatása a kampányban, például hogy az olimpia nemzeti ügy, és a Momentum „bűnben fogant”, mert meghiúsította a budapesti rendezést.

– Eddig ez zavart tőle a legjobban. Az ilyen megnyilatkozások egy része valószínűleg őszinte, mert a Fideszből jön, erre szocializálódott. De én nem hiszem, hogy bárki nemzetáruló lenne azért, mert nem szerette volna csődben látni az országot egy presztízsberuházás miatt. Szerintem az a közös nemzeti ügy, amelyben közmegegyezés van, az olimpia viszont megosztó volt. Arra harapok, ha valakinek az a hozzáállása, hogy „én vagyok a nemzeti, mert olimpiát akarok, te meg nem, mert te nem akarod”. Egy igazi hazafi aggódhat hazája pénzügyi helyzete miatt, és tarthat attól, hogy egy olimpia hazavághat minket évekre, ahogyan ez Görögország vagy Spanyolország estében is történt. Nagyon nem szeretem, ha attól kell büszkének éreznünk magunkat, hogy „rajtunk a világ szeme”. Magunknak feleljünk meg először, ne a világnak. Ebben jelentős különbségek mutatkoznak köztünk Magyar Péterrel, de minimálisak ahhoz képest, hogy ő nem akar a kínaiak és az oroszok ügynöke lenni, mint Orbán. Lehet, hogy Magyar Péter kritikus a Nyugattal szemben, sokszor indokoltan, de nem árulója nyugati szövetségeseinknek, és a fenntartásai ellenére is egyértelműen nyugati, atlantista elköteleződésű. A Kelethez és Nyugathoz való viszonya a szememben fontosabb, mint hogy jó lett volna-e az olimpia, vagy hogy mennyire integrált Európát képzelünk el.

– Vagyis rá szavazott?
– A Momentumra szavaztam, mert értékrendjükben ők állnak hozzám legközelebb, és nagyon sajnálom, hogy kiestek az Európai Parlamentből, mert le a kalappal az előtt a munka előtt, amit Donáth Anna és Cseh Katalin végzett. Ezt az eredményt nem érdemelték meg, és a magyar politikai palettán most nagyon hiányzik egy őszintén liberális párt. Kár, hogy az itthoni pártszervezésben nagyon gyengék voltak, de ha odafigyelnek, innen még fel lehet támadni. Visszatérve: ugyan nem Magyar Péter pártjára szavaztam, anyagilag támogattam őket.

– Utóbbi konkrétan mit jelent?
– 1990 óta minden, értékrendjében hozzám közel álló pártot anyagilag is támogattam. Most a Tisza Pártot azért, mert ők még nem kaptak semmilyen állami támogatást, ezért számukra életbevágó volt a segítség.
És mivel soha nem indultam és ezután sem fogok indulni semmilyen közbeszerzésen, ebből nem várok semmilyen anyagi hasznot. Fontosnak tartom, hogy olyan magyar adományozók segítsék, akik semmi mást nem várnak el, mint hogy tisztességesek legyenek. Egyszer gúnyosan írta rólam valaki a fideszes sajtóban, hogy „mindig rossz lóra teszek”, hiszen akit támogatok, az bukik, mint az SZDSZ, az Együtt, Bokros Lajos egykori pártja vagy akár a Mindenki Magyarországa, sőt most a Momentum sem áll fényesen. De fel sem tudják fogni, hogy egy vállalkozó az elvei miatt támogat egy pártot, nem pedig a várható győztesre tesz. Fontosnak tartom, hogy magyar adományozók segítsék az értékrendjüket képviselő pártokat, úgy gondolom, ez polgári kötelesség.

– Megosztható, mekkora összegű volt a támogatás?
– Mivel félmilliónál nagyobb összeggel támogattam, a vonatkozó előírások szerint ezt majd közzé kell tenni, de ha Magyar Péter ezt még nem hozta nyilvánosságra, akkor most én sem fogom. De közel sem százmilliós nagyságrendű összegről beszélek, amennyivel a Fidesz-közeli vállalkozók támogatják a kormánypártot úgy, hogy ezt közbeszerzéseken kamatostul visszakapják. Akkora összeggel soha nem vállaltam támogatást, ami tőlem tett volna függővé egy pártot. Egyszerűen azért, mert nem akarom, hogy tőlem függjenek. Én csak annyit akarok, hogy ha nyernek, tisztességesek maradjanak. A mostani kampányban még három polgármesterjelöltet is támogattam: Kovács Gergelyt a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól a XII. kerületben, Juhász Pétert az V. kerületben és Pikó Andrást a VIII. kerületben.

– Attól nem tart, hogy Magyar Péter olyan be nem teljesült ígéret lehet hosszú távon, mint Márki-Zay Péter?
– Megkérdeztem tőle személyesen, miért gondolja, hogy neki sikerülhet, ami Márki-Zaynak nem. Azt mondta, azért, mert a hódmezővásárhelyi polgármester túl sokat hibázott, ő viszont nem fog. Például Márki-Zay is távolságot akart tartani Gyurcsánytól, mégis összefogott vele, alávetve magát a választási matematikának, ezért viszont a távolságtartása nem volt hiteles. Szerintem viszont van egy valósabb oka is annak, hogy neki miért sikerülhet: most egészen más hangulat van, Márki-Zay idején még nem volt ekkora elégedetlenség. A 2019-es önkormányzati választáson a Borkai-botrány segítette az ellenzéket nem remélt sikerhez, de ennek hatása 2022-re elmúlt. Most viszont a gazdasági helyzet sokkal rosszabb, és a kegyelmi ügy is segített. Szerencsére van még a magyaroknak erkölcsi érzéke. És persze lehet, hogy Magyar Péter habitusa is alkalmasabb a feladatra.

– A választás egyik nagy vesztese a DK volt. Értük fájt a szíve?
– Szükség van egy tiszta, becsületes szociáldemokrata pártra, csak sajnos Gyurcsány Ferenc személye megosztja az ellenzéket, és egységbe forrasztja a Fideszt – ez a DK elnökének vélt vagy valós hibáitól, esetleg bűneitől, illetve vélt vagy valós érdemeitől is teljesen függetlenül igaz. Pedig tehetséges politikus volt, de be kellene látnia, hogy sokat segítene a baloldalnak, ha visszavonulna. Dobrev Klárának is nehéz levetkőznie, hogy a férje Gyurcsány Ferenc, de ő egy önálló, okos nő, akiben van politikai tehetség.

– Karácsony Gergely szűk győzelméhez mit szólt? Ráadásul beszélgetésünkkor még a szavazatok újraszámolása sem kizárt, vagyis lehet, hogy nem végleges az eredmény.
– A Fidesz túlerejével szemben csoda, hogy egyáltalán győzni látszik. Vitézy Dávid pedig jó szakember, és profin kampányolt. Zseniális taktika volt a kormánypárt részéről, hogy egy függetlennek beállítható jelöltet indított.
Hozzáteszem: én választóként annak örülnék a legjobban, ha Karácsony Gergely felkérné Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek, akinek ezt a gesztust el is kéne fogadnia, hacsak nem hazug taktikából mutatta magát ellenzékinek. Egyébként Karácsony Gergelynek nagyon nehéz dolga lesz a közgyűlésben.
Szüksége lenne a Tisza Párt támogatására, amelynek viszont az a stratégiája, hogy meg-különbözteti magát Gyurcsány Ferencéktől, akiknek jelöltje volt a főpolgármester. A fővárosban el fog dőlni, hogy minek lesz nagyobb súlya a Tisza Pártban: a valódi ellenzékiségnek vagy a DK-tól való távolságtartásnak. Nyilván nem fog koalíciót kötni a DK-val, erre nincs is szükség, de ettől még lehet segíteni Karácsony Gergelyt a Fidesszel szemben, ha kell. Ügyek mentén, tégláról téglára bontva a hatalmat, ahogy ígérte Magyar Péter.

– Előre hozott választásnak látja realitását?
– Nem. Persze van olyan logika, hogy ha a Fidesz népszerűsége zuhan, és kisebbségbe kerülhetnek, akkor egy előre hozott választással legalább megelőzhetik, hogy az ellenzék kétharmadhoz jusson. De ez nem így működik, 2009-ben ezt Gyurcsányék sem tették meg, pedig jobb lett volna. Valószínűleg a Fidesz is úgy gondolkozik, hogy még szeretnének lopni a ciklus végéig.

– Korábban többször mondta, hogy Orbán Viktor ki akarja vezetni Magyarországot az EU-ból. Ezt még fenntartja?
– Nagyon optimista voltam, amikor „csupán” azt jósoltam, hogy kiléptet minket. Ennél most sokkal rosszabbat csinál: belülről rombolja az EU-t, orosz és kínai ügynök lett. Árulók lettünk. Ma emiatt már megvetik Magyarországot, külföldön már nem merem mondani, hogy magyar vagyok.

– Mit mond helyette?
– Igyekszem kitérni a kérdés elől, de ha nem tudok, akkor kicsit szégyenkezve bevallom, hogy magyar vagyok. Természetes reflex, hogy egy népet azonosítanak a kormányával. Ezt már a 80-as években is megéltem külföldön, pedig akkor erre kevesebb alap volt, hiszen az oroszok a nyakunkon ültek, nem mi választottuk őket. Orbánt viszont mi választottuk. És hiába mondom, hogy én nem rá szavaztam, ez nem számít. Ti, magyarok rá szavaztatok – mondják. 1989-ben még fantasztikus érzés volt magyarnak lenni, hiszen az úgynevezett „szocialista világrendszer” lebontásában kulcsszerepünk volt a határnyitással. Külföldi barátaim nekem gratuláltak, pedig sok közöm nem volt hozzá.

– De megvan még ez a büszkeség önben valahol?
– Megpróbálom megőrizni és reménykedni, hogy egyszer még büszke lehetek újra.

– Azért Orbán Viktor nem egyenlő Magyarországgal.
– Számomra az a legnagyobb bűne, hogy elveszi tőlem azt, hogy büszke lehessek a magyarságomra.

– De ennek nem lehet ellenállni? A miniszterelnök mégiscsak egy politikus, még ha meghatározó is.
– A világ nem így látja. Egy friss példa: pár hete az ENSZ közgyűlése nagy többséggel szavazott meg egy emléknapot, amely a Srebrenicában történt 1995-ös népirtásra emlékezik. Ez ellen az EU-ból csak egyetlen ország, Magyarország szavazott. Nevünket szégyenfa örökíti meg Boszniában. Nem Orbán Viktor neve van a szégyenfán, hanem Magyarországé.

– Azért az elmúlt tizennégy évben történt olyan a NER-ben, ami jó volt?
– Néhány jó dolgot is csináltak. Bár az egészségügy romokban hever, de jól működik például az eeszt-rendszer, bármikor meg tudom nézni, mikor mit írtak fel, mi volt a bajom. Jelentősen csökkentették az adóelkerülést, az ellenőrzés hatékonyabb lett, a büntetés szigorúbb. Sokat segített az adócsalás visszaszorításában, hogy bevezették az online kasszákat. Persze ez nem a NER-es réteget érintette, de nőtt az adózási fegyelem. Az egykulcsos adóval viszont – bár az is növelte az adófizetési hajlandóságot – szolidaritási alapon nem értek egyet. Aki sokat keres, az arányaiban is jobban hozzá tud járulni közös költségeinkhez. Magasabb jövedelmekre, amilyen az enyém is, nem tartanék soknak egy 25–30 százalékos adókulcsot.

– Milyen állapotban van az ország gazdasága?
– Nem jók a kilátások, a költségvetés helyzete rossz, és egyre egyértelműbb, hogy nem jönnek az uniós pénzek. De a fő baj nem az uniós pénzek hiánya, hanem hogy a haveri kapitalizmus tönkreteszi a vállalkozói szellemet. Nem az a legnagyobb probléma a haveri kapitalizmussal, hogy 30 százalékkal túláraznak egy közbeszerzést, és rossz minőségű munkát csinálnak, hanem hogy ezzel megölik a vállalkozói szellemet, azt a morált, hogy érdemes jó minőséget csinálni jó áron. Ezért aztán még a valaha jó cégek is elfelejtik jól végezni a munkájukat. Attól még, hogy a haveri cégekbe nyomják a pénzt, nem lesznek versenyképesek, sőt.

– Erre mindig jön a magyarázat, hogy kell hogy legyen egy nemzeti tőkésosztály.
– Nem abból lesz nemzeti tőkésosztály, ha nyomják bele a pénzt, hanem abból, hogy ha valódi versenyben hagyják őket érvényesülni. Legfeljebb csak azt tanulják meg ebből, hogy hogyan kell megvenni a létező legdrágább lakást New Yorkban vagy Dubajban, vagy hogyan lehet megvenni a százméteres jachtot.
Egy tulajdonosnak nagyon oda kell figyelnie arra, jól működik-e a cége. Én például a Graphisoft Parkban tulajdonos vagyok, és ha meglátok a kertben egy csikket, hívom azonnal az üzemeltetést, hogy mi a fene van itt. Ők pedig tudják, ha ottmarad egy csikk, én hívni fogom őket. Ilyenek miatt működik jól a cég, ezért szeretnek minket a bérlők. Elmondanék egy másik történetet még a 90-es évekből. Volt egy jó nevű vállalkozó, aki nagyon jól működő üzlethálózatot alakított ki. Egyik éjszaka sétál az Andrássy úton, és látja, az egyik üzletében rossz a neon, villog. Azonnal felhívja az üzletvezetőt, hogy mi ez. Az üzletvezető álmából felébredve csak ennyit dadog: „Na de főnök, éjjel kettő van!” Másnap ki volt rúgva.

– Mégis azt látni, Mészáros Lőrinc nemzetközileg terjeszkedik több iparágban.
– Sok pénzből meg lehet vásárolni külföldi cégeket is, de kérdés, hogy utána az új tulajdonos kezében hogyan fognak működni. Mészáros Lőrinc mégis mikor épített fel bármit valódi versenyhelyzetben?

– Amikor a NER-es nevek törnek előre a leggazdagabbak listáján, mit szól hozzá?
– Nem érdekel. És valószínűleg a valódi tulajdonos neve nem szerepel ezen a listán. Sokan gyanítják, hogy a valódi tulajdonos csak egyet tud, de azt nagyon: hogyan kell egy választást megnyerni, hogyan kell manipulálni egy jobb sorsra érdemes nemzetet. De most szerencsére az sem úgy sikerült neki, ahogyan szerette volna.

Forrás: A  Magyar Hang VII. évfolyama 24. számának (2024. június 14–20.) nyomtatott változata.