a Fidesz problémáiról, az ellenzék hibáiról és a politizálás új szakaszáról közvetlenül a június 9-i szavazás előtt
A Fidesz legnagyobb erőssége volt, hogy arról beszélt, ami az embereket valóban foglalkoztatja. Két éve viszont nem a magyar valósággal foglalkoznak – többek közt emiatt van nehéz helyzetben a kormánypárt Lakner Zoltán politológus, a Jelen főszerkesztője szerint. Úgy vélte, eközben a megélhetési válság nem ért véget, és a kegyelmi botrány okozta morális felháborodásra sem adtak választ. Ruff Bálint politikai tanácsadó, a Partizán Vétó című műsorának szerkesztő-műsorvezetője szerint pedig a választók elkezdhetik azt érezni, „lehet, hogy nekik nem szimpatikus Magyar Péter, de ha rá szavaznak, akkor tudják a legjobban megbüntetni Orbán Viktort és az ellenzéki pártokat”.
– Ha egyetlen szóban kéne összefoglalniuk a mostani kampányt, mit mondanának?
Lakner Zoltán: Ha két szóban is lehet: váratlanul érdekes.
Ruff Bálint: Korszakhatáros.
– Miért?
Lakner Z.: Januárban alapvetésnek tűnt, hogy a Fidesz kap ötvenvalahány százalékot, ehhez képest lett kihívója a kormánypártnak, az ellenzéki oldalon régóta várt átrendeződés megkezdődött. A legnagyobb kérdés az lesz, hogy a Fidesz tábora az elmúlt két évet – és külön az elmúlt három hónapot – mennyire szenvedte meg.
Ruff B.: Érdekes módon a mostani helyzet Orbán Viktornak „köszönhető”. Ő 2022-ben példátlan osztogatással érte el a hárommillió szavazatot a kétharmadhoz, amihez az is kellett, hogy az ellenzék miniszterelnök-jelöltje összevissza beszéljen a háborúról. A magyar gazdaság azóta is recesszió környéki állapotban van, miközben ő úgy volt vele, hogy a világpolitikai porondon méretteti meg magát, a hazai belpolitikát elengedte és rábízta az általa kiválasztott emberekre – ebből lett az egész Novák Katalin-féle pedofilos kegyelmi botrány, február elején. A Fidesz több mint száztíz napja nem tudta visszavenni magához a politikai közbeszéd irányítását.
– Mi okozza a nehézséget a kormánypártnak?
Lakner Z.: A Fidesz legnagyobb erőssége volt, hogy arról beszélt, ami az embereket valóban foglalkoztatja. Két éve viszont nem a magyar valósággal foglalkoznak. Például, habár ügyesen felhasználták, amikor egy ottani kerületi polgármester megpróbálta megakadályozni a brüsszeli konferenciájukat, de ez összességében mégis kit érdekel, amikor drága itthon a bevásárlás? Most a háború-béke kérdésével kampányolnak, ami arra lehet csak alkalmas, hogy az elbizonytalanodó szimpatizánsaikat elvigyék szavazni. Eközben azonban a megélhetési válság nem ért véget, és a kegyelmi botrány okozta morális felháborodásra sem adtak választ. Hiába áldozták fel Novák Katalint és Varga Juditot, az indulat megmaradt és hömpölyög a mai napig.
Ruff B.: A Fidesznél egyetlen egy cél van: hogy 40 százalék felett legyen EP-n elért eredményük, és az lehetőleg a 45 felé közelítsen. Nem új szavazókra hajtanak, hanem arra, hogy elvigyék a sajátjaikat. Magyarországon a Fidesz a 10 ezer fő alatti településeken elképesztően erős, 60 százalék fölött van. Ez Orbán hatalmának fő bástyája. Magyar Péter innovációja, hogy ő az elsőolyan ellenzéki politikus, aki képes ezt a narancssárga falat leg alább megkopogtatni. A legkisebb településeken is elmennek a rendezvényeire, tábort csinál magának, ami még okozhat kihívást a Fidesznek. Talán itt lehet majd legjobban lemérni, hogy valójában mennyire működik a Magyar Péter-jelenség, ha a Tisza Párt jó eredményt ér el, de a Fidesz nem csúszik 40 százalék alá, akkor ezt a mostani időszakot csak ki kell bekkelnie.
– Működhetnek ehhez az olyan egyetlen szavas kormányzati plakátok, mint hogy „háború” az ellenzéki politikusok arcával, illetve ennek az új verziója, a „béke” felirat Orbán Viktor képével?
Ruff B.: Igen. Ez a legősibb félelmekre hajtó kampány, ráadásul közvetlen háborús veszély nem fenyeget, de a háborús szorongás jelen van Európában. Vannak a rosszak, pirossal, Magyar, Gyurcsány, Karácsony és persze Soros, és van a jó, a nagy béketeremtő, az őszülő vezető, Orbán, kékkel. A migration és a gender a végére már nem kell, csak a legmélyebb szorongás, a haláltól való félelem.
Lakner Z.: Arra nyilván alkalmasak, hogy támaszt és irányt adjanak Orbán követőinek, akik ma sincsenek kevesen. Azt én most nem látom, hogy a 2022-es Fidesz-kampány teljesen újrajátszható lenne. Meg azért azt csak fel lehetne vetni ezzel kapcsolatban, hogy a jelenlegi kormány az, amelyik magyar katonákat küld Afrikába.
– Mi lenne megsemmisítő eredmény a Fidesznek?
Lakner Z.: Ha egy számjegyű lesz a különbség a kormánypárt és a Tisza között, az új helyzetet teremtene. Például ha a Fidesz 39 százalékot ér el, Magyar Péterék pedig 31 százalékot, az már valami, mert utolérési távolságon belülre kerülnének. Hangsúlyozom, ez nem tipp, és megsemmisítőnek sem nevezném a Fideszre nézve, de olyasvalami lenne, amit húsz éve nem láttunk: szoros versenyt.
Ruff B.: Szerintem már az is komoly vereség lenne a Fidesznek, ha csak tíz mandátumot szereznének, hiszen az már kevesebb mint a fele lenne az összesen elnyerhető huszonegynek. És egyáltalán nem mindegy, hogy hány másik párt lesz öt százalék felett és főleg, hogy mennyivel.
– Kimondható, hogy kármentést próbál végezni a kormánypárt?
Ruff B.: A 2022-es hárommilliós szavazótáborukból több mint egymillió emberre egyáltalán nem jellemző, hogy erősen elkötelezettek lennének a kormánypárt felé. A fő kötőerejük a Fideszhez az volt, hogy jobban élnek, mint korábban, alternatíva pedig nincs, hiszen a többiek „hazaárulók” vagy „háborús uszítók”. Ezek már Magyar Péter megjelenése előtt is megkérdőjeleződtek a szavazókban, mert elkezdtek rosszabbul élni, őket próbálják a háború témáján keresztül visszaterelni, mert osztogatni most nem tudnak. Két igazi kérdés van a választások után: egyrészt az, hogy Magyar Péter felfogja-e, mit jelent majd az a felhatalmazás, amit kap, nem fog-e összeomlani lelkileg, és képes lesz-e felépíteni egy pártszervezetet. A másik, hogy képes lesz-e újraindítani a gazdaságot Orbán Viktor, ha ugyanis nem, nagyon komoly belpolitikai változások jöhetnek.
Lakner Z.: Bár a mostani választás Magyar Péterről fog szólni, ennek a helyzetnek vannak előzményei. Tanulmányok szerint a 2022-es háborús hangulatkeltésnél is nagyobb szerepe volt a Fidesz győzelmében a juttatásoknak és a családtámogatási rendszernek, és annak a választói aggodalomnak, hogy ez rosszabbra változhat. Nem véletlenül volt az a szlogenjük, hogy „előre megyünk, nem hátra”. Vagyis a Fidesz sikere messze nemcsak a propagandának volt köszönhető, hanem az erős gazdasági beágyazottságnak, ám utóbbi elkezdett kopni. Ha a kormánypárt most stabilizálni is tudja a szavazótáborát, pénz akkor sem lesz a kasszában. Két lehetőségük marad: vagy vállalják a politikai kockázatot és rendbe rakják a büdzsét, vagy ezzel nem foglalkoznak, és a nem létezőpénzt továbbra is szétosztják újabb éveket ledarálva az ország jövőjéből. Elégedetlenség az emberek között már másfél éve folyamatosan van, de remény nem volt a változásra – ez változott meg Magyar Péter megjelenésével, aki a felsorolt előzmények után, jó tempóérzékkel lépett be a politikai térbe, ezért van hatása az emberekre.
– Ezt a hatást a hagyományos ellenzék miért nem tudta elérni?
Ruff B.: Az emberek egy nagy része nem szeret az Orbán-rendszerben élni, de úgy érezték, hogy a másik oldalról nem kaptak érdemi ajánlatot. Azt látták az ellenzéki politikusokon, hogy ők igazából jól elvannak az Orbán-rendszerben. Amikor a Momentumra vagy a DK képviselőire ránéz valaki, azt látni, hogy ők jól élnek, jól érzik magukat Brüsszelben vagy Budapesten, de a választók nem ezzel bízták meg őket. Most viszont az emberek azt érzik Magyar Péteren, hogy valaki végre komolyan gondolja a rendszer leváltását, és nem fél. Kiszállt a langyos vízből, és csinálja – ennek az erejét nem lehet alábecsülni.
Lakner Z.: Először úgy tűnt, főleg a magát harmadik erőnek nevezőpártokra lesz veszélyes Magyar Péter, a Momentumra, Kutya Pártra és a Mi Hazánkra. A DK csak nemrég szembesült azzal a fejleménnyel, hogy az ő táborukat is érinti, hiszen relatíve nagyobb pártként nekik sem csak magjuk van, hanem héjuk is, amelyet a nem annyira elszánt szimpatizánsok alkotnak.
– A DK azóta le tudta határolni szavazóit Magyar Pétertől?
Ruff B.: Ez ügyben egyedül a Fidesz kapcsolt időben, azonnal megpróbálták lehatárolni a szavazótáborukat Magyar Pétertől. Az ellenzék közel két hónapon át aludt, és most részben ennek issza a levét. A DK-nak sem sikerült, először aludtak, most meg pánikolnak és meg vannak sértve, pedig utóbbi a politikában a legnagyobb luxus. Van egy pont, amikor a választók elkezdik azt érezni: lehet, hogy nekik nem szimpatikus Magyar Péter, de ha rá szavaznak, akkor tudják a legjobban megbüntetni Orbán Viktort és az ellenzéki pártokat. Ha átfordul a közhangulat, a szívóhatást nehéz megállítani. És szerintem már átfordult.
Lakner Z.: A DK és tágabban a hagyományos ellenzék problémáit valójában nem Magyar Péter okozta. Például az, hogy önkormányzati választáson több településen – akár a IX. kerületben, Miskolcon vagy Nyíregyházán – több ellenzéki indul el egymás ellen, teljesen független a Tisza megjelenésétől. A DK ellenzéki oldali dominanciakísérlete pedig már korábban sem volt sikeres. Még ha ők is lettek a közös listás roncs derbi résztvevői közül a legerősebbek, akkor sem tudtak annyira feljönni, mint a 2013-as MSZP, vagy a 2015-ös Jobbik. Másrészt, ha nincs Tisza, akkor is ott lettek volna az „ellenzék ellenzékét” választó szavazók, akik a Kutya Párthoz és a Mi Hazánkhoz mennek. A DK mostani stratégiája Magyar Péterrel szemben, hogy direktben próbálja támadni, már csak azért is érdekes, mert tavaly ősszel tankönyvszerűen nyerték meg a Momentummal szemben a meccset: amikor Donáth Anna elkezdte kritizálni őket, mindössze sok sikert kívántak neki. Ehhez képest most ugyanazt teszik Magyar Péterrel, ami a DK-val szemben Donáth Annának sem vált be.
– A DK által előhozott Sulyok-ügy hatásos lehet a szavazók megszólítására?
Lakner Z.: Az biztos, hogy ez sokkal jobb kísérlet erre, mint bármi, amit az elmúlt hetekben csináltak. Több fantáziát látok benne a DK szemszögéből az eddigieknél.
– Mennyire ronthatja saját esélyeit Magyar Péter azzal, hogy nagyon sok konfliktust vállal? Például a Momentumot „bűnben fogant” pártnak nevezte.
Ruff B.: A politikai hiba csak akkor hiba, ha valaki kihasználja. Plusz most már benne vagyunk egy választási csőben, óriási a hangzavar, és a büntetési kedv erősebb a választókban, mint az, hogy azzal foglalkozzanak, a Momentum hogyan fogant. Ráadásul a Momentum szavazóinak nagy része már átment Magyar Péterhez, kevés lesz közülük, aki emiatt visszatérne hozzájuk. De ezek azért jelzések, hogy a jövőben oda kell figyelni, mert ez a politikai kegyelmi állapot nagyon gyorsan véget fog érni.
– Akkor a választásig már akkora a lendület, hogy Magyar Péter még ha hibázik is, már nem tud sérülni?
Lakner Z.: A választópolgárnak ugyanúgy szelektív a hallása és az emlékezete, mint a politikusoknak. Ha rajta van a remény érzelmi hullámán, akkor annak örül, hogy reménykedhet, és ehhez mérten észleli az eseményeket maga körül. A remény előállítása pedig az egyik legnagyobb politikai teljesítmény, még ha ennek a tartóssága nem is jelezhető előre.
Ruff B.: Az ellenzéki pártok nagy része azt nem képes megérteni, hogy a választók nem logikát, hanem érzelmeket akarnak a politikában – nemcsak a hozzánk hasonló féldemokráciákban, hanem mindenhol. Magyar Péter feladata az EP-választásig, hogy nagy hibát ne kövessen el. Az ő politikai sorsa viszont ténylegesen június 9-e után fog eldőlni.
– Mennyire reális, hogy tömegével legyenek olyan emberek az országban, akik hajlandóak és mernek is beleállni a politikába, de még nem volt közük pártokhoz?
Ruff B.: Iszonyú meló, de nem megoldhatatlan, hogy találjon 106 olyan embert, aki korábban még nem politizált, és elindulna országgyűlésiképviselő-jelöltnek. Hogy az aktivistáik között lesznek-e olyanok, akik már segítettek másoknak is, az meg inkább előny, mint hátrány.
– Akkor előállhat 2026-ra egy olyan helyzet, amikor nem lesz koalíciós kényszerben a Tisza Párt, mert akkorára kinövi magát?
Ruff B.: A jelenlegi magyar választási törvény alapján az egy-egy elleni küzdelem esetén lehet esély a Fidesz elleni győzelemre. Nyilván Magyar Péter azon van, hogy egyedül állítsa elő ezt a blokkot. Ennek egyedüli arca lehet, de hogy ez a háttérben is csak egy one man show-legyen, úgy kizárt. Ám ha Magyar Péter azt gondolná, hogy ha elér egy jó választási eredményt, akkor túl van a nehezén, téved, mert a neheze csak akkor jön. Ahhoz, hogy valaki sikeres pártot csináljon, rengeteg mindent kell egyszerre megugrani. A feladat nagyságának a felfogása is elképesztő intellektuális teher. Például azzal, hogy a pártja bekerül majd a Fővárosi Közgyűlésbe, kell hogy legyenek Budapesttel kapcsolatos érdemi politikai gondolataik. Mindennap lesznek döntési szituációk, például, lépjenek-e koalícióra bizonyos ügyekben, és ha lépnek, akkor az mivel jár. Mert ez a kulcs, hogy ne puhuljon fel, mert ha igen, akkor vége.
Lakner Z.: Még nem láttunk olyat a magyar politikában, hogy valaki három hónap alatt a 30 százalék közelébe érjen. Utána fog kiderülni, tud-e embereket válogatni, fenn tudja-e tartani ezt a kezdeményező, offenzív, folyamatos jelenlétet, vagy hogy anélkül is be tud-e épülni a helyi politikába, hogy Budapesten kívül elindult volna az önkormányzati választásokon. Ezekre a kérdésekre még nincs válasz, a legfontosabb, hogy ezeket egyáltalán felteszi-e magának Magyar Péter. Amit eddig tőle láthatott a nyilvánosság, abból nem következik sem az, hogy képes ezekre, sem pedig az, hogy nem képes: a politizálás új szakasza kezdődik a választás után.
Ruff B.: Ráadásul úgy lesz feltehetően ő az ellenzék legdominánsabb szereplője, hogy egzisztenciálisan azok a pártok is túlélnek, amelyek esetleg rosszul szerepelnek az EP-n, hiszen lesz egy csomó emberük az önkormányzatokban.
Lakner Z.: Nagyon sok kérdés fog kinyílni. Például ha egyes polgármesterek úgy érzik, hogy kiolvad alóluk a párt, nem mennek-e át inkább a Tiszába.
– Mennyire megjósolható, kinek milyen részvétel kedvez? 2022-ben a magas részvételről mondták, hogy segítheti az ellenzéket, ám végül kiderült, a Fidesz örülhetett neki.
Ruff B.: Nem mindegy, hogy kistelepüléseken, nagyvárosokban vagy a fővárosban magas-e a részvétel. Még sosem volt példa arra, hogy egyszerre tartsák az önkormányzati választásokat az EP-vel, így nehéz a választási hajlandóságot megjósolni, de én ezt 50 százalék körülire várom, ami magasnak számítana. A magas részvétel pedig inkább Magyar Péternek kedvezhet.
Lakner Z.: Közben nem szabad elfelejteni, hogy a Fidesz is gőzerővel dolgozik azon, hogy elvigye szavazni a sajátjait. Azt ugyanis már akár a 2014-es választásból meg lehetett tanulni, hogy hiába gondolta az ellenzék, hogy a Fidesz „ki sem mer menni az utcára”, a Kubatov-listás mozgósítás miatt erre szükségük sem volt, így is kétharmaduk lett. Óvatosságot javaslok mindenkinek, aki alábecsülné a kormánypártot.
Forrás: A Magyar Hang VII. évfolyama 22. számának (2024. május 31. – június 6.) nyomtatott változata.