Visszatérne hatalomba a populista Robert Fico, aki a magyar külügyminiszter szerint „megérdemli a magyarok tiszteletét”.

Magyar parlamenti képviselet nélküli, újabb sokpárti kormányzat körvonalazódik Szlovákiában
Forrás: Robert Fico Facebook-oldala

Magyar parlamenti képviselet nélküli, újabb sokpárti kormányzat körvonalazódik egyre biztosabban Szlovákiában. Az előrehozott választások pontos dátumát csak május második felében hirdetik ki, a megmérettetésre az ősszel, vélhetően szeptemberben sor kerül a kormánykoalíció szétesése és a Heger-kormány bukása miatt. A folyamatosan változó politikai erőviszonyok pedig továbbra sem ígérnek stabil kormányzást, sőt a könnyű kormányalakítást sem.

A héten nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatások mindegyike a Robert Fico vezette szociáldemokrata Smer pártot mérte első helyen, alátámasztva azt, hogy a télen beállt fordulat tartós trenddé vált, Fico megnyerheti az előrehozott választást, kormányt viszont nem fog tudni alakítani.

Az irodák mérései között csupán árnyalatnyi különbségek vannak. Vezet a Smer, 16,2-16,8 százalék közötti támogatottsággal, Peter Pellegrini ugyancsak szociáldemokrata pártja, a Hlas 15,8 16,2 százalék között mozog, de tartósan a Smer mögött. Harmadik helyen a Zuzana Caputova államfő mögötti Progresszív Szlovákia (PS) liberális zöldpárt áll, amelynek támogatottságában viszont nagy különbségek jelentkeznek a különböző irodáknál – 9,7 és 14,1 százalékon is mérték.

A szlovák politikára jellemző szétaprózottság továbbra is marad, hét vagy nyolc párt esélyes a parlamenti küszöb átlépésére, ám a magyar kisebbség érdekképviseletét vállaló Szövetség nincs közöttük, három százalék körül mérik.

Jelentős erőt képvisel a szélsőjobb is, annak ellenére, hogy a korábbi baraninges vezér, Marián Kotleba és pártja, a Mi Szlovákiánk Néppárt (LSNS) kiszorult a fősodorból. Az alakulat messze a parlamenti küszöb alatt tanyázik, de az LSNS-ből kivált, némiképpen szelídebb, de ugyancsak neofasiszta-szélsőjobb Republika 5,8 – 8,8 százalék közötti eredménnyel a szlovák politikai paletta negyedik- ötödik ereje pillanatnyilag.

Fotó: VLADIMIR SIMICEK | Forrás: AFP

A 2020 tavaszi választás óta eltelt koalíciós botrányok és az Igor Matovic ámokfutása jellemezte időszak legnagyobb vesztese maga Matovic és pártja, a populista OLaNO, valamint a koalíción belüli elsőszámú ellenfele, az egy éve még szárnyaló liberális SaS. Mindkét párt, a 2020-as négypárti koalíció két fő ereje, egyaránt 8 százalék körüli támogatottsági szintre esett vissza. Ráadásul szétszakadt a populista vezér OLaNO pártja, a miniszterelnöki bársonyszékben Matovicot váltó Eduard Heger jelenlegi ügyvivő kormányfő március elején alakított új pártot. A néhány hetes jobbközép Demokrati még okozhat meglepetést, máris 3-4 százalék között mérik.

Amennyiben az erőviszonyok jelentősen nem változnak meg az őszi előrehozott voksolásig, Fico nyerhet ugyan, de kormányt aligha tud alakítani. Szlovák elemzők szerint a két szociáldemokrata politikus, Fico és a Smerből kivált Pellegrini összefogása nem valószínű, hiszen utóbbi évek óta épp arra törekszik, hogy megváljon a Fico-Smer bélyegtől. Pellegrini és pártja „szalonképes”, őt nem érintette személyesen a Fico kormányzatot maga alá temető újságíró gyilkosság nyomán felszínre került korrupciós botrány, így akár a Hlas-ra és a Progresszív Szlovákiára alapuló nagykoalíció is létre jöhet.

A Smernek viszont a szélsőjobbon kívül nincsenek potenciális partnerei, Fico legnagyobb támogatója egyelőre az Orbán-kormány. A külső beavatkozásra oly kényes magyar kormány nem is titkolja, hogy számára Fico a favorit. Tavaly decemberben Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter azzal vívta ki Pozsony haragját, hogy a diplomáciai protokollra fütyülve, Ficoval közös sajtótájékoztatót tartott. Orbán Viktor szlovák barátja a magyar közmédiában kezdhette kampányát februárban. A Híradónak adott nagyinterjújában az ukrajnai háború kapcsán például azt hirdette, hogy ez az Egyesült Államok és a nyugati világ háborúja Oroszország ellen Ukrajna földjén. Leszögezte: ha hatalomra jut azonnal felfüggeszti a szlovák fegyverszállításokat Ukrajna felé.

A nemzetközi partnerek nélkül maradt, az EU-ban kiközösített Orbán-kormánynak valóban jól jönne egy belső szövetséges, de Fico legalább annyira bélyeg, mint erősítés. Szijjártó Péter a decemberi pozsonyi közös sajtótájékoztatón azt mondta ugyan, hogy Robert Fico „kiérdemli a magyar emberek tiszteletét”, de ezt a szlovákiai magyarok másképpen gondolják, Fico a leginkább elutasított politikus köreikben. Azon túlmenően, hogy Fico a magyarellenes nyelvtörvény és állampolgársági törvény atyja, a politikai korrupció szimbóluma is hazájában. A bűnszövetkezet létrehozása, támogatása, hivatali jogkörrel való visszaélés, valamint kereskedelmi, bank-, postai, távközlési és adótitok veszélyeztetésének folytatólagos elkövetése gyanújával indult ellene indult büntetőeljárás csupán formai hiba miatt szűnt meg. Előzetes letartóztatását mentelmi jogának köszönhetően úszta meg, populista és szélsőjobb szavazatok segítségével. Fico mindenesetre tökéletesen illeszkedik az Orbán-kormány nemzetközi partnerei – Vlagyimir Putyin, Recep Tayyip Erdogan, Benjamin Netanjahu, posztszovjet türk államok mindenható ura –  sorába, mind a demokráciához való viszonyulásában, mind korrupció tekintetében

Szijjártó Péter azt mondta, Robert Fico kiérdemli a magyar emberek tiszteletét, a szlovák külügyminiszter a keresztvizet is levette róla – Nem mellesleg Szijjártó…

Megjelent a Népszava Külföld rovatában 2023. április 21-én.