Madách Imre 1823. január 20-án Alsósztregován, (Dolná Strehová, Szlovákia) született. Keresztelésére másnap, Kölcsey „Himnusz”-ának születésnapján, került sor.  

A magántanárok irányítása mellett tanuló gyermek nyelvtehetsége hamar megmutatkozott. 1837-ben a Pesti Egyetemen bölcsészetet tanuló fiatalember a német, a francia, a szlovák, az angol, a latin és az ógörög nyelvet beszélte. A jogi fakultásra átiratkozva két későbbi miniszterelnök, Andrássy Gyula és Lónyay Menyhért is évfolyamtársa le

Ügyvéd, Nógrád vármegyei aljegyző, táblabíró, 1846-tól vármegyei főbiztos lett, de 1848-ban egészségi állapotára való tekintettel lemondott állásáról. 1853-tól szabadságharcosok bújtatása miatt két évig volt vizsgálati fogságban. Börtöncellájában kezdte írni fő művét.

Az első változatban még „Lucifer” című dráma, 1860-ban készült el és lett „Az ember tragédiája”. A tizenöt színből álló költemény az „első találkozáskor” szinte agyonnyomja a befogadót. Szerb Antal mondta róla, hogy: „tulajdonképpen nem is olvasásra készült, hanem kommentálásra, mint a szent könyvek vagy a misztikus szövegek.”  

Madách művével a magyar irodalom és a nemzeti kultúra történetébe örök érvényűen beírta nevét. Az „Ember tragédiája” része lett a világirodalomnak és a nemzetközi színháztörténetnek is. A 19. század talán legnagyobb magyar drámaírója 41 éves korában halt meg. Szülőháza az alsósztregovai kúria ma emlékmúzeum. 

Forrás: KÖRKÉP.SK – Facebook

A szerkesztő megjegyzése

A kép forrása: Wikipédia

A fentiekhez a Vasárnap Hét dolog, ami nem köztudott Madách Imrével kapcsolatban című cikke alapján:

Édesanyja tette tönkre házasságát

Madách 1845-ben feleségül vette nagy szerelmét, az életvidám Fráter Erzsébetet. Azonban a fiatal pár élete korántsem alakult felhőtlenül. Az író édesanyja magának akarta fiát, és nem rejtette véka alá ellenszenvét a fiatal ara iránt. Amíg Madách a börtönbüntetését töltötte, a helyzet csak rosszabbodott. 1854-ben közös megegyezéssel írták alá a válási papírokat, ekkor Madách mindössze harmincegyéves volt. Mások szerint a válás oka a csapodár feleség volt, de könnyen lehet, hogy ezt a rosszindulatú pletykát anyósa indította.

Arany János volt az első lépés a sikerhez

1859. február 17-én kezdte el írni fő művét, amely meghozta számára a hírnevet. A Tragédia egyetlen példányát először Arany János vehette kézbe, aki elsőre nem volt elragadtatva a műtől. Idővel aztán felismerte, milyen értéket tart a kezében, és nem csak javításokkal, de népszerűsítéssel is segítette a mű kiadatását – habár Madách inkább színpadon látta volna művét.

A Tragédia ősbemutatója lett a magyar dráma napja

A magyar dráma napja Madáchnak állít emléket. Az ember tragédiájának ősbemutatója ugyanis 1883. szeptember 21-én volt, amelyben Évát Jászai Mari, Ádámot Nagy Imre, Lucifert pedig Gyenes László játszotta. Paulay Ede nem csak rendezte az előadást, de dramaturgként is közreműködött benne – az eredeti szöveget ugyanis csaknem a felére kellett csökkentenie, és még így is négyórás lett.