Umberto Nobile tábornok neve, amely a húszas évek végén hosszú ideig szerepelt az újságok vastagbetűs címeiben, ma jóval halványabban él a köztudatban, mint az Amundsené, aki pedig már negyvenhárom éve halott.

Amikor Nobilét az 1928-as sikertelen északi-sarki expedíció után Olaszországban perbe fogták, a vádak között még az is ott szerepelt, hogy Amundsen dicsőségére vágyott. Amilyen rosszindulatú ez a vád, éppen olyan primitív is; hiszen ha sikerül az expedíció… A gondolatot nem érdemes folytatni, mert az expedíció nem sikerült. Nobile léghajója lezuhant és a vállalkozásnak ettől kezdve más célja nem lehetett, mint az, hogy az életben maradt legénység valahogy visszajusson a Spitzbergákig.

De a parancsnoknak, Nobile tábornoknak ebbe a második vállalkozásba is bele kellett buknia. Ami emberileg lehetséges volt, mindent megtett, egy hónapig állt ellen fagynak, éhségnek a legreménytelenebb helyzetben, s néhányadmagával végül vissza is jutott a kontinensre. Később mégis szembe kel­lett néznie a legfőbb váddal, hogy embereit cserbenhagyta, mivel elsőnek szállt fel a kis norvég re­pülőgépre, amely megtalál­ta őket, ám azzal a meg­gondolással, hogy a megmentésükre indult szovjet jégtörő parancsnokával minél sürgősebben felvegye a kapcsolatot. Nobile er­kölcsileg is bukott ember­ként fejezte be vállalkozását és utóbb már inkább azzal foglalkozott, hogy „maga mentségét” papír­ra vesse.

Erről a második bukásról, nem a felfede­ző, hanem a parancsnok erkölcsi tragédiájáról szól Mihail Kalatozov filmje, a szovjet-olasz koprodukció­ban készült Vörös sátor, Peter Finch-csel, Sean Conneryvel, Claudia Cardinaléval a főszerepben. A film Nobile feljegyzéseire támaszkodik mint hiteles dokumentumra. Nyilván ebből is követke­zik, hogy a legérdekesebb benne maga a drámai riport, a sikertelen expedíció története, amelyhez Kalatozov és operatőrje – Kalasnyikov – nemcsak a helyszín hitelességét adta hozzá, hanem helyzet és cselekmény mindvégig lebilincselő belső dinami­káját is.

Ez a cselekmény önmagában tökéletesen elég lenne ahhoz, hogy „el­mondja” mindazt, ami No­bile tábornok sorsában je­lentős, művészileg „jelentéses” lehet. Az igaz, hogy efölött – akár kimondjuk, akár nem – tragikus mottóként ott lebeg a „Sors bona, nihil aliud”. Főleg ha összevetjük Nobile sor­sát az Amundsenével, akiben már régen nem lobog a felfedező becsvágya, visszavonult ember, amikor – részben kötelességtudás­ból, részben a hírnévből következő erkölcsi presszióra – elindul megkeresni gépével a szerencsétlenül járt expedíció élet­ben maradt tagjait és – lezuhan, „hősi halált hal”, így válik tökéletessé élete és dicsősége.

És mégis: Umberto Nobile szürkébb glóriája – amelyet még gyanúsítással, vádaskodással is megtépáztak a sikertelen vállalkozás másnapján – művészi szempontból tagadhatatlanul ér­tékesebb és sokatmondóbb, s emberi sorsa példája lehet a reménytelen helyzet­ben való helytállásnak is – a dicsőség jutalma nélkül.

Nagy kár, hogy a film nem elégszik meg ezzel a gondolattal. S amit hozzáad – Nobile lelkiismereti drámája a felelősségrevonás után – inkább mesterkéltté teszi a történetet, mintsem a hitelét növelné. Színpadiasan megkonst­ruált helyzet ez, amelybe a forgatókönyv (Robert Bolt, Enniode Concini, Jurij Nagibin közös mun­kája) a kitűnő cselekményanyagot mintegy fiktív tárgyalási keretbe belekényszeríti, s amelyben élők és holtak (az expedíció tagjai és mások) nyilatkoznak pro és kontra, hogy hibás-e Nobile vagy sem.
De hát Nobile, nem volt „hibás”, s drámája nem lelkiismereti, hanem sorsdráma, ha úgy tetszik. Jobb lett volna meghagyni annak, ami valójában volt.

Megjelent A Hét II. évfolyama 28. számában, 1971. július 9-én.