Megvett az „erdélyi Kesmánál” fontos pozíciót betöltő Nemes László Levente cége egy kisebb részesedést egy marosvásárhelyi kereskedelmi rádióban, majd azt eladta egy magyar Kft.-nek. Egy olyan magyar cégnek – a budapesti Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ (MMTK) Nonprofit Kft.-nek –, amelyik éppen ettől a külhoni Kesmának is nevezhető konglomerátumtól több százmilliónyi magyar közpénzt kapott – derítette ki a Magyar Hang.
Tényfeltáró cikksorozatunkban megírtuk, hogyan flancoltak amerikai luxusautóval, egy Cadillac Escalade-del Demeter Szilárd barátai az erdélyi médiának szánt pénzből. Azt is kiderítettük, hogy volt, aki többet keresett az erdélyi Médiatérnél, mint akkoriban a magyar miniszterelnök. Ám nem csak fizetések formájában lehetett kivenni nagy pénzt az anyaországi adófizetők által busásan megtámogatott „erdélyi Kesmából” – mindjárt megmutatjuk, hogyan.
Nemes László Levente az „erdélyi Kesma”, vagyis az Erdélyi Médiatér Egyesület cégeinek ügyvezető igazgatója volt egészen 2023. május végéig. (Előtte szeptemberben a Transtelex kérdésére ő adott kitérő választ a Székely Hírmondó felvásárlásával kapcsolatos kérdésekre, és ő jelentette be egy online értekezleten a szerkesztőknek, hogy 2022. végén bezárják az összes nyomtatott lapot, és a dolgozók hetven százalékát elküldik.) De Nemes László Levente nem csak a Médiatér (pontosabban az annak tulajdonában lévő cégek, mint például a Prima Press vagy a Transversum) alkalmazásában állt egészen 2023 június 30-ig, hanem a saját pecsenyéjét is sütögette.
Új cég, új lehetőségek
Román cégbírósági iratok alapján 2021. április huszadikán a szászrégeni lakóhellyel rendelkező Nemes László Levente száz százalékos tulajdonosként kérvényezte a Setup Advisory SRL (ez a Kft. romániai megfelelője – a szerk.) bejegyzését a marosvásárhelyi bíróság kereskedelmi nyilvántartó hivatalánál. A cég székhelye Szászrégen, Vadászok utca 14., a vállalkozást kétszáz lejes tőkével (mai árfolyamon 15 ezer forint) hozta létre, fő tevékenységnek az üzleti és vezetési tanácsadást jelölt meg. A cég működésének időtartamát 99 évre korlátozták (nem élt ennyit, de erről később). A Marosvásárhelyi Bíróság június hetedikén jegyezte be a céget.
Alig két napra rá történt egy fontos tranzakció: az Erdélyi Médiatér megvásárolta a marosvásárhelyi Radio Gagát birtokló vállalkozás, az Alamo Impex 97 SRL-t. Mindezt a Bethlen Gábor Alaptól kikényszerített betekintésen tudtuk meg: itt mindössze két órát adtak a több száz oldalas dokumentumcsomag áttanulmányozására, ráadásul a táblázatokat 90 fokban elforgatták, hogy nehezebb legyen kibogarászni belőle az adatokat, és nem használhattunk semmilyen elektronikus eszközt, így papírral-ceruzával jegyzeteltünk. Azt le tudtuk jegyezni, hogy több magánszemélytől vették meg a céget (a neveket kitakarták), és a százalékos arányokból visszaszámolva az is kiderült, hogy a cég egy százalékáért 44 500 lejt, mai árfolyamon 3 és fél millió forintot fizettek a magyar adófizetők pénzéből. 15 százalék viszont nem az Erdélyi Médiatéré, hanem valaki másé lett – hogy kié, az nem derült ki abból a beszámolóból. Az azonban nagy valószínűséggel kijelenthető: ha a 85 százalékot a fenti áron tudták megvásárolni, a maradék 15 százalék sem kerülhetett többe.
A román cégbírósági iratok jóval beszédesebbek arról, mi is történt a 2021. június 9-i közgyűlésén: az Alamo Impex 97 SRL korábbi tulajdonosai, Frunda György volt RMDSZ-szenátor, Kórodi Alexandru, Nagy István és Hompot Szilárd István eladták a céget az Erdélyi Médiatér Egyesületnek és a Setup Advisorynak, vagyis Nemes László Levente cégének. Utóbbi 15 százalékot (egész pontosan 15,0007 százalékot) szerzett.
A mikrovállalkozás nem sokáig volt birtokosa ennek a tulajdoni csomagnak: szintén a román cégbíróság adataiból kiderül, hogy alig öt hónappal később, 2021. november 16-án egy újabb közgyűlésen a Setup Advisory SRL (egyedüli tulajdonosa Nemes László Levente) eladta a 15 százalékos részesedését a budapesti Magyar Médiaszolgáltatást Támogató Központ (MMTK) Nonprofit Kft.-nek. (Ennek a budapesti cégnek 2021. május végéig Nemes László Levente is résztulajdonosa volt – kicsit több, mint egy hónappal azután szállt ki az MMTK-ból, hogy megalapította Erdélyben az új cégét.)
Magyarán Nemes egyik cége eladta a tulajdonrészt a volt cégének, amelyik abban az évben 450 millió forint magyar közpénzt kapott az Erdélyi Médiatér Egyesülettől, ahol ő évek óta dolgozott.
Az is érdekes, hogy a rádió eredeti tulajdonosainak egyike, Hompot Szilárd István ma is a Médiatérnél dolgozik: egész pontosan az egyesület tulajdonában lévő Prima Press Kft. (ez az anyaországi Mediaworks megfelelője – a szerk.) ügyvezető igazgatója. Ő Nemes László Leventét válthatta ebben a funkcióban, hiszen a Székelyhonon találtunk egy játékfelhívás szabályzatot 2023 áprilisában ezzel a szöveggel: „a Petőfi vagy Te is! kampány szervezője a PRIMA PRESS Kft., székhelye Székelyudvarhely, Bethlen Gábor utca 55. szám, Hargita megye, adószáma RO12212848, cégbejegyzési száma J19/274/1999, ügyvezetője a Transversum Kft., képviselője Nemes László-Levente, a továbbiakban Prima Press.”
Előbb a közösségi oldalakon írtunk rá Hompot Szilárdra, aztán a Székelyhon központi címére küldtünk levelet, hogy adják ki email címét: azt szerettük volna megkérdezni tőle, mennyiért adta el a tulajdoni hányadát Nemes László Leventének. Nem jártunk sikerrel.
Mennyi lehetett a felár?
Azt, hogy pontosan mekkora felárral adta el Nemes a tulajdonosi hányadát a magyar nonprofit Kft.-nek, nem könnyű kideríteni, de az MMTK éves cégbeszámolói elég meggyőző adatokat adnak ebben a kérdésben. A magyar könyvelés szerint az éves mérlegben ezeket a „befektetett pénzügyi eszközök” soron tartják nyilván. 2020-ban az MMTK mérlegében ezen a soron 16 millió 754 ezer forintot tartottak nyilván, 2021 végén már 146 millió 812 ezer forintot. Egyszerű matematikai művelet: egy év alatt 130 millió forinttal növekedett ez a tétel, és talán nem légből kapott a feltételezés, hogy ennyit fizethettek a rádiós tulajdonrészért.
Az viszont biztos: az ügylet több etikai és esetleg büntetőjogi kérdés felvethet: bennfentes kereskedés, hűtlen kezelés, az Erdélyi Médiatérrel szembeni illojális magatartás.
Fentebb már leírtuk: a Nemes romániai cégének tulajdonában lévő tulajdonrészért júniusban minden valószínűség szerint nem több, mint 52,5 millió forintot fizethettek (hacsak nem ingyen jutott hozzá), így öt hónap alatt sikerülhetett – árfolyamtól függően – egy 75-80 millió forintos hasznot realizálni.
Ezek után már nem volt szükség a Setup Advisoryra-sem: szintén román cégbírósági adat, hogy a céget Nemes László Levente 2023. január 19-én felszámolta. A bírósági határozat utolsó sora így szól: „a társaság nem rendelkezik vagyonnal és egyéb, vagyonában felosztható eszközökkel.” Magyarán minden profitot kiszedtek, lenullázták a céget és bezárták.
Természetesen megpróbáltuk megkeresni Nemest is, hogy megkérdezzük a tranzakcióról. Rejtőzködő életet él: nem találtuk meg semelyik közösségi oldalon, fotó sincs róla a világhálón, és úgy vezette évekig Erdély egyik legnagyobb médiacégét, hogy az üzleti kapcsolatok fontos nemzetközi oldalán, a Linkedin-en sincs profilja. Végül szereztünk egy telefonszámot, így SMS-ben jeleztük, hogy szeretnénk pár kérdést feltenni neki a bezárt cégéről, de nem reagált a megkeresésünkre.
És még pár mondat a végére a kérészéletű Setup Advisoryról a román cégbírósági adatok alapján: a mikrovállalkozás 2021-ben, működésének első csonka évében nulla alkalmazottal működött, és alig 314 786 lej (mai árfolyamon 24,9 millió forint) forgalom mellett lett 1 024 752 lej (mai árfolyamon 82 millió forint) hasznot ért el. (Ennek az aránytalanságnak az a magyarázata, hogy Romániában az összforgalomba – cifra de afaceri – nem számolják bele a részvényekből vagy egyéb pénzügyi műveletekből keletkező hasznot.) A lényeg: a cégnek 82 milliós profitja lett abban a (csonka) évben, amikor az üzlet megtörtént, miközben a valós forgalom ennek a töredéke volt.