Egy dolog biztosnak látszik: roppant intenzív, izgalmas időszak jön Amerikában, hogy aztán november ötödikén eldőljön az is, jól döntött-e Orbán Viktor magyar miniszterelnök, amikor egyetlen jelöltre tette fel az összes tétet.
Több csatatérállamban is átvette a vezetést Donald Trumppal szemben Kamala Harris: a Sienna felmérése szerint négy százalékponttal vezet Michiganben, Pennsylvaniában és Wisconsinban is. Harris erejét jelzi, hogy korábban Joe Biden döntetlenre vagy enyhe vesztésre állt ezekben az államokban republikánus kihívójával szemben.
Úgy tűnik, az elnökjelöltváltás bejött a demokratáknak, ráadásul Trump legerősebb fegyverét is sikerülhet visszafordítani, hiszen már nem a demokrata jelölt a szenilis vénember, hanem pont ő, hiszen így Trump minden idők legidősebb amerikai elnökjelöltje a maga 78 évével. A republikánus kampánystáb egyelőre nem tud mit kezdeni az új helyzettel, nem találják a fogást a demokrata pároson.
Bár Kamala Harris elnökjelöltsége csak augusztus 19-én válik biztossá, nem kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy azt tippeljük: Kamala Harris és Tim Walz lesz a szavazólapon a demokrata párt jelöltjeként a nyolcvan nap múlva esedékes amerikai elnökválasztáson.
Harris kampánya berobbant, ráadásul jó érzékkel repültek rá a nyár trendjére, az almazöld színre. Történt ugyanis, hogy június elején megjelent a brit popsztár, Charli XCX új albuma, amelyen látszólag nem vacakoltak sokat a grafi kával: egy neonosan világító zöld négyzet, rajta a brat szóval. A lime-szín a nyár trendje lett a közösségi oldalakon, ahogy a brat szó is (ez a fiatalok szlengjében egy kicsit rendetlen, néha hülyeségeket beszélő, de vagány és bulizni szerető lányt jelent – a szerk.), és amikor Kamala X-profilképe (korábban Twitter) is erre a színre váltott, maga a popsztár is azt írta ki a közösségi oldalra, hogy „Kamala IS brat!”, vagyis a demokrata politikus egy szeleburdi, vagány csaj. Az üzenet négy óra alatt 9 millió embert ért el a közösségi oldalon.
A demokratáknak úgy kell a fiatalok támogatása, mint egy falat kenyér, és a siker szabad szemmel is látható: Kamala kampányeseményeire lelkes tömegek mennek el. Trump viszont akkor a legsebezhetőbb, amikor nem róla szólnak a hírek: ilyenkor, hogy felhívja magára a figyelmet, elkezd egyre vadabb állításokat tenni. Mint például amikor arról posztol, hogy a demokrata jelölt kampányeseményén nem volt senki, a tömegről készült felvételeket pedig a mesterséges intelligencia generálta.
Eközben a The New York Times a hét végén hosszú cikket szentelt annak, mekkora a zavar Trump kampánystábjában és befolyásos támogatói között. Az írás szerint augusztus 2-án tartottak egy privát vacsorát az elnökjelölt leggazdagabb támogatóinak részvételével, ahol a vendégek azt remélték, a volt elnök korrigálni fog több hibát – például azt, amikor fekete bőrű újságíróknak azt mondta, Kamala csak nemrég döntött arról, hogy politikai okból feketének vallja magát. E könnyen cáfolható állítás végigfutott a teljes amerikai médián, ám Trump a kérdést felvető támogatóknak a valósággal mit sem törődve úgy felelt: „Azt hiszem, igazam volt.”
Mindezek ellenére a verseny még nem lefutott, és a végeredményben komoly szerepük lehet az alelnökjelölteknek is. Trump választottja, J. D. Vance múltjában rengeteg akna van: az ohiói szenátor korábban igencsak kritikus volt az elnökkel szemben, és 2021-ben Kamala Harrisre és más demokratákra utalva arról beszélt: az Egyesült Államokat „egy rakás gyermektelen macskás hölgy vezeti, akik szerencsétlenek a saját életük és az általuk hozott döntések miatt, és ezért az ország többi részét is szerencsétlenné akarják tenni”. Ezzel szemben a demokraták alelnökjelöltje, a hatvanéves Timothy James Walz sok konzervatív szavazónak is tetszik: volt katona, amerikaifutball-edző és tanár is, mielőtt Minnesota állam kormányzója lett. A munkások és farmerek politikusának tartják, és a csatatérállamokban ezek a rétegek dönthetik el a szavazást, ami jelentős hatással lesz az elnökválasztás országos eredményére. Az sem tesz jót a republikánusok kampányának, hogy – állítólag – iráni hackerek feltörték a levelezésüket, és a Politico című laphoz már el is kezdtek szivárogni érzékeny információk.
Egy dolog biztosnak látszik: roppant intenzív, izgalmas időszak jön Amerikában, hogy aztán november ötödikén eldőljön az is, jól döntött-e Orbán Viktor magyar miniszterelnök, amikor egyetlen jelöltre tette fel az összes tétet.
Forrás: A Magyar Hang VII. évfolyama 33. számának (2024. augusztus 16 – 22.) nyomtatott változata.