Ez a furcsa cím egy brutális tényen alapul: a szicíliai mafiának az volt régen a szokása, hogy az elhallgat­tatott tanúnak, aki „köpött”, kavi­csot dugott a szájába. Erről lehetett felismerni a halál „nemét”. Most tudtam meg Giuseppe Ferrara do­kumentumfilmjéből, amely ugyan­csak ezt a jellemző mafia-szokást írta a címlista elejére: Kavics a szájban (Sasso in bocca).
Ferrara tulajdonképpen publicista, a L’Unitá volt főszerkesztője, és ezzel a filmmel „íróeszközt” változtatott. Amíg a mozi előtt a film kezdetére vártam, sokan álltak meg mellet­tem, ránéztek a plakátra, és talál­gatták, hogy vajon ugyanarról a Ferraráról, az újságíróról van-e szó? Igen, ő írta a forgatókönyvet (Michele Pantaleone társaságában), s ő rendezte és vágta is a filmet. (Egyre sűrűbben halljuk és látjuk, hogy a közíró a filmhez, a „képíráshoz” folyamodik; nem árt ezen elgondolkozni, mert új mesterség, amelyhez sokat kell tanulni…)
Az időpont, amikor a film megjelent az olaszországi mozikban, tragikusan egybeesett a mafia egyik legújabb és legmerészebb bűncselekményé­vel, Pietro Scaglione 65 éves pa­lermói főügyész meggyilkolásával. Az a bizonyos kavics most nem je­lent meg, hiszen fényes nappal, a forgalmas utcán történt a gyilkos­ság, gépfegyversorozattal, amerikai módra. A gépkocsiban ülő főügyésszel együtt meghalt a sofőrje, a 41 éves Antonino Lo Russo is. A lapok leszámolásról beszélnek, mert a főügyésznek is állítólag köze volt a mafiához. (Itt szúrom közbe, hogy a mi lapjaink – helytelenül – maffiát szoktak írni; nem, elég egy f). Nemrég vizsgálat is indult ellene, mivel ő adott engedélyt arra, hogy a hírhedt mafiavezért, Luciano Liggiót – akit nagy nehezen sikerült letartóztatni – egy római klini­kára szállítsák, ahonnan nyomtala­nul eltűnt és a mai napig rejtőz­ködik valahol.
De a vizsgálat nem járt eredménnyel, a főügyészt nem büntették meg, hanem áthelyezték Dél-Olaszországba, Leccébe. Új ál­lomáshelyét már nem foglalhatta el. Úgy látszik, túl sokat tudott, vagy talán a vizsgálat folyamán „köpött” is. A mafia elhallgattatta, akárcsak tavaly ősszel a szerencsétlen palermói újságírót, Mauro de Maurót, akinek még a holtteste sem került elő. Mauro nem volt mafioso, csak adatokat gyűjtött egy forgatókönyvhöz. De ez is sok volt.
Ebben a közhangulatban Ferrara filmje úgy robbant, mint a bomba. Régen láttam olyan zsúfolt nézőteret olasz moziban, mint amikor beültem a filmhez. És nem hiába em­lítettem meg, hogy ő is vágta az anyagot, mert feltűnően jó volt a film dinamikája, az események valósággal zuhogtak a vászonra, szédítő és valószínűtlen iramban, ahogy a mafia dolgozik Európa és Amerika között.
Kezdődött egy rö­vid történeti visszatekintéssel, fő­ként régi Luce-híradók alapján, aminek az volt a célja, hogy a té­nyek alapján szétromboljon egy közkeletű hiedelmet Mussolini mafiaellenes akcióiról. Valóban, a fasizmus idején viszonylagos csend volt Szicíliában, amit a sajtópropaganda Mussolini erélyének tulajdonított. Ám Ferrara bebizonyítja, hogy a fasizmus atyja tulajdonképpen kiegyezett a mafia-vezetőkkel, akik jórészt Amerikába tették át székhelyüket, cserbehagyva a kisebbeket; ezekre aztán lesújtott a carabinieri-hadsereg megsemmisítő ereje.
Megtudjuk a filmből, hogy az egyik mafiavezér 150 ezer dollárral székházat építtetett a fasciónak Nápoly közelében, amiért Mussolini kihallgatáson is fogadta. Elkövet­kezett a háború ideje: a mafia szo­rosan együttműködött az amerikai kémszervezettel, hogy előkészítse a szövetségesek partraszállását Szicílában, s hogy biztosítsa pozícióit a bukott fasizmus romjain, az új vi­szonyok közepette. Ebben a részben is elég sok volt a híradóanyag, de amint a film a legújabb fejlemé­nyekhez közeledett, egyre nagyobb szerepet kaptak benne a nem hiva­tásos alakítások, kivált szicíliai pa­rasztok közreműködésével.
A há­ború legutolsó esztendejében és közvetlenül a háború után a mafia arra törekedett, hogy elszakítsa Szi­cíliát Olaszországtól, és amerikai gyarmattá alakítsa át. Pénzben, befolyásban nem szűkölködött, támogatta Amerikában a Cosa Nostra. Hogy meddig ért el a kezük és micsoda hatalommal rendelkeztek, azt a mi olvasóink is tudják, legalábbis a tévé Ness-sorozatából és a híres amerikai rendőrtiszt regényes élettörténetéből.
Otthon a mafia korlátlan ura volt a feketepiacnak, hónapok alatt megsokszorozta vagyonát. De közben a nagy, közvetlen terv nem sikerült (néhány amerikai politikusnak nem tetszett), a mafia erre visszavonult az első vonalból, és a további szeparatista akciót Sal­vatore Giuliano banditavezérre bíz­ta. Ez az elkeseredett, szerencsétlen parasztfiú, aki azért csapott fel banditának, mert egy zsák „fekete” gabonáért le akarták fülelni, túlsá­gosan primitív és túlságosan naiv volt ahhoz, hogy beváltsa a hozzáfűzött reményeket. Elejtették, el­árulták: pusztulnia kellett a ban­dájával együtt.
Újabban – bizonyítja Ferrara – a mafia igyekszik korszerűsíteni eszközeit, és új vadászterepet keres. (Köztudomású, hogy a legutóbbi másfél évtizedben főként a telekspekulációra és a házépítésre vetette rá magát, de a kábítószertől sem riad vissza, sőt!) És fantasztikusan konspirál! A parlamenti bizottság, amely a mafiával foglalkozik, az állandó „mai sentito” (sohasem hallottam) válasszal küzd. Megjegyzem, ezelőtt hét évvel, amikor Szicíliában utaztam, néhány trapani polgár engem is kinevetett, amikor a vonaton szóba hoztam a mafiát: hogy én is bedőltem a legendának! Igen, valamikor régen volt, de manapság…
De közben a milliók gurulnak, a halottak hullanak. Igaz, legújabban nem tesznek kavicsot az áldozat szájába, a mafiavezér sem járul kötelező módon elhunyt elődjének a holttestéhez, hogy a szívére tegye a kezét – de a lényeg nem változott. A mafia egyik fő célpontja a szakszervezet: ahol lehet, szétrombolja; Amerikában a négerellenes erőket támogatja.
És él. Meddig? Ferrara nem jósol. Az olasz parlamenti bizottság munkájából úgy látszik, hogy még sokáig.

Megjelent A Hét II. évfolyamának 27. számában, 1971. július 2-án.