A váradi levél szerzője Bartos-Elekes István, a város neves (nyugalmazott) fizikatanára, a világhíres Fizikum létrehozója, országosan – és már kolozsvári évfolyamunkon – a legjobb kísérleti fizikus, nejével együtt világot járt, széles műveltségű ember. Utólagos engedelmével ajánljuk ezt a visszapillantást szeretett közös évfolyamtársunk, barátunk és tanárkollégánk, az Ady Líceum egykori legendás igazgatója, a nagy zene- és filmbarát Jankó Szép Sándor emlékének. Éljen Mikisz – éljen Bubulina! Ne felejtsük Zorbát – és ne felejtsük jelentéstartalmával a kolozsvári flashmobot! (Á. H.)
Kedves barátaim!
A ’60-as évek nagy sikerfilmjét, a Zorba, a görögöt ajánlom nektek letöltésre. A film 1964-ben három Oscart kapott, Anthony Quinn alakítása örökre emlékezetes marad. Szívébe zárta őt a görögországi közönség, állampolgárságot is kapott. (Amúgy mexikói-amerikai volt, azték felmenőkkel.)
Egyetemisták voltunk, amikor Kolozsvárra berobbant a film, óriási sikert aratott. Románia akkor nyitásban állt, sok jó filmet importáltak. A kor szinte minden igényes filmjét láttuk.
A napokban egy régi tanítványomtól kaptam egy linket a kolozsvári Főtéren a nyáron lezajlott érdekes eseményről. Románok és magyarok, fiatalok, idősek, gyerekesek és gyerekek táncolták együtt a szirtakit, a görög nemzeti táncot. (…)
A filmben a lázas, de hozzáértés nélkül végzett munkával eltelt hónapok sikertelenségének feloldásaként, a feszültség levezetéseként táncolnak, de a miértre, Zorba gondolkodásmódjára csak néhány elejtett szóban kapjuk meg a választ. Más, a falusi görög mentalitásra jellemző tragédiák is előkészítik a filmvégi megbocsájtó/kibékülő táncot. Ilyenkor az ember átgondolja az életet, és ő is táncolni szeretne. (…)
Bartos István, XI. C, 1959