Lemondott csütörtökön Liz Truss brit miniszterelnök a kormányzó Konzervatív Párt vezetői posztjáról; a lépés miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti.
Truss néhány hetes uralkodásának legutóbbi megalázó momentuma az volt, hogy fel kellett menteni tisztségéből Kwasi Kwarteng eddigi pénzügyminisztert. Kwarteng menesztésének közvetlen előzménye, hogy a volt pénzügyminiszter nemrégiben hatalmas, 45 milliárd font értékű adócsökkentési programot terjesztett elő, amit évtizedek óta példátlan piaci felfordulás követett, a font jelentősen leértékelődött, a kötvényekből is áramlott ki a tőke. Már az IMF is bírálta Nagy-Britannia minibüdzséjét, sőt Joe Biden amerikai elnök is kritikát fogalmazott meg Liz Truss brit miniszterelnök gazdaságpolitikai elképzelése kapcsán.
A közelmúltban már több konzervatív politikus, név nélkül, azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a jelenlegi brit miniszterelnök belebukott az adópolitikájába, mellyel magára haragította a saját pártját és támogatóit.
Az elmúlt napokban egyre nagyobb nyomás nehezedett Liz Truss-ra, több, mint egy tucat képviselő követelte a lemondását. Csütörtök reggelre a BBC híradása szerint már megduplázódott a távozását követelő képviselők száma. Magyar idő szerint 14.30 perckor állt ki Liz Truss a Downing Street 10 elé és bejelentette, nem tudja teljesíteni azt a mandátumot, amelyre megválasztották. Döntéséről hivatalosan értesítette III. Károly királyt is. Amint említette, nagy gazdasági és nemzetközi bizonytalanság idején lépett hivatalba. Az országot túl sokáig fogta vissza az alacsony gazdasági növekedés, és pártja azzal a felhatalmazással választotta meg, hogy „ezen változtasson”.
Liz Truss az Egyesült Királyság történetének legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnökeként írta be magát a történelembe, megbízatása csupán 45 napig tartott. Kinevezését szeptember 6-án vette át II. Erzsébet királynőtől, hivatali idejének első heteit az uralkodó halálát követő gyászidőszak határozta meg.
A piacok visszafogottan reagáltak a miniszterelnök lemondására, a font a bejelentést követően erősödött, majd stabilizálódott.
Emmanuel Macron, francia elnök Brüsszelben, újságírói kérdésre válaszolva reagált a brit miniszterelnök lemondásának hírére. „Az Egyesült Királyságnak mielőbb stabilitásra van szüksége” – nyilatkozta.
Liz Truss bejelentette, tárgyalt Sir Graham Bradyvel, a Konzervatív Párt vezetőválasztásainak megszervezéséért is felelős, rendkívül befolyásos alsóházi szakpolitikai frakciótestület, az 1922 Bizottság elnökével, akivel abban állapodtak meg, hogy a vezetőválasztási folyamat a jövő héten befejeződik – írja az MTI.