Távozik a Jobbik elnöki tisztségéből Jakab Péter, akit alig több mint egy hónappal ezelőtt a szavazatok 71,4 százalékos többségével választottak meg a szélsőjobboldali párt első emberének.
A politikus a Facebook-oldalán írt erről kedd este a Jobbik rendkívüli választmányi ülése után. „Mára világossá vált, hogy az új elnökség nem kívánja a tagság útját járni, a szükséges döntések meghozatalához nem biztosítják számomra a többséget, vagyis kivették a kezemből a Jobbik irányítását” – magyarázta, hogy miért döntött a lemondás mellett. Bár a pártelnöki székből feláll, a munkát frakcióvezetőként folytatni akarja – jelezte.
„A Fidesszel bármikor megküzdök, de a Jobbikkal nem harcolok” – írta a Facebook-posztban.
A 2022. április 3-i országgyűlési választás az ellenzéki összefogás, és különösen Jobbik számára különösen súlyos veresége után – képviselőinek száma négy év alatt több mint a felére csökkent, – szinte egymás után pattantak ki a botrányosabbnál botrányosabb ügyek.
Elsőként a választás éjszakáján, amikor Jakab Péter, a Jobbik elnökeként Facebook-videóban a közös miniszterelnök-jelöltet hibáztatta a vereségért, mondván „Márki-Zay Péter októberben hat ellenzéki párt hadseregét kapta meg és tetemes ellenzéki előnyt”, amiből fél év alatt mára tetemes hátrány és fideszes kétharmad lett. Szerinte Márki-Zay részéről talán a kevesebb és megfontoltabb, egyértelműbb beszéd most több szavazatot hozott volna, s bár „októberben azt mondta, hogy ő leváltja az ellenzéket, valójában nem leváltotta, hanem megbuktatta”.
———–
Hadházy szerint az ellenzék becsapta saját magát, Jakab és Gyurcsány már el is küldte a selyemzsinórt Márki-Zaynak – Azonnal beindult a mutogatás és a hibáztatás, ez…
————
Két nappal a párt május 7-i kongresszus előtt, amelyen nagy többséggel újraválasztották Jakab Pétert a vele szemben induló Stummer Jánossal szemben, kiderült: Szilágyi György volt jobbikos országgyűlési képviselő élettársát a egy tavaly decemberi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei pártrendezvényen egyik párttársa meg akarta erőszakolni. A helyszínen ott volt maga a pártelnök is, az ügyben azóta nyomozás is indult, Szilágyi György pedig hazugsággal vádolta meg a pártvezetést és Jakab Pétert is, mondván, „mindenki tudott a nemi erőszak kísérletéről”.
A történtek után és a Stummer János számára sikertelen pártkongresszust követően néhány nappal az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának korábbi elnöke bejelentette, távozik a Jobbikból. Mint Facebook-posztjában írta, „Jakab Péter és szűk környezetének politikáját és vezetési gyakorlatát eddig is távolságtartással kezeltem, a továbbiakban viszont nem kívánok közösséget vállalni vele”. Stummer egyébként a választási kudarc után a pártelnököt bírálta élesen, ahogy a korábbi jobbikos majd független volt parlamentiképviselő, Bencsik János is.
A Jobbik körüli botrányok azonban továbbra sem csitultak, és eldurvult a belső harc: május végén Jakab Péter bejelentette: feljelentést tesz közvetlen pártbéli helyettese, Potocskáné Kőrösi Anita ellen hűtlen kezelés illetve hanyag kezelés kísérlete miatt, egyúttal a párt etikai bizottságánál kezdeményezi a kizárását. Erről részleteket Jakab nem mondott, csak annyit: „Az eljárás alapjául szolgáló bizonyítékokat, dokumentumokat a hatóság rendelkezésére bocsátom, a sajtónak a kérdésben nem nyilatkozom”.
Utóbbi egyébként még nem történt meg. „Tájékoztatjuk, hogy az Ön által említett ügyben megkeresésekor a rendőrséghez bejelentés, feljelentés nem érkezett” – ezt közölte ugyanis az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya kedden a Népszava szombati megkeresésére. Múlt hét hétfőn Jakab Péter azt írta: „A mai napon elnöki kötelességemnél fogva, őrködve a párt törvényes működése felett, feljelentést teszek hűtlen kezelés, illetve hanyag kezelés kísérlete miatt”, és pénzügyi visszaélésekkel vádolta meg elnökhelyettesét, Potocskáné Kőrösi Anitát. Mivel az ominózus időszakban az elnökhelyettes országgyűlési képviselő volt, így a Központi Nyomozó Főügyészség is eljárhatna. Lapunk hétfői érdeklődésére közölték, hozzájuk sem érkezett eddig feljelentés. Kerestük a Jobbik sajtóosztályát is, de választ nem kaptunk.
Elméletileg most ideiglenesen Potocskáné Kőrösi Anita elnökhelyettes veszi át a lemondott pártelnök szerepkörét.
A történet ott vett fordulatot, hogy Jakab Péter ellen viszont a párt dunakeszi elnöke, Varga Zoltán Péter kezdeményezett etikai eljárást, és ő már a párt irányvonalát is kétségbe vonta. Így a feszültségek még tovább éleződtek, s a pártban egyre többen kezdtek tartani a Jobbik „elkisgazdásodásától”, egy kizárási hullámtól. Június 1-jén váratlanul kiderült, lemond Jakab Péternek, a Jobbik elnökének sokat bírált közeli munkatársa, Molnár Enikő, aki a párt kommunikációjáért is felelős volt. A szerdai választmányi ülés előtt pedig már belső lázadásról, Jakab lemondatásáról érkeztek hírek.
———–
Újra botrány van a Jobbikban, Jakab Péter feljelenti a saját helyettesét – Eldurvult a belső harc.
———
Jakab Pétert, az egykori radikális, majd „néppártosodó” Jobbik korábbi szóvivőjét 2020 januárjában választották meg a párt élére, miután a 2018-as fideszes kétharmadot követően az addigi elnök, Vona Gábor nem csak a parlamentből és a párt éléről, majd a pártból is távozott, s a helyét átvevő Sneider Tamás 2019-ben nem indult újra az elnöki posztért. Elnökké választási is belső harcokkal kezdődött, s annak nyomán többen, köztük országgyűlési képviselők, így Bencsik János és Varga-Damm Andrea is távozott a pártból.
Jakab Péter 2018-ban lett parlamenti képviselő, aztán 2019-től mostanáig a Jobbik elnöke. – Egy kicsit meg vagyok szeppenve, mert Isten bizony, ennyi bűnöző előtt én még életemben nem beszéltem – kezdte első felszólalását.
Megjelent a Népszava Belföld rovatában 2022. június 8-án.