A magyar szellem, a magyar társadalom gyakran felhívja magára a figyelmet újításaival, csúcsteljesítményeivel. Az utóbbi idők statisztikáiban is – elölről vagy hátulról nézve – Magyarország listavezető vagy legalább dobogós.
A mostani rekord azonban – s miért ne vegyük úgy, hogy a hatékony kormányzás eredményeképpen? – az eddigieknél is kimagaslóbb, jogos büszkeségre ad okot; különösképpen, hogy Mészáros Lőrinccel nincs is közvetlen kapcsolatban. A szép teljesítményről valamennyi magára valamit is adó magyarországi lap beszámol, felesleges tehát egyet is kiemelni közülük.
Szóval (és tettel): többnyire a Menedzsment Fórum online újság weboldalán (mfor.hu) megjelent cikkre hivatkozva (amely teljes terjedelmében csak az előfizetők számára hozzáférhető) a lapok vezető híreik között számolnak be róla, hogy
786 százalékkal, vagyis csaknem kilencszeresére nőtt a parlamenti képviselők vagyona az utóbbi tíz évben. 2010-ben még átlag 3,1 millió forint nettó vagyonnal rendelkezett egy-egy tisztségviselő, ez az összeg ma közel 28 millió forint.
A portál a nemrég nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozatokat felhasználva készítette el összesítését, beleszámolva például a politikusok megtakarításait, az értékpapírokat, befektetéseket, készpénzt, valamint a feltüntetett követelés-állományt és a tartozások nagyságát, a különféle értéktárgyakat azonban már nem.
További közzétett adatok
– A parlamenti 2010 óta helyet foglaló képviselők 2020-ra összesen mintegy 3,5 milliárd forintnyi nettó pénzügyi vagyonnal rendelkeztek az előző évi 2,9 milliárd után. Képviselői mandátumuk átvételekor pedig csupán 401 millió forint volt a nettó vagyonuk.
– A képviselők az értékpapír-állományukat mostanra 21 százalékkal 2,4 milliárdra növelték.
– A takarékbetétben az előző évinél csak alig többet, 997 millió forintot tartottak, azonban 2011-hez képest 587 százalékkal többet.
– Készpénzben 303 millió forinttal rendelkeztek, ami 89 százalékkal több az előző évinél, 2011-hez viszonyítva pedig 29 százalékkal.
– Az egyéb követeléseik értéke pedig már 1,5 milliárd forintot tesz ki, ez 4 százalékkal több a 2019-esnél adatnál és nagyjából triplája a 2011-ben mért értéknek.