Simán elképzelhető. A pénz és a szaktudás, valamint a politikai motiváció is rendelkezésre áll egy Magyar Péter elleni titkosszolgálati akcióhoz – így kommentálta a Tisza Párt elnökének vasárnapi bejelentését a lapunknak névtelenséget kérve nyilatkozó nemzetbiztonsági szakember. Abban nem kívánt állást foglalni, Magyart tényleg állami hírszerzők figyelték-e meg, vagy sem, a Pegasus-botrány óta azonban egyértelmű, hogy akár újságírók lehallgatásához, telefonjuk és lakásuk „betechnikázásához” is adottak a gumiszerűen tágan értelmezhető törvényi keretek.
A Rogán Antalnak tulajdonított magánszolgálat kapcsán a szakértő felidézte: 2006–2007 környékén az UD Zrt. éppen ilyen, a Fideszhez kötődő privát hírszerző ügynökség volt, amely a hivatásosokhoz hasonló alapossággal nyomozott Dávid Ibolya, majd Bajnai Gordon ügyei után. Érdemes megjegyezni, hogy az UD-t vezető Horváth József ma a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatási vezetője. Ide kapcsolódik az is, a piacon dolgozó szakembereket sikamlósabb, a törvényi kereteket esetleg áthágó feladatokkal is meg lehet bízni, ez az állami szerveknél nincs feltétlen így.
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának elnöke lapunknak azt mondta: a titkos információgyűjtés és az úgynevezett leplezett eszközök használata állami monopólium és engedélyhez kötött, ha bárki más tesz ilyet, az bűncselekmény. Az ilyen esetek monitorozása az Alkotmányvédelmi Hivatal feladata, Sas Zoltán szerint a tőlük féléves rendszerességgel kapott tájékoztató alapján azt lehet mondani, hogy Magyarországon ez nem jellemző.
Emlékezetes, az „évszázad politikai botrányáról” beszélt Magyar Péter, amikor vasárnap bejelentette: lehallgatták egy „titkosszolgálati akció” keretében. A Tisza Párt elnöke elmondta azt is, hogy volt barátnője, Vogel Evelin 30 millió forintot követelt a párttól, azzal zsarolta őket, hogy titkos hangfelvételeket készített. A sajtótájékoztatón Magyar azt is kifejtette: Vogel már meg is állapodott Kubatov Gáborral, a Fidesz pártigazgatójával a felvételek átadásáról. Ennél is erősebb állítása volt, hogy a kormánypropagandát és a polgári hírszerzést irányító Rogán Antal magán-titkosszolgálatot állított rá és a Tisza Párt más politikusaira, továbbá hogy Rogánék mesterséges intelligencia- (MI-) programot vásároltak, amellyel hamis videó- és hangfelvételeket készítenek. Magyar megemlítette a Fideszhez kötődő üzletember, Vertán György nevét, azt állítva, volt felesége, Varga Judit és volt barátnője, Vogel Evelin egy aránt a vállalkozótól kap „apanázst”, Vogel Evelinnek ingatlant biztosít az üzletember. Hétfőn több minden beigazolódott abból, amit Magyar állított: az érintettek megerősítették, hogy Vertán Vogel rendelkezésére bocsátott egy lakást, Varga Judit pedig a cégénél áll alkalmazásban.
Másnap újabb felvétel érkezett, ezúttal az ellenérdekelt fél részéről, ezen Magyar Péter többek között arról beszél, nagyon meleg van, „büdösek az emberek és a szájuk”. Magyar szerint a hanganyag manipulált. Ugyancsak a hét elején, kedden az első, evelines rövid anyag hosszú, bő másfél órás változata került a nyilvánosság elé, újabb politikailag kifejezetten erős tartalom nélkül.
Megkérdeztünk egy mesterségesintelligencia-kutatással foglalkozó tudóst is, mennyire hihető Magyar állítása, hogy egy új MI-program segítségével gyártanak majd róla leleplezőnek szánt videókat és hanganyagokat. „Ennek nincs gyakorlati akadálya. Már most léteznek olyan MI-k, mint a Sora vagy a KlingAI, amelyek hibátlan, megtévesztően valósághű videókat tudnak készíteni előre megadott információk alapján” – mondta a szakember. Ettől persze még a bemutatott anyagok lehetnek valódiak, vagy nagyrészt azok, Magyar pedig élhet a „beoltásnak” nevezett retorikai fogással: a közelgő leleplezés gyengített, megkérdőjelezett változatával immunizálja a Tisza híveit, akikre így már nem hat a várható botrány.
Ember Zoltán, az Iránytű Intézet elemzője úgy látja: a Tisza Pártnak több szempontból is nehézséget jelenthetnek ezek a fejlemények. Mint fogalmazott: „belecsöppentünk egy telenovellába”, ami akadályozza Magyar Pétert abban, hogy tovább mesélje azt a történetet, amelyre augusztusban rátalált, és amelynek az üzenetét úgy lehet összefoglalni, hogy „az állam nem működik”.
– A másik fájó pont a Tisza számára az lehet, hogy most folyik a leendő képviselőjelöltek toborzása, és ez a történet elrettentheti őket – mondta az elemző. Szintén problémát jelenthet szerinte, hogy az erre való reagálás, „napi több órát vehet el Magyar Pétertől és a pártapparátusról”. Bár hivatalosan nem lehet „a Fidesz akciójának” nevezni az eseményeket, Vertán György szerepe miatt sokakban ez a benyomás keletkezhet. Magyar pedig azért lehet Ember szerint mégis bizakodó, mert sikerült elé vágnia a szivárogtatásnak, és azzal, hogy bejelentette: meg fog jelenni a hangfelvétel, ő lehet az, aki keretezi a történetet a saját hívei számára.
Ember Zoltán szerint elképzelhető, hogy a Fidesz egy Vona Gábor ellen már bevált stratégiát ismétel: 2017-ben az akkori Jobbik-elnök keményen fogalmazott egyes, vele szemben arrogáns idős emberekkel kapcsolatban. Ezeket a kijelentéseket felkapta a Fidesz-közeli média, Vona népszerűsége pedig nagyot esett az idősek körében. Valószínűleg nem véletlen, hogy a kormánymédia már össze is kötötte a két eseményt. Ember Zoltán leszögezte: ha ez a kommunikáció sikeres lesz, az érzékenyen érintheti a Tisza Pártot, mert a hatvanöt évnél idősebb szavazók körében Magyar Péternek alacsony a támogatottsága, így kulcsfontosságú lenne számára, hogy táborukban nőjön a népszerűsége. Ezért a Fidesz részéről logikus lépés lenne, hogy megpróbálják ettől a korosztálytól „elszigetelni” a Tiszát.
Forrás: A Magyar Hang VII. évfolyama 46. számának (2024. november 15–21.) nyomtatott változata.