A Transtelex cikke.

2025. január 1-jén új korszak kezdődik az európai energiapiacon, mivel az orosz földgáz Ukrajnán keresztül történő tranzitja leállt. Az ukrán kormány döntése értelmében nem hosszabbították meg az erre vonatkozó megállapodást, amely közvetlenül érinti Európa gázellátását és jelentős gazdasági hatásokkal jár mind Ukrajna, mind Oroszország számára. Eközben Románia vállalta, hogy Moldovát villamos energiával támogatja, hogy enyhítse a válság hatásait, írja a Digi 24.

Az ukrán gáztranzit történelmi leállása

A Gazprom közleménye szerint 2025. január 1-jén helyi idő szerint reggel 8 órakor megszűnt az orosz gáz Ukrajnán keresztüli szállítása. Az ukrán energiaügyi minisztérium hangsúlyozta, hogy a döntés az ország nemzetbiztonságát szolgálja. A gáztranzit leállítása az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus újabb fejezetét nyitja meg, amely már 2014 óta meghatározza a két ország viszonyát, amikor Oroszország annektálta a Krím félszigetet.

Az Ukrajnán keresztüli tranzit megszűnése évente körülbelül 5 milliárd dolláros bevételkiesést jelent a Gazprom számára. Eközben Ukrajna is elveszíti a tranzitdíjakból származó évi 800 millió dolláros bevételét. Az elmúlt évek során az európai országok fokozatosan csökkentették az orosz gáztól való függőségüket, új források után kutatva.

Románia támogatása Moldovának

A gáztranzit megszűnése különösen súlyosan érinti Moldovát, amely nagymértékben függött az orosz energiaimporttól. A moldovai energiaigény több mint 60 százalékát jelenleg Romániából importált villamos energiával fedezik. Az Energocom moldovai energiacég jelentése szerint 2025 januárjában az ország villamosenergia-szükségleteinek 28 százalékát helyi hőerőművek biztosítják, 10 százalékát pedig megújuló energiaforrásokból fedezik. A fennmaradó rész Romániából érkezik, részben a román tőzsdéről vásárolt energiával, részben pedig kétoldalú szerződések révén.

A moldovai kormány bejelentette, hogy az orosz energiaforrások kiesése miatt további intézkedésekre lesz szükség az energiafogyasztás csökkentése érdekében. Az ország célja, hogy az energiaellátását hosszú távon fenntarthatóbb alapokra helyezze.

Oroszország és a politikai energiavita

Dorin Recean moldovai miniszterelnök élesen bírálta az orosz vezetést, mondván, hogy a Kreml politikai fegyverként használja az energiát. Recean szerint Moldova jogi lépéseket is fontolgat, beleértve a nemzetközi választottbíróságokhoz fordulást, hogy megvédje nemzeti érdekeit és kártérítést követeljen az okozott károkért.

A gáztranzit megszűnése újabb jel arra, hogy az Európai Unió elszánt az orosz energiafüggőség megszüntetése mellett. Az ukrajnai háború kitörése óta az EU tagállamai alternatív forrásokat keresnek, és fokozatosan csökkentik az orosz gáz részesedését a piacon. Oroszország 2018-ban még 201 milliárd köbméter gázt exportált Európába, ez a mennyiség azonban mára drasztikusan visszaesett. Az északi Nord Stream gázvezeték például már 2022-ben üzemképtelenné vált.

Miközben Oroszország még mindig szállít gázt a Török Áramlaton keresztül, ez a kapacitás nem képes helyettesíteni a kieső ukrán útvonalakat. A helyzet az európai energiapiac átrendeződését és a megújuló energiaforrások iránti kereslet növekedését vetíti előre.

A TurkStream kiemelt szerepet kap

Ez a vezeték Oroszországot Törökországon és Bulgárián keresztül köti össze Európával, és már most is biztosítja Magyarország gázellátását. Az MVM terjeszkedése Romániában – például az E.ON helyi gáz- és villamosenergia-üzletágának megszerzésére való törekvés – arra utal, hogy a magyar állami vállalat kész bővíteni a TurkStream kapacitásait és akár új tranzitútvonalakat kiépíteni, amelyeken keresztül orosz gáz érkezhet Romániába is.

Az MVM terjeszkedése és a romániai energetikai piac felvásárlása tovább növelheti az ország kiszolgáltatottságát az orosz gázzal szemben, a román kormány próbálkozásai, például a stratégiai vállalatok ellenséges felvásárlását megakadályozó sürgősségi rendelete, a geopolitikai helyzet komplexitását tükrözik, azonban kérdéses, hogy elegendőek-e a teljes energetikai függetlenség megőrzéséhez. A legfrissebb hírek szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács elé kerülhet az MVM tervezett romániai beruházása.