Két hét múlva elindulhat az Európai Ügyészség címmel közöl cikket a Euronews (szerzők: Zsíros Sándor & Euronews). Kemény munka, egyeztetések nyomán jutott ide a volt román korrupcióellenes főügyész. Laura Codruta Kövesi. (Miután itthon elsimította kényes ügyeit… Ismeretes, hogy Laura Codruța Kövesi az Országos Korrupcióellenes Ügynökség (DNA) korábbi főügyésze Romániában számos politikus ellen indított eljárást korrupció miatt, míg végül kormányzati nyomásra leváltották. Tavaly októberben választották meg európai főügyésznek. Korábban figyelmeztetett: bár Magyarország nem csatlakozott a szervezethez, vizsgálhatnak magyar ügyeket is. De nézzük a fejleményeket.
Június elsején megkezdheti a működését az Európai Ügyészség. Ezt a szervezet szóvivője közölte tudósítónkkal. A Laura Codruta Kövesi vezette szervezettől áttörést várnak az uniós forrásokkal zajló visszaélések felderítésében. Magyarország azonban nem csatlakozik.
Két hét múlva, június elsején megkezdheti működését az Európai Ügyészség – közölte stábunk érdeklődésére a szervezet szóvivője, Tine Hollevoet. A luxemburgi székhelyű testület jelenleg az Európai Bizottság biztosi testületének jóváhagyására vár az induláshoz. Ez azonban mindössze formaság a szóvivő szerint.
Az Európai Ügyészség az európai költségvetéshez kapcsolódó csalások és a korrupció ellen küzd majd. A legnagyobb újdonság az lesz, hogy a testület ügyészei a résztvevő 22 tagállamban a helyi hatóságoktól függetlenül nyomozhatnak majd az uniós pénzekkel kapcsolatos ügyekben és vádat is emelhetnek ezekben az ügyekben. Az ügyészséget a román Laura Codruta Kövesi vezeti, aki korában a román korrupció ellenes ügynökség, a DNA vezetője volt és több miniszert, illetve polgármestert börtönbe juttatott.ADVERTISING
Tavaly szeptemberben felállt a szervezet ügyész kollégiuma. A testület tagjait a huszonkét résztvevő országból delegálták, és ez a kollégium Luxemburgban működik majd. Nem teljes viszont a tagországokban működő ügyészek listája, ugyanis Luxemburg, Finnország és Szlovénia esetében még nem egyeztek meg az ügyészek személyéről. A szóvivő szerint Luxemburg esetében hamarosan megoldódhat a helyzet, Szlovénia és Finnország ügye azonban problémás lehet. A testület ennek ellenére megkezdheti a munkáját június elsején.
Magyarország korábban korábban a szuverenitása védelmére hivatkozva jelezte, nem csatlakozik az Európai Ügyészséghez. Polt Péter legfőbb ügyész áprilisban ígéretet tett a szoros együttműködésre a meglévő keretek között. A múlt héten, Varga Judit igazságügyi miniszter brüsszeli látogatásán az EU igazságügyi biztosa, Didier Reynders sürgette azt, hogy Magyarország csatlakozzon az Európai Ügyészséghez.
Forrás: Újnépszabadság/Euronews
A szerkesztő megjegyzése – kommentár nélkül
Tavaly nyáron vitát váltott ki az Országgyűlésben, hogy Magyarország nem csatlakozott az európai ügyészséghez. Ekkor mondta Kövér László, a törvényhozás elnöke a következőket Laura Codruta Kövesiről.
„Azzal vívta ki az elismerést, azzal bizonyította az alkalmasságát, hogy politikai perek tucatjait indította azok ellen, akik a vele szemben lévő politikai oldalhoz tartoztak. Többek között, Balczó képviselő úr, magyar polgármesterek ellen is. Meghurcolták őket teljesen alaptalanul, elvitte őket hajnalban családjuk köréből a kommandós autó, és így tovább, és így tovább. Az ő ideje alatt a DNA és a Securitate együttműködése eredményeképpen több százezer telefont hallgattak le. Hát ha Ceaușescu elvtárs élne, mind a tíz ujját megnyalná, ha látná, mit műveltek ezek Romániában. Hogy aztán Románia, mint állam, mennyire maradt működőképes az ő áldásosnak nem mondható tevékenysége következtében, ami nyilvánvalóan külső motiváltságú volt, hát ezt a román választópolgárokra bízom, hogy ítéljék meg ők. De azt komolyan gondolják, hogy nekünk ehhez az ügyészséghez kellene csatlakozni, mert az pártatlan, jogállami és tényleg a tiszta kezek politikája vezérli őket?”
„