Amikor néhány hónapja rákérdeztek az újságírók arra, hogy mit is keres a magyar diplomácia Csádban, azonnal jött a frappáns válasz – tevetej. Máthé László Eduárd miniszteri biztos, aki a szubszaharai térségben megvalósuló magyar tevékenységek összehangolásáért felel, elmagyarázta, magyar szakemberek azon dolgoznak, hogy az ottani tevék jobban tejeljenek, és az a csádiak helyben maradását segíti. Kevesebb lesz a migráció.
Ezért is töltött el örömmel, amikor Szijjártó Péter külügyminiszter most megnyugtatott mindenkit afelől, hogy mit is keres a magyar diplomácia egy másik kis afrikai országban, Egyenlítő-Guineában, vagyis annak fővárosában, Malabóban.
„A valós helyzet azonban mégiscsak az, hogy a számunkra egyik legkedvesebb magyar szent, Árpád-házi Szent Erzsébet, Malabo, vagyis Egyenlítő-Guinea fővárosának és az itteni katedrálisnak is a védőszentje.” Megtisztelőnek tartotta azt is a miniszter, hogy abban az afrikai országban lehet, ahol a legnagyobb a katolikusok aránya az egész afrikai kontinensen.
Hát igen, Egyenlítő-Guineában nincsen tevetej, viszont van védőszent, és vannak katolikusok. Hiteles magyarázat ez a kétkedőknek, akiknek felettébb gyanús a diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatok váratlan és széles körű bővítése.
Persze a nyugati csicskasajtó nem nyugszik. Már Csád esetében is arról írtak, hogy Orbánékat nem a tevetej érdekli, hanem orosz barátaik érdekeit szolgálják. Most pedig bizonyosan fel fogják hozni, hogy Teodoro Obiang Nguema Mbasogo egyenlítői-guineai elnök nemrég Moszkvában járt, és Putyin elnökkel „aktuális nemzetközi és regionális kérdéseket” vitatott meg. A magyar diplomácia pedig ripsz-ropsz néhány napon belül Malabóba utazik. Azt fogják írni, hogy Orbánék most is a Kreml érdekeit szolgálják.
Nem értik, hogy itt a védőszentről van szó.
Megjelent az Élet és Irodalom LXVIII. évfolyama 41. számának Páratlan oldalán 2024. október 11-én.