Telex
Orbán Viktor TikTok-oldalával kapcsolatban már megszokhattuk, hogy időnként a megszokott politikustartalmaktól elég elrugaszkodott videókat lő ki a világhálóra. Nemrég például Star-Wars szereplőkként ollózták össze a kormánytagokat – most is hasonló, de ennél még nagyobb agymenést posztolt a miniszterelnök.
Az egész onnan indul, hogy Orbán a Fidesz tisztújításán – amiről itt írtunk – nemrég kijelentette, hogy a kormánya egy „nindzsakormány”, és erre is húzták fel a TikTok-csatornájának üzemeltetői az új videóját, amelyben a mesterséges intelligencia segítségével maszkírozták át a kormánytagokat nindzsává.
A csatorna új videója még a sokat látott szerkesztőségünk tagjait is heves vitákba taszította. A képek sántítanak itt-ott egy kicsit, erősen szépítik a kormány tagjait. Az AI ráncokat tüntet el, kilókat farag le, kicsit dúsítja a frizurákat, ez alapján pedig egyesekről nehéz megmondani, hogy pontosan kicsodák.
Ennek eredményeképpen
Rogán Antal sokkal inkább hasonlít Volodimir Zelenszkijre, mint önmagára, Gulyás Gergely csak a szemüvege miatt ismerhető fel, Varga Mihály és Pintér Sándor pedig testvéreknek is elmehetnének.
Nagy Mártont és Navracsics Tibort a mesterséges intelligencia már át sem öltöztette nindzsajelmezbe, így őket betudhatjuk a nindzsasztori külföldi szereplőinek, akiken keresztül a néző megkaphatja az expozíciót.
A szerkesztő megjegyzése: kik voltak a nindsák? a káosz gyermekei!
A nindzsa vagy sinobi a japán feudális társadalom „árnyharcosa” volt. A szamurájokkal ellentétben a nindzsa a sötétség és a lopakodás mestere, aki inkább a ravaszságban, kémkedésben és gyilkosságban jártas. Rengeteg monda, mítosz és legenda kering róluk, amelyeknek igazságtartamát nehéz megállapítani, mivel mindig is homály övezte őket.
A középkorban élt japánok is ismerték a nindzsák őseit, akik Kínából származnak. Első írásos említést létezésükről és harci viselkedésükről a kínai Szun-ce A háború művészete című könyvében tesz.
A nindzsák fénykora a hadakozó fejedelemségek korszakában (szengoku dzsidai) volt 1450 és 1615 között. Ebben az időszakban a sógun hatalma kis híján összeomlott, és a damijók harcoltak egymás ellen, hogy minél nagyobb földterületeket kaparinthassanak meg maguknak. Amíg nagy létszámú hadseregeik rizsföldeken keresztül meneteltek, addig észrevétlenül be tudtak osonni a kastélyokba, hogy felgyújtsák vagy megöljék a kastélyok urait. Továbbá az ellenséges katonai táborokban pánikot és riadalmat keltettek. Ezeket a tevékenységeket jól ismerték a damijók, akik alkalmazták őket. A saját túlélésük érdekében ismerniük kellett az általuk alkalmazott technikákat, hogy miként lehet szembeszállni velük. (Wikipédia)
Nem csak kultúrtörténeti szempontból rendkívül érdekes a Qubit cikke: Nindzsák a középkori Japánban: Mindent szabad, csak győzzünk!