Szingapúr a Maláj-félsziget déli csücskén foglal helyet, mindössze 137 kilométerre az Egyenlítőtől, s egy töltésút köti össze a szárazfölddel. Éghajlata trópusi, hőmérséklete alig pár fok eltéréssel 30 Celsius-fok körül ingadozik, a levegő páratartalma magas. Hivatalos neve a Szingapúr Köztársaság, magába foglalja a fő szigetet, valamint a körülötte levő mintegy negyven szigetecskét. Területe 618 négyzetkilométer, 4.5 milliós lakosságának nagy része kínai, maláj, hindu, filippínó, de megtalálható sok más nemzetiség is, ezek főleg vendégmunkások.
A Szingapúr név a szanszkrit singa és pura egyesítéséből ered és Oroszlánvárost jelent. A mai Szingapúr egykoron mocsaras területe állítólag már lakott volt Marco Polo idejében, de a modern Szingapúr történelmét Stanford Raffles 1819. évi érkezésétől számítják. Ekkor Szingapúr angol fennhatóság alá került és maradt 1942-ig, mikor a japánok elfoglalták. Az 1945-ös japán kapituláció után Szingapúr ismét angol érdekeltség lett és maradt 1963-ig. Ekkor egyesült Maláj, Sarawak, Sabah és Szingapúr hogy létrehozza a Maláj Szövetséget. Ez az egyesület azonban tiszavirágéletű volt. 1965-től Szingapúr különvált és Szingapúr Köztársaság, vagy röviden Szingapúr néven szerepel mint városállam.
Stratégiai fekvésére már az angolok felfigyeltek, és kevesebb mint kétszáz év alatt a mocsaras, jelentéktelen településből a világ egyik gazdasági hatalmává küzdte fel magát. Szingapúr modern gazdasági fellendülése Lee Kuan Yew (1959 – 1990) nevéhez fűződik, aki egy becsületes, megvesztegethetetlen vezetést honosított meg, igaz, kissé diktatórikus kilengésekkel. A bűnözést szigorúan büntetik, a kábítószer-használatért, -forgalmazásáért például halálbüntetés jár, de a rágógumi használata is tilos a köztisztaság érdekében. Egyesek ezeket az intézkedéseket, törvényeket az egyéni jogok megnyirbálásának tekintik. Személyesen én inkább lemondok a rágógumi meg a drogok használatáról, ha ez civilizált, biztonságos életmódot biztosít.
Napjainkban Szingapúr fontos szerepet tölt be mind gazdasági, mind technikai szempontból. Az IT mellett jelentékeny vegyiparral rendelkezik, és számottevő kereskedelmi központ. Több mint háromezer multinacionális vállalatnak van kirendeltsége Szingapúrban.
Egyike a legtisztább helyeknek ahol eddig jártam, kiváló a közbiztonság, éjjel is nyugodtan lehet sétálni, a bűnözés minimális. Nemzetközi felmérések szerint ez a városállam az egyik legkevésbé korrupt a világon.
Ázsia legfontosabb ipari központja: kikötőjének forgalma első a világon. Szingapúrban található a Föld egyik legnagyobb olajfinomító-kapacitása. A világ egyik leggazdagabb állama, szigorú törvények védik a környezetet, és súlyos büntetést szabhatnak ki arra, aki közterületen szemetel, köpköd, nem a kijelölt helyen megy át az úttesten, vagy akár nem öblíti le a WC-t a nyilvános illemhelyen. A cigaretta és a rágógumi használata tilos. Szingapúrban nyílt és törvényes a prostitúció.
Szó, ami szó, nem konvencionális turistahely; területe aránylag kicsi és nem sok történelmi, illetve kulturális jellegű hagyománya van. Fekvésénél fogva és gazdasági helyzete következtében azonban, érdemes egy pár napot ott tölteni, hogy betekintést nyerjünk a sokszor távolinak és elvarázsoltnak tűnő ázsiai szokásokba, illetve a trópusi éghajlat csodálatos növény- és állatvilágába.
Szingapúr orchidea-ültetvénye világhírű. Szabadtéri étkezdéi feledhetetlen élményt nyújtanak mind az ízek, mind pedig a látványosság terén. A déli gyümölcsei ízletesek, zamatosak, mint a trópusi gyümölcsök általában. A gyümölcsök között a durián a bennszülöttek egyik kedvence. Átható, bűzös szaga miatt – valahol a camembert és a limburger sajt és izzadtságszag keveréke között – szállodába és tömegszállító eszközökre tilos bevinni.
A tömegközlekedés jól meg van szervezve, tiszta, pontos és aránylag olcsó. Igaz, csúcsforgalom idején, mint az várható, tolongás van. Az autóbuszokkal, földalattival (Mass Rapid Transit) és taxik segítségével a sziget bármely pontjába el lehet jutni minden különösebb gond nélkül. A magánautók használata viszonylag korlátozott, hihetetlenül magas adót kell fizetni értük. Csak egy bizonyos számú autó használata engedélyezett, csak akkor lehet egy újat behozni, ha egy használt régit kivonnak a forgalomból. Szerencsére ez a turistákat nem érinti.
A hindu lakosság a Little India negyedben telepedett le, a város észak-keleti részén, a Serangoon út környékén. A negyed betekintést ad az indiai életmódba, szokásokba, konyhaművészetbe. Zajos utcái mindig telve vannak úgy helyiekkel, mint látogatókkal, kik szemlélgetik úgy a távoli fűszereket, mint a tarkábbnál tarkább kelméket. Kis vendéglőiben ízletes indiai ételt lehet fogyasztani, vegetáriánus ételeik mindig ízletesek s az árak nagyon hozzáférhetőek. Sok helyi vendéglőben banánlevelet használnak tányér helyett, előnye, hogy nem kell elmosogatni használat után. A környék egyik érdekessége a Kali hindu Isten tiszteletére épített Sri Veeramakaliamman templom a Serangoon úton.
A Little India-tól nem messze, a Bugis MRT megállóhoz közel az Arab Street már a muzulmán központ. Ha erre járunk, érdemes megnézni a Sultan mecsetet.
Szingapúr kulturális központja, a Chinatown a sziget délkeleti részén, a South Bridge Road két oldalán terül el. Betekintést ad az egykori kínai emigránsok életébe, akik nagyban hozzájárultak a mai Singapore kialakulásához. A házak nagy részét lebontották, illetve renoválták s az új Chinatown nagy része üzlet, illetve vendéglő. A South Bridge Road-on észak fele elérjük a Szingapúr folyót. Elég forgalmas, sok a sétahajó tele turistákkal. Szemben a Clarke Quay színes épületei, a háttérben pedig felhőkarcolók. Elhagyjuk a Cavenaugh hidat, balra a városalapító Raffles szobra, illetve a Victoria színház és koncertterem. Nem messze pedig a híres Raffles exkluzív szálloda, tulajdonképpen épületkomplexum. Olyan hírességek szállottak meg a szállodában, mint Kipling, Maugham, Charlie Chaplin, Ava Gardner, Elizabeth Taylor.
Kellemes, igaz, jó meleg van, de ha izzadunk is, legalább szép kék az ég. Elhagyjuk a Fullerton hidakat s innen a Merlion park és a hasonnevű szobor, Singapore jelképe már csak egy kődobás. Tulajdonképpen egy fele hal, fele oroszlán szobor vigyáz a Szingapúr folyóra, amint a Marina öbölbe ömlik.
És mint várható volt, nagy a tolongás, turista turista hátán, bábeli zaj, mintha egy modern népvándorlás közepébe csöppentünk volna. Mindenki le akarja fényképezni magát a 8.6 méter magas Merlion szobor előtt. Leültünk egyet pihenni, megiszunk egy hűsítőt és indulunk is tovább.
A modern Szingapúr kereskedelmi központja az Orchard Road. Itt sorakoznak az elegáns szállodák, bevásárlóközpontok és vendéglők. Lehet mindent találni a legmodernebb elektronikus mütyürkéktől antik keleti vázákig, szobrokig. Napnyugta után végig sétálni az Orchard Road-on felejthetetlen élmény nyújt a sokszínű reklámmal, mely szinte nappali fényt áraszt, üzletekkel és az ide-oda rohanó tömeggel.
A forgalom továbbra is nagy, mindenhol építkeznek. Felülünk egy városnéző buszra az Orchard Road-on, irány Singapúre legújabb szórakozóközpontja a Marina Bay Sands, a Marina Öbölben. A Sands Sky Park már messziről magára vonja figyelmünk a három hatalmas épület tetején levő összekötő szerkezetével. Messziről egy hajónak is lehet nézni, tulajdonképpen egy szállodaközpont, kaszinó, gyűléstermek halmaza, a tetején pedig a kilátó, mely összeköti a három felhőkarcolót. Hatalmas úszómedence a tetején, csodás kilátással. Kissé távolabb, keletre az óriáskerék fehér karikája méltóságos lassan forog. A jelenlévők számát nézve egyhamar nem fog megtérülni az építéshez befektetett tőke.
A Sentosa sziget, Szingapúr déli részén egy hatalmas szórakozó park gyönyörűen ápolt kertekkel, múzeumokkal, játékterekkel, vendéglőkkel. Homokos, sekély vízű partja kellemes fürdőhelyet nyújt a pálmafák tövében. Egy napot nyugodtan el lehet tölteni itt is.