Az ortodox húsvéti ünnepek elmúltával újraindult a választási kampány Bukarestben. Összehasonlítva a budapestivel, több közös vonás fedezhető fel a kampányokban, de vannak különbségek is.
Hasonlóságok:
- Az európai parlamenti választás tematikája a fővárosokban kevés hangsúlyt kap.
- Mindkét fővárosban a jelenlegi főpolgármesternek van jelentős előnye újabb mandátum elnyerésére, ha a két fő ellenjelölt közül az egyik nem lép vissza a másik javára.
- Szakmai viták helyett megy a jelöltek kölcsönös szurkálása.
- A médiákban az országos választási kampány eltörpül a fővárosi mellett.
Különbségek:
- Bukarestben, miután a kormánykoalíció a közvéleménykutatások mérte gyenge támogatottság miatt visszavonta közös főpolgármesterjelöltjét, a szociáldemokraták is, a liberálisok is külön jelöltet állítottak.
- A két pártnak a fővárosi közgyűlésben (tanácsban), jelen állás szerint meglenne az 51 százaléka (31%+20%), viszont elkezdődött a taktikázás a sokkal fontosabb őszi államelnöki és év végi parlamenti választásokra (amennyiben nem vonják ezeket is össze).
- Bár a két pártnak a fővárosban van egymást nem támadó egyezsége, a gyakorlatban ez kissé döcög, mert mindkettő szeretné országosan is maximalizálni a szavazatait, hogy minél jobb pozícióban tárgyalhasson az új kormánykoalíció megkötésekor.
- A köztelevízió igyekszik semlegesnek maradni, de a sokak által nézett négy-öt hírtelevízió – tulajdonosi hátterük érdekeltsége jegyében – egyik vagy másik jelöltet részesíti előnyben, így kiegyenlítettek az esélyek.
- Budapesten, az egy-két százalékon álló ellenzéki zöldpárt, a Lehet Más a Politika (LMP) utolsó esélyként egy volt FIDESZ-es főpolgármesterjelöltet állított, megosztva az ellenzéket.
- Magyar Péter színrelépésével még bonyolultabb lett a helyzet. Pártja, a Tisza, főpolgármesterjelöltet nem, viszont négy kerületben polgármesterjelöltet állít, azzal a céllal, hogy a fővárosi közgyűlésben az ellenzéki összefogás, illetve a FIDESZ mellett ő lehessen a harmadik erő, úgymond a mérleg nyelve.
- Ezzel az a gond, hogy miután egyfolytában hangoztatja, hogy a Demokratikus Koalíció által vezetett ellenzékkel semmilyen körülmények között nem lép koalícióra, mutatis mutandis, a mérleg nyelveként segít a FIDESZ-nek öt év után visszavenni az ellenzéktől Budapestet.
- Sok múlik a kampányon, ahol az erőviszonyok egyenlőtlenek. Míg a parlamenti választási kampányban van törvényi limit a pártok költéseire, az európai parlamenti és az önkormányzati választás előtt nincsen.
- A Fidesz a kampány első hetében a Facebookon hirdetésekre ezerszer annyit költött, mint a DK. A fővárosban kis híján 12,5 millió forinttal támogatta Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölt hirdetéseit, amit jócskán megfejel a köztelevízió közismert pártossága.
Egy hónappal a választások előtt senki sem mehet biztosra.
Megjelent A Tanácsos Weboldalán 2024. május 11-én.