A 78 éves Trump remek kognitív és fizikai egészségnek örvend, derült ki a Fehér Ház által vasárnap közzétett éves vizsgálat szerint.

Rögeszme: egy személynek valamihez való túlzott, irracionális és makacs ragaszkodása. Erre a tünetre nem terjedt ki a vizsgálat. Márpedig az Amerikát naggyá tenni akarónak bőven vannak minden alapot nélkülöző fixa ideái és ami rosszabb, agyament megoldási javaslatai.

Ilyen például Trump sérelmi alapú világszemlélete, amely szerint Kína, Japán, Európa és a többiek évtizedeken át „kifosztották és megerőszakolták” az USA-t, pedig valójában az történt, hogy az USA termelékenysége ma már nem képes lépést tartani a dollár mint nemzetközi tartalékvaluta túlértékeltségével.

Trump úgy állítja be a kereskedelmi deficitet, mint Amerika „szubvencióját”. A vámháború azért nem jó megoldás erre, mert nem a külkereskedelmi egyensúly rendbetételéről szól, ezek nem „viszonossági” vámok, hanem tiszta zsarolás.

Trump ugyanis a vámok csökkentéséért cserébe követeli a felhőszolgáltatások (szoftver-, platform-, infrastruktúra-szolgáltatás) átengedését fő támogatóinak, Musknak, Zuckerbergnek és társaiknak, egyeduralmuk megteremtése érdekében, valamint, hogy az Európai Unió kötelezze el magát 350 milliárd dollár értékű amerikai energia megvásárlása mellett.

Kína nem hajlandó meghátrálni és az Európai Uniónak is megvan a szükséges gazdasági ereje az ellenálláshoz, viszont ahogy Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette: „A kereskedelmi háborúkban és a vámháborúkban nincsenek győztesek”.

A legnagyobb problémát az jelenti, hogy Trump amikor az USA gazdasági fölényét nem tudja érvényesíteni, katonai fölényét dobja latba. „Így vagy úgy, de meg fogjuk szerezni Grönlandot”, jelentette ki, majd a Panama-csatorna visszavételéről beszélt, megakadályozandó, hogy Kína túlzott befolyást szerezzen a térségben.

Az érintettek tiltakoztak, de a kisebbik rossz mellett döntve, beleegyeztek, hogy az Egyesült Államok növelje haderejét a térségek támaszpontjain. Ez csak az első lépés, de semmi jót sem ígér.

Másik rögeszméje a nagy béketeremtőnek, az orosz narratívát ismételgetve, hogy Volodimir Zelenszkij is felelős az orosz-ukrán háborúért, mert: „Amikor háborút indítasz, tudnod kell, hogy megnyerheted azt. Nem kezdesz háborút valaki ellen, aki hússzor akkora, mint te”.

Bár nagyhangon bejelentette, sem huszonnégy óra alatt, de még három hónap alatt sem érte el a megígért békét.

Utólag már csak fegyverszüneti megállapodásról beszélt, de az arra adott határidő húsvét vasárnapján lejár, és az előjelek szerint csak a Putyinnak erősen kedvező feltételek mellett jöhet létre, amennyiben Zelenszkij elfogadja Ukrajna feldarabolását.

A fentiekből látható, hogy Trump szét akarja verni a létező rendszert, a globalizált, szabadkereskedelemre épülő világgazdaságot, abban bízva, hogy erőből és erőszakkal létre tud hozni egy újat, aminek ő lesz az ura. Az újdonsült amerikai vámpolitika így már középtávon azt eredményezheti, hogy az országok elfordulnak Amerikától.

Európa akár nyertese is lehet ennek a folyamatnak, mert benne találják meg a kiszámítható és magas színvonalon termelő partnert. Az Uniónak nem marad más lehetősége, mint bármennyire költséges is, de fejlesztenie kell gyorsreakcióképes haderejét, mert Putyin, Trumphoz hasonlóan csak az erőből ért. Similis simili gaudet – hasonló a hasonlónak örül.

Megjelent A Tanácsos Weboldalán 2025. április 16-án.