Az Európa-szerte elszálló energiaárak miatt egyre több ország dönt amellett, hogy valamilyen formában árplafont vezessen be a gázra és az áramra.
Úttörő magyar kormány
A hónap közepén ünnepli egyéves születésnapját a Magyarországon, legalább három hónapra rögzített, benzin és gázolaj végfogyasztói ársapka. Igaz, akkor még híre-hamva sem volt az orosz-ukrán háborúnak, amire mostanában előszeretettel hivatkozik a kormányzati narratíva (mellébeszélés).
A parlamenti választásokon meglett a haszna a 2022 február 1-től érvénybe léptetett csirkefarhátos élelmiszer árstopnak is, kétharmados győzelmet aratott a FIDESZ.
A hatósági árak bevezetésének hatékonyságáról, illetve nem kívánt következményeiről itt írtam. Arra kétségtelenül alkalmas, hogy a kormánypárti médiák harsoghassák: egész Európa minket utánoz.
Arról nem szól a fáma, ilyen körülmények között miért a forint értékromlása a legnagyobb és az infláció növekedése a negyedik legnagyobb mértékű az EU-ban.
A gazdaság irányítói bele sem mernek gondolni, mi lesz, ha kivezetik az árstopot, mekkora lesz az infláció. Újra kell tervezni a 2023-as költségvetést, mondja a pénzügyminiszter, viszont minden Orbán Viktortól és az uniós pénzek érkezésétől függ.
Németországi áramárfék, gázárfék
A harmadik, 65 milliárd eurós tehercsökkentő csomagból, amit irigyelnek és az előnyszerzés miatt kárhoztatnak a partnerországok kormányai, a háztartások és a kis-, illetve közepes méretű vállalkozások egy meghatározott mennyiségű alapfogyasztásig kedvezményes áron kapják a villamos energiát.
A német kormány az áram után a földgáz árát is korlátozná. Az elképzelés szerint a lakossági alaptarifa lenne a megoldás, amelynek lényege, hogy ez a fogyasztás 75 százalékáig érvényes. Ezen felül a piaci árat kellene megfizetni, viszont megmaradna a takarékos energiafogyasztás ösztönzése.
Lehet, hogy nem lesz elég a 65 milliárd euró, de kezdetnek biztató. A szükséges forrás nagyrészét azoknak a piaci szereplőknek a pótadóztatásából biztosítanák, amelyek kirívóan magas nyereségre tettek szert, mert nem földgázzal, hanem olcsóbb megoldással termelnek áramot.
Tétovázó román kormány
Mint aki túl sok tetszetős modellt látott a divatbemutatón, de nem tudja eldönteni melyik állna jól neki, látszólag a román kormány is ezzel a dilemmával küszködik.
Valójában az a gondja, miként oldjon meg egy többismeretlenes egyenletet, ahol a nyugdíjemelés mértéke, a speciális nyugdíjak eltörlése nem eldöntött, így nehéz kiszámolni mennyi marad a hatósági gáz- és villamosenergiaár kompenzációjára a költségvetési egyensúlyt megőrizve.
Ezek miatt késik a 2023 évi költségvetés tervezetének benyújtása a Parlamentnek.
Sajnos egyes áram- és gázszolgáltatók az állami beavatkozás reményében kivárnak az árak közlésével, illetve késnek a számlákkal, bizonytalanságban tartva a fogyasztókat.
Magjalent A Tanácsos Weboldalán 2022. november 3-án.