Miért van az, hogy nekünk erdélyi magyaroknak csak az a szakember, azt kell meghallgatni, futtatni, akit valahogy, valamilyen módon a magyar kormány támogat, leküld? Miért fontos nekünk, hogy a magyar kormány mit gondol a NATO vagy EU ukrajnai álláspontjáról? Számunkra elvileg Románia álláspontja kellene a legfontosabb legyen, hiszen ez az, amely direkt módon befolyásolja az életünket. Hiába Orbán Viktor minden melldöngetése, üres habogása valami középhatalmi státuszról, középutasságról, ha Románia továbbra is elkötelezett atlantista politikát képvisel, mi erdélyi magyarok mint román állampolgárok, tetszik nem tetszik, vele kell tartsunk. És Románia külpolitikai téren az elmúlt száz évben többször volt a „győztes” oldalon, mint Magyarország. Ezek a tények.

A legborzasztóbb az, hogy a két szakértő, a román állam álláspontjával szöges ellentétben álló érdekeket képvisel azok mentén „elemez”.

Miért nem lehet meghívni, olyan szakértőket, akik beszélik az orosz vagy ukrán nyelvet, Urambocsá’, évtizedek óta a térség szakértői? Miért van az, hogy rá vagyunk szorulva egy Castelre, aki soha nem adja meg a forrásait, nem beszél a módszertanáról és sokszor, ha nem is hazudik, de ferdít és izomból beszél? Aki nem tud oroszul, a katonai tapasztalata pedig szinte irreleváns egy ekkora konflitus elemzésénél. Akinek amúgy tavaly február 24. előtt nem hallottuk a hangját a poszt-szovjet térséggel kapcsolatban.

Demkó véleménye pedig a magyar állam véleménye, szintén tele ferdítéssel és a megrendelőnek való megfelelési kényszerrel. Ez akkor is így van, ha Demkó próbál szakmailag és emberileg is hiteles lenni.

És nekünk csak ezt lehet, ezt szabad fogyasztani az Erdélynek nevezett, lassan szellemi gettónak tűnő, csodavilágban. Nekünk nincs saját nemzetközi kapcsolatokban jártas szakértőnk, kutatónk, oktatónk? De van, csak a magyar állam kegyének szolgai keresése sokkal fontosabb, mint az, hogy tényleg hitelesek, erdélyiek, önmagunk legyünk. Még akkor is, ha ez geopolitikai és nemzetpolitikai szempontból katasztrófát hoz magával. Ez utóbbiról nem hallottunk sem Casteltől, sem Demkótól, sem a futottak még kategórában mozgó Szenkovits úrtól.

Robert C. Castel, Demkó Attila és Szenkovics Dezső a főkonzulátus udvarán, Kolozsváron • Fotó: Makkay József

A szerző Facebook-bejegyzése 2023. augusztus 19-én – reflexió a Krónika cikke (Befagyasztott konfliktusban látják az ukrajnai háború kimenetelét a kolozsvári kerekasztal szakértői) nyomán.