A nagy (poszt)Szovjetunióban a (poszt)bolsevik sajtó nem feledkezett meg Leonyid Iljics Brezsnyev születésének 115. – nem túl kerek – évfordulójáról. Az 1906-ban született pártvezetőről számost értékelő cikk jelent meg;  a Sztálintól Putyinig terjedő időszakot a legtöbben pozitívnak értékelik: a Szovjetunió  erős volt, az emberek nyugodtan éltek – „nem volt a Földön gazdagabb, szebb ország; minden ember érezte, hogy szabad…” A brezsnyevi időszakot  általában „velikaja epoha”-nak, nagy korszaknak minősítik. (Mihail Gorbacsov kivételével, aki „a pangás korának” nevezte azokat az élveket… De most ne menjünk bele nagyon a politizálásba; nem a nosztalgia vezetett, csupán egy érdekességet akarok megosztani Brezsnyev Leonyidról, becenevén Ljonyáról, egy infografika alapján.

Brezsnyev volt a múlt század legszeretettebb orosz (szovjet) vezetője – Gorbacsov a legkevésbé…

Az oroszul tudók értik a hetvenes élvek szovjet ’közmondását’: „…ot Iljicsa do Iljicsa, bez paralicsa” – laza nyersfordításban: „Iljicstől Iljicsig nagyobb baj nélkül”.(Itt azért tudni illik, hogy Lenin otcsesztvo-ja, apai neve is és a Brezsnyevé is Iljics volt. Ahogyan Lenin imja-ja, keresztneve is ugyanúgy Vlagyimir, ahogyan Putyiné is…)

Lenin halála óta a legfelső pártvezetőket első tikárnak (pervij szekretar) nevezték (a Szovjetunióban is meg a ’táborban’ is: emlékezetes, mennyire ragaszkodott Kádár János is ehhez a megjelöléshez). A szovjet párapparátus csúcsán eleinte Lenin állt, főtitkárként (genyerálnij szekretar, röviden: genszek), de hivatalosan sosem használta ezt a címét, mindig úgy szerepelt  minden okmányban és újságcikkben, mint Vlagyimir Lenin, a népbiztosok tanácsának az elnöke (azaz: gyakorlatilag: miniszterelnök). A párt-főtitkárság mintegy magától értetődő volt az egypártredszerű  államban…  Sztálin megörökölte a párton belül (is) a főtitkári rangot, de ő sem használta sosem a genszeket. A Sztálint (és a sztálinizmust)  „megdöntő” Hruscsovnak a legkisebb gondja is nagyobb volt, mint pártbeli rangjának pontosítása; ez csak az őt megdöntő Brezsnyevnek jutott eszébe, aki a „lenini normák visszaállítása” (és a sztálini személyi kultusz, valamint a hruscsovi voluntarizmus végleges eltörlése) keretében, a Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelem 20. évfordulóján – immár első titkárként javasolta a visszatérést a Forradalom utáni szervezeti elnevezésekhez (azaz: a Párt első embere legyen  főtitkár;  a párt legfelső végrehajtó szervezete pedig legyen ismét Politbüro).

És akkor most ismerjük meg jobban Ljonyát!   

1. IFJÚKOR, TANULMÁNYOK

Leonyid és ifjú neje, Viktorija 1926-ban

1906. december 19-én született ipari munkáscsaládba az orosz cári birodalom Kamenszkoje nevű községében (később ugyanezen a néven a Szovjetunió, ma Ukrajnában Kamjanszke, a Dnyepropetrovszki területen). 1927-ben fejezte be a kurszki mezőgazdasági szakmunkásképző iskolát (földmérő technikum – végzettsége tehát: földmérő), majd 1935-ben a Dnyepropetrovszki Vasipari Főiskolát. 

2. SZEMÖLDÖK

Igen sűrű és bozontos szemöldöke már életében számos humorizálásra adott alkalmat. (Természetesen, a humort visszafogottan – és később a KGB elől jól eltitkolva – volt célszerű alkalmazni, s még jobb megoldás volt hallgatni.)

3. BESZÉDHIBA

Amúgy is lassú, szinte szótagolt beszéde az 1976-os klinikai halálát követően szinte érthetetlenné vált, és természetesen ez is  újabb forrása lett a rosszindulatú pletykáknak, főként utánzásoknak.

4. INTEGETÉS, GESZTUSOK

Jellegzetes (kifelé fordított tenyérrel abszolvált) lassú kézmozgása – például a Lenin-mauzóleum mellvédjén, a több órás fölvonulások alatt – robot-szerű és erőltetett volt; csakúgy, mint alig érzékelhető egyéb ’emberi’ gesztusai.

5. HUMORIZÁLÁS

Külföldi partnereivel, vendégeivel  – s néha saját beosztottjaival is (a Szovjetunióban persze mindenki a beosztottja volt…) – humorral igyekezett lazítani hivatalos merevségén, néha még a saját kárára is; az egyetlen volt az országban, akinek a „Brezsnyev-ellenes vicceit” a KGB sosem torolta meg. Közvetlen munkatársai szerint azonban a humorérzék zsigerileg teljesen hiányzott belőle, viccelődése mindig erőltetettnek tűnt. (Nevetni a poénjain viszont kötelező volt: a KGB  ezt is figyelte.)

6. DIVATFI

Mint az SzKP Dnyepropetrovszki területi pártbizottságának első titkára (1946.), még csak egy jelvénnyel (znacsok). Húsz év múlva már az SzKP főtikára volt.

Mindenkor nagy gondot fordított az elegáns megjelenésre. A Kreml fő (és kiváló, nemzetiségére nézve: odesszai zsidó) szabója varrta visszafogottan konzervatív öltönyeit a nyugati férfi-divatlapok alapján. Sosem hordott egyszínű (sötét színű…) fényes ‘alpaka’ öltönyöket (mint pl. Kádár János). Ingeit Párizsból hozatta, mindig divatos volt a (hátrafésült, erős szál, dús) hárija; bátran használta a (nyugati) illatszereket.

7. NYAKKENDŐK

Kizárólag „nyugati” nyakkendőt hordott: átalakítva gumisra, hogy ne szorítsa nyakát; különben sem tanult soha meg nyakkendőt kötni. A szovjet vezetők közül elsőként viselt nem csak egyszínű  (sötét), hanem ’mintás’ (szolidan pöttyös, vékonyan csíkos) nyakravalókat is.

8. HÁRMASCSÓK

Erich és Leonid

Külföldi vendégeit kezdettő oroszos öleléssel és csókkal üdvözölte; eleinte csak egy férfias csókkal, később kettővel (jobbról-balról), a legutolsó időkben pedig ehhez járult még a ’nyelves puszi” is – a legismertebb ábrázolás a Honeckerrel abszolvált erotiko-internacionalista erődemonstráció. (Kádár János állítólag igyekezett a nyelveseket elkerülni – nem mindig sikerült neki.) A külföldi és hazai vezetői körökben szóbeszéd tárgya volt a „brezsnyevi hármas cupp” (poceluj trojnoj).

Leonyid Ferihegyen – János ódzkodik, de nincs kegyelem

9. DRUKKER

Nyíltan viselte a CSZKA  sportklub jelvényét (ha elfért a sok egyéb között-mellett), és látogatta is a katonai  sportegyesület foci- és jéghoki-meccseit. (A CSzKA a szovjet Honvéd volt: (ЦСКА Москва – Центральный спортивный клуб армии – a Hadsereg Központi Sportklubja.)

10. HOBBIK

Nagyon szeretett dominózni (a Szovjetunióban az utca népének mindmáig ez a legkedveltebb szabadtéri  – utcai, parki, kocsmai – játéka; amolyan orosz ’ulti). Igazi hobbija azonban az autógyűjtés volt (és a vadászat). És még sok más…

11. FEJFEDŐK

Leonyid a karakül-kucsmájával és a cigijével…

Ő vezette be a párelit (a nomenklatúra) divatjába a „ködvágó” szürke karakül kucsmát a korábban viselt egyenkalapok, illetve katonai tányérsapkák és Lenin-sapkák helyett.

12. VADÁSZAT

Leonyid az USA-ban, Viktorija talán  Moszkvában…

Szenvedélyes vadász volt (több volt ez, mint egyszerű hobbi) – különösen vaddisznóra és medvére szeretett lőni (kiválóan célzott!), de szívesen ritkította a vadkacsákat is… Szűkebb körben terjesztett információk szólnak arról is, hogy nagy szoknyavadász is volt, s ezt gerontológiai gondjai sem befolyásolták. Még a mai újságok is   bizonygatják „tudományosan”, hogy az ezzel a kérdéssel megbízott orvoscsapat egy urológus-team mindvégig megfelelően karbantartotta a főtitkár férfierejét, jóval a Viagra és más imperialista vajákos szerek föltalálása előtt. A titkos szovjet szerek immár hozzáférhetők a nagyközönség számára is jó pénzért, a volt KGB-patikákban.

Leonyid egyik (másik) hobbija a fegyvergyűjtés volt. Ezeket az 1872-es évjáratú koltokat Ford amerikai elnöktől kapta

13. KITÜNTETÉSEK

Szenvedélyesen szerette – és viselte is – a különböző kitüntetéseket és egyéb jelvényeket). A korabeli favicc szerint a szovjet kitüntetések közül csak kettő nem volt meg neki: a Hős Város és a Hős Anya… Az egyetlen ember volt, akinek ötször (!) ítélték oda a szovjet  állam legmagasabb kitüntetését, az Aranycsillagot; négy alkalommal a Szovjetunió Hőse, egyszer pedig a Szocialista Munka Hőse lett. A nagy jelvénygyűjtő száznál több hazai és külföldi állami kitüntetést mondhatott magáénak… Ha csak szalagcsíkon viselte is őket, mindkét (széles) mellét beborították…

Leonyid – harci díszben, néhány kitüntetésével

14. TÍZÓRÁS MUNKANAP

Percre beosztotta minden napját, a reggelente kialakított napirendet mindig betartotta. Délelőtt tizenegy óránál tovább sosem aludt, és este kilenckor már mindig az ágyában volt. (Nem mindig egyedül…)

15. HÁBORÚS VETERÁNSÁG

A háború alatt politikai (fő)tisztként szolgált, pártmunkásként az ipar áttelepítését (Urálon túlra evakuálását) segítette. Dandárkomiszárként kezdte és eljutott a tábornokságig (vezérőrnagyi rangban). 1976-ban – post festa – kinevezték a Szovjetunió marsalljának.

16. SPORT

Nagy támogatója volt a sportnak, különösen a tömegsportnak. Hatalmas energiát fektetett be, hogy az 1980-as nyári olimpiát Moszkvában mégiscsak megrendezzék (az erőteljes nyugati politikai nyomás ellenére; a bojkott oka a Szovjetunió 1979-es afganisztáni bevonulása volt.

17. KÁROS SZENVEDÉLYEK

Erős dohányos maradt élete végéig, bár többször megpróbált leszokni, orvosai is megkísérelték leszoktatni. Az egyetlen sikere ebből a szempontból a különleges cigarettatárca kötelező használatának bevezetése volt : ez a kivett cigaretta után 45 percig nem volt fölnyitható. Különben a Novoszty márkanevű egyszerű (munkás-) cigarettát szívta – eleinte még filter nélküli változatban…

18. ITÓKÁK

Kedvelt üdítője a tárkonyos ízvilágú Tarhuna és a Kolokolcsik márkanevű ásványvíz volt. (Emlékezetes: Sztálin a grúz Borzsomi ásványvizet emelte főtitkári rangra.) A nem kifejezetten üdítő italok közül a 40 fokos lengyel Zubrowkát részesítette előnyben… Ezt a lengyel – és belorussz – vodkát a „bölényfűvel” (bison grass – magyar növénytani neve: szentperje) aromásítják; az üvegben van is  mindig egy szál a nevezett fűből.

Leonyid Iljics amúgy kifejezetten józanéletű volt, mondjuk Borisz Jelcinhez viszonyítva pláne.

19. KEDVELT ÉTELEK

Istenítette a borscsot  (az orosz-ukrán-belorussz céklalevest) és a csirkehúsos pirozskit (húsos fánkot); szerette a hideg fasírtot és szívesen kanalazgatott teájához savanykás egreslekvárt…

20. NAPSZEMÜVEG

Az első szovjet felsővezető volt, aki nyilvánosan is hordta napszemüvegét… (A szocialista táborban sem sokan engedhették meg ezt maguknak. Jaruzelskivel,  a lengyel szükségállapot bevezettető tábornokával kapcsolatos favicc volt, hogy első gratuláló táviratát a puccsista chilei Pinochet tábornoktól kapta, ezzel a szöveggel: „Gratulálok, kolléga!  A szemüveget majd kérem vissza!”

21. AUTÓKOLLEKCIÓJA

Bel- és külföldön egyaránt közismert volt Brezsnyev szinte gyerekes vonzódása az autókhoz. Külföldi látogatásai során sokszor ajándékozták meg egy ’helyi’ autócsodával (moszkvai ’magángarázsában’ 68 „inomarka” azaz külföldi gyártmányú személyautó- volt).  Nixon amerikai elnök például egy Lincoln Continentallal lepte meg. (Ilyen autóban lőtték le Dallasban J.F. Kennedyt…)

János megkocsikáztatja Leonyidot

22. ÚRVEZETŐSÉGE

1975-ben Washingtoni látogatása alkalmával a szovjet pártvezető nagyon megörült az ajándéknak, és fölajánlotta Nixonnak, hogy bemutatja úrvezető képességeit Rutinosan és nagyon gyorsan vezetett, kiegyenesítette a túl éles kanyarokat… Nixon reszkető lábbal köszönte meg a fuvart; agyba-főbe dicsérte Leonyid úrvezetői tudását, de soha többet nem ült be melléje kocsiba.

Leonyid megkocsikáztatja Nixont

23. MOZIBUZISÁG

Brezsnyev kedvenc (tévé-)filmje A tavasz 17 pillanata volt. Az első megtekintés után – senkire sem hallgatva – úgy döntött, hogy kitünteti a Szovjetunió Hőse aranycsillaggal Iszajevet, azaz Stirlitzet, a nagy hírszerzőt. Bár végül meggyőzték, hogy csak kitalált hősről van szó, a csillagtól meg a kitüntetéstől nem állt el: sajátkezűleg tűzte azt föl – mint a Szocialista Munka Hőse aranycsillagot – Tyihonov színésznek, Stirlitz megszemélyesítőjének…

24. LEONYID, A SZENTIMENTÁLIS

Sosem szégyellte, hogy érzelgős: képes volt elsírni magát egy film nézése alatt, vagy akár egy dal (románc) meghallgatása közben.

25. LEONYID, A TOLLFORGATÓ

Brezsnyev a „trilógiájával” beleírta magát a szovjet irodalomba (A Kis Föld, az Újjászületés, A szűzföld). Memoárjaiért megkapta a Lenin-díjat (nagyjából, mint a Kossuth-díj…) és a 180 000 rubeles honoráriumot.

26. B.Ú.É.K

Ő volt az első szovjet vezető, aki az Újév alkalmából televízión köszöntötte állampolgár-társait.