Időről időre megjelennek mindenféle rangsorok uniónk belső viszonyairól, s ezekben rendre a bolgárok a sereghajtók. Nyilván, akármilyen versenyt hirdetünk, mindig lesznek elsők és utolsók. A brüsszeli üvegcsoda irodákban üldögélő alkalmazottak bekérik a tagállamoktól a statisztikai adatokat, és szépen sorba rakják őket a legjobbaktól a leggyengébbekig.
De meg kellene magyarázni, hogy mi a sorozatos rossz szereplésnek az oka. Azt nem mondhatjuk, hogy Bulgária szembeszegül a központ akarattal, mint némely itt meg nem nevezendő országok, sőt inkább együttműködő a mindenkori kormány.
Az egy főre jutó nemzeti jövedelem, a vásárlóerő, az életszínvonal, a keresetek, jövedelmek és erre-arra-amarra költött pénzek jól összemérhetők, bár általában kevéssé azokat minősíti, akik alanyai a számításnak. A skála alsó végén leginkább elszenvedők.
Történelmét tekintve ezeréves múltra tekint vissza a nemzeti büszkeség. Eredetét nézve török (türk?) nép, amely a Balkán sajátos viszonyai között nyelvcserét hajtott végre, és szláv nyelvűvé vált, egészen közel az oroszhoz, úgyannyira, hogy a szocializmus évei alatt felmerült, hogy tagköztársaságként csatlakoznának a nagy Szovjetunióhoz.
A nemzet sportja a labdarúgás, adtak a nemzetközi hírnévnek nagy tehetségeket, aranylabdásuk is volt, sőt dicsekedhetnek egy világbajnoki előkelő helyezéssel. Mostanában örülnek, ha kifog a válogatott egy jobb szériát közepesen erős csapatok versenyében.
A hivatalban lévő pártok politikusai családjaikhoz és hozzátatozóikhoz juttatott közpénzek jóléti veszteségeket okoztak a társadalomnak. (A szerencsétlen megfogalmazás a Wikipédiáról származik, gyönyörűségesen körülírja a korrupció lényegét.)
Az ország demográfiai krízist él meg, kivándorolt ifjúsága és értelmisége jelentős hányada, valamint nagyon alacsony a szülési ráta, aminek következtében fogy a lakosság létszáma, öregszik a társadalom.
A cigánykérdést nem sikerült megoldaniuk. A migráció megfékezése érdekében kerítést építettek a határra.
Iskolarendszerük tizenhatéves korig teszi kötelezővé a részvételt a közoktatásban, ami a XXI. században nem nevezhető korszerűnek.
Berendezkedése szerint demokrácia, négyévenként tisztán listás választásokkal, a köztársasági elnököt és helyettesét közvetlenül a nép választja.
Nekik nincs olyan elhivatott vezetőjük, aki el tudná hitetni velük, hogy egyszerűen csak Brüsszel, Soros és a Nyugat minden bajuk okozója. Mert akkor eggyel előrébb is lehetnének a rangsorokban.