A magyar kultúra napján posztolta Magyarország igazságügyminisztere, hogy országos ellenőrzésre indulnak a hatóságok, vizsgálják a kereskedőket meg a reklámokat, hogy vajon az idegen nyelvű információkat megjelenítik-e magyarul.
Azóta figyelem a híreket, mikor bukik le egy hentes, mert füstölt bacont árul, vagy hogyan jelenik meg magyarul a barbecue a termékeken, mert már a helyesírás-ellenőrzőm sem húzza alá ezeket az idegen – máshogy ejtjük és írjuk – szavakat. De sehol semmi.
Pedig nagyon rendet kellene tenni ezen a fronton is, már csak magyarságunk védelmében is.
| Így streamelhetsz sportot élőben VPN-nel.
A CyberGhost VPN segítségével átléphetsz ezeken a mesterséges megkötéseken, így bármilyen hálózatról streamelhetsz online sporteseményeket. |
Az idemásolt példának valószínűleg nem én vagyok a címzettje, a tegező formulából is gondolom, bár a telefonszolgáltatóm is ilyen egyenrangú módon kommunikál velem, de remélem, ez változni fog, megvette az állam a kommunikációs céget, hamarosan nevet is vált, és egy konzervatív (keresztény, illiberális, tekintélyelvű) országvezetés csak nem fog ilyen komolytalanul tájékoztatni szolgáltatásairól.
Nyelvtudományunk legmostohább gyermeke a nyelvművelés, amely évszázadok óta harcol a magyarságunkat fenyegető idegen hatások ellen, nem sok eredménnyel. És különös pikantériája a bejelentésnek, hogy az igazságügy minisztere veszi fel a fegyvert, miközben éppen az ő felelősségi területén bukott ki az elmúlt évek legnagyobb korrupciós botránya. Hát nem éppen az igazságszolgáltatás megtépázott becsületét kellene határozottabban helyreállítani?
Komoly a kérdés. Európai országok foglalják szigorú törvénybe nyelvük védelmét, és magyarságunkban is, ha mélyre ásunk, talán a nyelv az egyetlen, amit beszélünk, a közös, minden másban (az őstörténettől a genetikai vizsgálódásokig, keleti irányultságunktól a nyugati orientációig) erősen sokfélék vagyunk.
De az is tény, hogy rendkívül rokonszenves vonást jelent a mai hazaffyak körében a nyelvünkért való őszinte aggódás.