Az angol szurkolók szétfütyülték a himnuszunkat, de mi négy góllal visszavágtunk nekik, és most megtanulhatták, hogy nem érdemes sértegetni a magyarokat. Hát bizony a nemzeti önérzet most komoly elégtételt kapott.
Kormány- és államfő egyaránt nagy magyarságteljesítményként értékelte a fociválogatott kivételes győzedelmét. De ennél sokkal hazafiasabb a megmondók, elemzők, csahosok logikai bukfencekkel tarkított lelkesedése. Olyan ez, mint az országgyűlési választások után kialakult helyzet (avagy annak kormánypárti értékelése): győztünk, tehát mindenben igazunk van. A Liget-projekttől a családi pótlék összegéig, és a korrupció mértékétől a botrányos lehallgatásokig – a magyarok erre szavaztak, ezt akarták.
Itt valami logikai szinten nem stimmel. Persze, érzelmileg minden oké.
Nézzük először a puszta tényeket. Az angol válogatott a mérkőzései előtt féltérdre ereszkedik szimbolikusan a világban lezajlott rasszista folyamatok elítéléseképpen. Amerikából indult mozgalom, amely elítéli a gyarmati múltat meg a még meglévő faji megkülönböztetéseket a társadalmakban. Mi ehhez – különféle politikai sugallatokra és meggondolásokból – nem csatlakoztunk. És a Puskás stadionban a gyermekekből álló közönség erős véleményt kifejező füttykoncerttel kommentálta az angolok térdeplését. Természetesen az angol sajtó elítélőleg minősítette az esetet. Az angol szurkolók az angliai visszavágón hasonlóképpen fütyülték végig a magyar himnuszt. Mellékesen a magyar válogatott mindkét mérkőzésen győzött (vélhetőleg az angolok világbajnoki felkészülésnek tekintették a meccseket).
Természetesen tudjuk, hogy a nemzeti érzelmektől felfűtött fociszurkolók nem reprezentálják az egész nemzetet, sőt tapasztalatból tudjuk, hogy a hazai bajnokság mérkőzései (meg a válogatottak) az ellenfél rasszista lekicsinylését, sértegetését menetrendszerűen megvalósítják. Valószínűleg az angol és más nemzetek szurkolói sem különbek, ez egy kemény, sokszor fizikai erőszakkal működő szubkultúra.
A sportgyőzelmek pedig egyértelműen a hatalom eredményei. Akinek más a véleménye, az nem drukker, hanem külső hatalmak bérence, nem magyar.