Mostanában tele vannak a hírportálok a mesterséges (gépi) intelligencia időszerű újabb áttörésével, miszerint már nem csak a sakkban és egyéb társasjátékokban képes a számítógép embert legyőző teljesítményre, hanem ez az új fejlemény (a Chatbot) elkészíti egy középiskolás házi feladatát, újsághírt szerkeszt, képeket fest megadott stílusban, és folyamatosan fejlődik, újabb és újabb szellemi teljesítményre képes.
Kétféleképpen viszonyul hozzá a világsajtó, egyik rész ünnepel, hogy az ember ismét megszabadulhat egy csomó gépies, lélekölő tevékenységtől, a másik szerint hosszú távon át fogják venni a gépek a társadalom irányítását, rövid távon pedig megnehezítik a házi feladatokat bíráló tanárok munkáját, és feleslegessé teszik az újságírókat.
Oszlassuk egy kicsit a tévhiteket. Aki járt már újságszerkesztőségben és látott belülről egyetemet, az nem fél a fent írtaktól. A közép- és felsőfokú képzés arról szól, hogy megtanítjuk a fiatalokat: milyen szerkezetű egy fogalmazás, tudományos dolgozat vagy beszéd, hogyan érvelünk, milyen szavakat használunk, és melyeket kerüljük, hogyan teszünk érthetővé mások számára gondolatot. A hétköznapi újságírás is éppen azt célozza, hogy válogatunk a világ és környezetünk eseményeiből, ezeket fontosság szerint rendezzük, majd megfogalmazzuk az elképzelt olvasó igényeit szem előtt tartva. Egyik sem ördöngösség, mindegyik tanulható, és végül is bizonyos szinten meglehetősen gépies tevékenység. Aki bírált már érettségi dolgozatot, egyetemi szakdolgozatot, vagy részt vett doktori elbírálásban, az pontosan tudja, hogy nem is a szellemi tevékenység, netán az eredetiség számít, hanem a szakma elsajátításának ismérvei. Sőt, ha valaki körülnéz akár az akadémia által nyilvánossá tett tudományos publikációk körében, ott is nagyon kevés eredetiséget talál.
Mondjuk, kitalálok egy tudományos címet (remélem, nincs ilyen): A földrajzi nevek Vörösmarty költészetében. A számítógép korát megelőzően évekig el lehetett bíbelődni egy ilyen témával, végigolvasni a teljes életművet, aláhúzni a megfelelő szavakat, kicédulázni pontos előfordulási hellyel, jelentéssel, mondatbeli funkcióval stb. Most elegendő a megfelelő szempontokat feladatként megjelölni a gép számára, és perceken belül ott az eredmény, táblázatba foglalva, rendszerezve.
Ugyanígy a reáliák terén, évekig el lehetett kísérletezni például különböző gyógyszerek együttes hatásának vizsgálatával, ezt most már ügyes programok percek alatt lemodellezik.
Állítólag már könyvek is vannak forgalomban, amelyeket chatbot segítségével írtak. Korábban is tudtunk ilyesmiről, amikor jó nevű sportolók, celebek, hírességek megírták az önéletrajzukat kevés íráskészséggel, de írástudók (a szakma ismerőinek) hathatós közreműködésével.
A gondolkodó, kreatív, újszerű és hatásos gondolatokkal előálló ember nem pótolható, helyettesíthető semmilyen gépesített programmal. Éppen az a nagyszerű ebben az előrelépésben, hogy világosan elválik a valódi teljesítmény a rutinszerű és átlagos művektől. És ennek nem mindenki örül.