Újabban mindenki aggódik az iskolákért. Végül is a jövőről van szó, érthető mind a hazafias nekibuzdulás, mind a technokrata célelvűség. Bár igazán csak feltételezéseink vannak a jövőt illetően, mint az összes generációnak ezt megelőzően, s tapasztalati tény, hogy ők sem látták a jövőt.

A jelenlegi fenntartói oldal aggódik, hogy mindenféle LMBTQ propaganda hatására megromlik az ifjúság, ezért törvényt alkotott a védelmükre, s erősen korlátozza a civil szerveződéseket, nehogy a jövőben migránsokkal karöltve vonuljanak a buzimenetben a nemváltó fiatalok. És még erősen támogatja az egyházi iskolákat, nemzeti dicsőség tartalmú szövegekkel tölti meg a tankönyveket, valamint bevezeti a hazafias nevelés tantárgyat az iskolákban.

Ezzel szemben a szétszabdalt ellenzék (meg a tanárok, szülők, diákok) az éppen fennálló helyzet szorító hiányosságait vetítik felnagyítva a jövendőbe, amelyben nem lesznek tanárok, iskolaőrökkel oldják meg a gyermekmegőrző funkciót, amire azért mindig lesz igény, és a korszerűtlen tananyag versenyképtelen alattvalókat gyárt az akkumlátorgyárak futószalagja mellé.

Ezen kívül azért nem tudják emelni a tanári fizetéseket, mert Brüsszel nem küldi a pénzt, és úgynevezett státusztörvénnyel próbálnak rendet rakni az iskolákban és a fejekben.

Hát én megmondom a tutit. Csak például: a Horthy-rendszer iskolája termelte ki a Don-kanyarban meghalt százezret, a nyilasokat, s a később hatalomba jutó kommunistákat is. Függetlenül attól, mi volt a célja. A Kádár-rendszer iskolája képezte ki a jelenleg regnáló hatalmat meg az ellenzékét is. A rendszerváltás óta voltak reformkísérletek meg újító szándékok a szemünk előtt látható eredményességgel.

Például: a fejlett országok körében szinte egyedülálló módon nálunk tizenhat év a kötelező iskoláztatás alsó határa, folyamatosan növekszik a szegregált iskolák száma, lassan de biztosan nő a nyolc általánosnál kevesebb végzettséggel élők száma, a funkcionális analfabéták aránya meghaladja a 40 százalékot, miközben már minden negyedik-ötödik diák egyházi fenntartású iskolában szerzi meg a végzettségét, nem növekszik a templomjáró hívők száma…