Az Infovilág cikke. Csernyánszky Judit nemzetközi lapszemléje

Az a bizonyos Budapest–Washington forródrót, azaz a Trump–Netanjahu–Orbán telefonbeszélgetés feltehetően az amerikai elnök kezdeményezésére történt, amire a jól értesült izraeli i24 Televízió információi alapján lehet következtetni. Az izraeli kormányfő budapesti tartózkodása idején került sor erre az ominózus egyeztetésre, amikor is Netanjahu jelezte: ő inkább a zsidó húsvét hetében utaznék, de Trump erősködött, hogy mielőbb, pontosabban hétfőn már legyen a Fehér Házban.

Az izraeli kormányfő ennek kapcsán büszkén említette meg, hogy ő az első kormányfő – pedig nagyon sokan állnak sorban –, aki a vámtarifák ügyét is meg szeretné tárgyalni az amerikai elnökkel. Ez is bizonyítja: kiváló a kapcsolata Trumppal. (És Orbánnak? Ő mikor repül?) Az i24 Televízió tudósítása szerint a budapesti vizit egyik sarkalatos pontja volt a katonai együttműködésben, a fegyvergyártásban. Ennek részleteiről azonban nem írtak.

A Jerusalem Post Netanjahunak a reptéren elhangzott búcsúmondatait bírálja, mert amikor a fogva tartott magyar–izraeli kettős állampolgár mielőbbi kiszabadítására tett ígéretet, akkor nem említette meg név szerint Omri Mirant, akinek a felesége több médiumnak is panaszkodott amiatt, fájlalván a kormányfő felszínességét.  

Netanjahu látogatása alkalmából Irán budapesti nagykövetsége közleményt adott ki, amit az IranPress hírügynökség portálján olvashatunk: felháborodásukat fejezték ki, mert a magyar kormány háborús bűnöst fogadott, akit nem meghívni, hanem letartóztatni kellett volna. Elítélték az izraeli kormányfő Irán-ellenes kirohanásait is, aki az országot nevezte meg a béke legfőbb akadályaként.

Ausztria 24 kisebb magyar és szlovák határátkelőhelyét zárta le az egyre súlyosbodó száj- és körömfájás fertőzés miatt. Szlovákiában kedden három farmon találtak beteg szarvasmarhákat – írja az EuroNews, emiatt szerdán katonákat is rendeltek a határhoz hazánkban. A még nyitva hagyott átkelőkön szigorú ellenőrzést vezettek be, az autóknak fertőtlenítőszőnyegen kell áthaladniuk.

Magyarország Putyin pártját fogja, nincs velünk az európai uniós csapatban – jelentette ki az észt külügyminiszter, Margus Tsahkna a Rheinische Post című, a Düsseldorfban 1946 óta megjelenő regionális lapnak adott interjújában, és amit a Kyiv Independent és a lengyel TVP World alapján foglalok össze röviden.

Példaként említette, hogy március 26-án Szijjártó sokadjára utazott Moszkvába ügyeket egyeztetni. Margus Tsahkna szerint a Tettrekészek koalíciójának kell olyan mandátumot adni, amiből Magyarországot kihagyva, egyhangú döntések születhetnek, és ez lenne a legfőbb erőközpont, ami az oroszok háborújának ügyét rendezhetné, mert nem fenyegetné a magyar kormány vétója. Az észt külügyminiszter szerint egyre közelebb kerül az EU ahhoz, hogy a 7-es cikkelyes eljárás alapján Magyarországot megfosszák a szavazati jogától, amire alapos indokot ad, hogy Orbán a maga politikájával Európa biztonságát veszélyezteti.

A Friedrich Merz vezette német kormány egyértelművé tette, hogy az eddiginél szigorúbb büntető intézkedéseket kellene Brüsszelnek bevezetnie azon tagországokkal szemben, amik semmibe veszik az uniós alapértékeket.

Szent Lászlónak a győri bazilikában őrzött hermáját, illetve az uralkodó benne elhelyezett koponyacsontjának hitelességét évszázadok óta megkérdőjelezték. A Medievalists nemzetközi portál most arról ír, hogy a legfrissebb kutatások bebizonyították, valóban I. László csontjait tartalmazza az ereklyetartó.

A herma igencsak sok viszontagságon ment keresztül, így nem csoda, hogy kételyek vetődtek fel vele szemben, hiszen az eredeti herma fából készült, ami 1406-os tűzvészben elégett, viszont állítólag a koponyacsontot meg tudták menteni és Zsigmond király idején fémötvözetbe burkolták. Sok helyen restaurálták, Prágában, Pozsonyban, Veszprémben, míg végül a 17. században Győrött, a székesegyházban helyezték el. Magyar tudósok 2021-ben kezdték el a maradványok DNS-vizsgálatát, és két év múltán egyértelműsítették: az Árpád-házi uralkodócsalád sarjainak kromoszómái alapján valóban I. László földi maradványairól van szó. Állítólag ő az első magyar uralkodó, akin archeogenetikai vizsgálatot végeztek, s örökösei sorában azonosították III. Bélát is.

Azt is írja a Medievalists, hogy általa a Képes Krónikából ismertté vált hun–magyar eredetet is bizonyították. Azaz Árpádék Közép-Kelet Ázsiából érkezett, félnomád törzsektől származtak.