
Már a gyászmise előtt egy órával megtelt a Szent Péter tér, tíztől temetik a nyolcvannyolc éves korában elhunyt Ferenc pápát. A temetés miatt Rómába utazott Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, a magyar politikusok közül kinn van Sulyok Tamás államfő, Orbán Viktor miniszterelnök, Semjén Zsolt kormányfőhelyettes és a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter is. Trump a búcsúztató előtt külön is találkozott Zelenszkijjel. Ezt az ukrán elnök szóvivője, Szerhij Nyikiforov jelentette be.
A temetésre érkezőknek természetesen biztonsági ellenőrzésen kell átesniük, rengetegen jöttek a világ minden tájáról. A svájci gárda és az olasz rendőrség is biztosítja a helyszínt, emellett mentők, tűzoltók is sokan vannak. A vatikáni hatóságok első becslése szerint közel kétszázezren érkeztek a búcsúztatásra, később viszont már 250 ezres számot közöltek. XVI. Benedek két évvel ezelőtti temetésén nagyjából ötvenezren, II. János Pálén 2005-ben körülbelül háromszázezren voltak.
A Szentszék hivatalos oldala közzétette Ferenc pápa síremlékének tervét. A liguriai eredetű márványból készült síremléken a FRANCISCUS név, illetve Ferenc pápa mellkeresztjének reprodukciója szerepel.

A szentmise tíz után nem sokkal kezdődött, azt a Bíborosi Kollégium dékánja, Giovanni Battista Re mondja a beszédet az egyházfőért. Mint beszédében fogalmazott, az érzelmek elmúlt napokban tapasztalt kiáradása megmutatta, hogy a Szentatya pápasága milyen mélyen megérintette az elméket és szíveket. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy Ferenc nemcsak a hívekhez állt közel, de azokra is hatott, akik nem voltak vallásosak. Ferenc szerinte pápa volt az emberek között, nyitott szívvel fordult mindenki felé, egyben figyelt az idők jeleire. Giovanni Battista Re megemlítette azt is, hogy a Szentatya első hivatalos látogatását Lampedusa szigetén tette, ahová az elmúlt tíz évben rengeteg menekült érkezett. Hozzátette, Ferenc pápa hidakat épített, nem falakat, továbbá élesen elítélte a háborúkat, melyek mindig rosszabbá teszik a világot annál, mitn előtte volt.

A Bíborosi Kollégium dékánjának miséje után többnyelvű ima következett. Francia, arab, portugál, lengyel, kínai és német nyelven is imát mondtak a jelenlévők. Az eucharisztia liturgiáján ezt követően megszentelték az oltárt, Giovanni Battista Re pedig elmondta az eucharisztikus imát. A kórus elénekelte a Sanctust, majd közösen a Miatyánkot is. A bíborosok és a búcsúztatón résztvevők egyaránt áldoztak, majd a béke jeleként arra biztattak mindenkit, fogjon kezet a közelében lévővel. Donald Trump például Emmanuel Macronnal rázott kezet. A szentáldozást követően a Bíborosi Kollégium dékánja elmondta az utolsó áldozást és a búcsúztatót. „Ajánljuk Isten gyengéd kegyelmébe Ferenc pápa, a katolikus egyház püspöke lelkét, aki megerősítette testvéreit a feltámadás hitében” – fogalmazott Giovanni Battista Re latinul.

A pápa koporsójával ezt követően a Szent Péter-bazilikából indult a körmenet, Ferencet a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik végső nyughelyére. A római bazilikában öt pápa sírhelye található, utoljára XIII. Kelement temették oda 1769-ben. Az egyháztörténet 266 pápájából 91 a vatikáni Szent Péter-bazilikában nyugszik. A gyászmise dél után nem sokkal befejeződött, ekkor megszólaltak a Szent Péter-bazilika harangjai, a körmenettel pedig útnak indították a pápa koporsóját.
Az átalakított pápamobil délután egy körül érkezett meg a Santa Maria Maggiore-bazilikához, itt végső tiszteletadással búcsúztak tőle a Szűzanya ikonja előtt. A temetés nyilvános része fél egy körül, még a szertartás vége előtt befejeződött. A koporsót bevitték a bazilikába, ott pedig már kamerák nélkül helyezték a Szentatyát végső nyughelyére.

A pápa temetése miatt szombaton Magyarországon is nemzeti gyásznapot rendelt el a kormány. A Kossuth téri zászlót félárbocra engedték, és fekete gyászlobogókat is helyeznek ki középületekre.
Ferenc búcsúztatása után veszi majd kezdetét a konklávé, a bíborosok addig szavaznak, amíg nem tudnak kétharmados többséggel új egyházfőt jelölni. A döntés megszületését a felszálló fehér füst jelzi.